Sobota, 22 czerwca | Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
27.03.2023 | Czytano: 217

Jakie kominki do salonu sprawdzą się w 2023 roku? (art. sponsorowany)

Kominek w salonie to element, który zawsze nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu i przytulności. Jego obecność sprawia, że miejsce to staje się autentycznym sercem domu, które gromadzi wokół siebie wszystkich mieszkańców.

Jakie kominki do salonu sprawdzą się w 2023 roku? <em>(art. sponsorowany)</em>
Oczywiście jest to także rozwiązanie bardzo funkcjonalne, które pozwala na ogrzanie domu w zimnych miesiącach. Na jakie modele i rozwiązania warto zwrócić uwagę, wybierając kominki do salonu w 2023 roku?Kominki Śląsk, Małopolska, Mazowsze – czy wybór odpowiedniego kominka jest uzależniony od regionu Polski?
Dyrektywa europejska Ekoprojekt zakazuje palenia w kominku na Śląsku, w Małopolsce, na Mazowszu i w całej Polsce. Natomiast obowiązuje jedynie w konkretnych przypadkach. Zakaz obowiązuje tylko w dni smogowe oraz w przypadku gdy kominek stanowi jedynie alternatywę ogrzewania budynku. Natomiast wszystkie nowe kominki sprzedawane w Polsce muszą spełniać wymogi zawarte w Ekoprojekcie.
Oprócz dyrektywy europejskiej kwestie korzystania z kominka regulują regionalne ustawy antysmogowe. To nimi warto kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia w 2023 roku.
Przykładowo przeglądając kominki do salonu na Śląsku, powinieneś pamiętać, że na terenie tego województwa przepisy obowiązujące od 2017 roku zakazują palenia w kominkach: węglem brunatnym, mokrym drewnem, paliwami uzyskiwanymi z mułów węglowych i zawierających więcej niż 15% węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm. Natomiast można korzystać z kominków opalanych drewnem nieimpregnowanym i sezonowanym o wilgotności poniżej 20%. Dopuszczalnym opałem są również pellet i brykiet drzewny, a w odpowiednich urządzeniach także wysokiej jakości węgiel kamienny.
Inaczej jest choćby w przypadku Krakowa, gdzie od 2019 r. obowiązuje zupełny zakaz palenia węglem i drewnem.

Koza kominkowa, biokominek, kominek elektryczny – co wybrać?

Poszukując kominka do swojego salonu i znając już wszelkie ograniczenia wynikające z regionu i prawa, powinieneś poznać także możliwości wyboru. A obecnie są one naprawdę szerokie, i to zarówno ze względu na dostępną technologię, montaż, zastosowanie, jak i używane paliwo opałowe. Do wyboru są m.in.:
  • Kominki tradycyjne – opalane paliwami stałymi (drewno, węgiel, brykiet). Mogą być otwarte lub z wkładem. Te drugie mogą służyć jako jedyne źródło ogrzewania całego domu – np. kominki z płaszczem wodnym lub DPG.
  • Biokominek – do jego opalania służy biopaliwo w płynie lub żelu, które spala się do pary wodnej. Nie wytwarza dymu ani popiołu. Można instalować go nawet w mieszkaniu w bloku, ponieważ nie wymaga instalacji kominowej odprowadzającej dym. Jest ekologiczny i nie wytwarza zanieczyszczeń. Nie może stanowić głównego źródła ciepła w budynku, ale jest to żywy ogień, który daje odpowiednią atmosferę i ciepło.
  • Koza kominkowa – to piec wolnostojący, zazwyczaj wykonany z żeliwa. Niezwykle modne od lat rozwiązanie pasujące do wielu stylów aranżacyjnych. Jego zaletą są dość niskie koszty zakupu i instalacji. Koza daje dużo ciepła, ale można nią ogrzać tylko to pomieszczenie, w którym stoi. Zazwyczaj jest opalana drewnem lub brykietem drzewnym.
  • Kominek elektryczny – nie wymaga wentylacji i instalacji kominowych. Realistyczne płomienie są efektem technologii – oświetlenia ledowego lub halogenowego. Mimo że płomienie są sztuczne, to kominek posiada walory grzewcze, a nawet może imitować charakterystyczne dźwięki strzelających polan. Jest w pełni bezpieczny dla środowiska i dla użytkowników, także tych najmłodszych, nie stanowiąc zagrożenia oparzeniem.
  • Kominek na gaz – paliwem jest gaz ziemny. Można nim ogrzać cały dom, daje żywy ogień. Nie wymaga podłączenia do komina, ale konieczna jest instalacja odprowadzająca opary powstałe w wyniku spalaniu gazu oraz doprowadzająca powietrze.
Jak widzisz możliwość wyboru kominków do salonu, jest naprawdę duża. Ogromne są także możliwości aranżacyjne.Kominek pasuje nie tylko do klasycznego domku na wsi. Mnogość form designerskich pozwala na dobranie modelu do każdego stylu wnętrzarskiego. Zawsze warto jednak postawić na jakość i sprawdzonego dostawcę. Magia Ognia to firma ze zduńskimi tradycjami od pokoleń. Sprzedażą i produkcją kominków na Śląsku zajmuje się już od niemal 90 lat. Dziś jest uznanym dostawcą rozwiązań grzewczych w całej Europie.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl