Barnaś
Rozmaitości
Wtorek, 20 września 2011 17:06

Słowianie i Wikingowie u stóp Tatr (24-25.09)

Zlot Słowian i Wikingów „Góra Peruna” przy Schronisku Głodówka (24-25.09) to spotkanie rekonstruktorów kultury wczesnego średniowiecza (X-XI wiek) – swoiste święto ludzi którzy kultywują tradycje starając się odtwarzać rzemiosło, obyczaje i codzienne życie naszych przodków z czasów gdy ziemie porastały puszcze pełne dzikiego zwierza.
To będzie fantastyczna, ożywiona lekcja historii, w jak najbardziej wiernym odwzorowywaniu kultury materialnej i niematerialnej, opartym na badaniach, pracach naukowych i archeologii. Rekonstruktorzy to pasjonaci historii, którzy zrzeszają się w nieformalne lub bardziej formalne grupy i wspólnie przeżywają przeszłość. Zjedzie tu ok. 120 wojowników, którzy sami warzą strawy i śpią w namiotach z tamtych odległych czasów, wystawiają swoje kramy z rękodziełem i przede wszystkim toczą ze sobą walki, czy też wyprawiają się na zajazdy. Pokazy i warsztaty rzemiosła dawnego; rzeźba i snycerka, wykonywanie krajek, garncarstwo, wiklina, rogownictwo, filcowanie… i kto się tam jeszcze pojawi. Każdy będzie mógł porozmawiać, być może wykonać lub kupić jakiś przedmiot aby mieć pamiątkę z tej niezwykłej lekcji historii.

Wraz z przybyciem wojowników spodziewamy się przybycia niewiast, otroków, pachołków, rzemieślników z Małopolski, Śląska, Mazowsza, spod Częstochowy, Ziemi Łódzkiej i Ziemi Sieradzkiej, a nawet spod Szczecina i z dalekiego wyspiarskiego Dublina.

Program Zlotu Słowian i Wikingów „Góra Peruna”:
Sobota 24 września
10: 00 -12.00 – prezentacja drużyn, walka w szóstkach, walka w kręgach
13: 00 – turniej łuczniczy ( eliminacje ) i zapasy
14: 00 – pojedynki – eliminacje
15: 00 – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka)
18: 00 – bitwa o ziemie Gryfitów – inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcowa
19: 00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk

Niedziela 25 września
12: 00 – abordaż - zabawy z mieczem, pojedynki – finały
14: 00 – – wczesnośredniowieczne gry i zabawy z publicznością m. in. (m.in. przeciąganie liny, kręcenie na mieczu, gry średniowieczne – Kubb, Pentanka)
15: 00 – turniej łuczniczy - finały
16: 00 – Bitwa o Perunowy Gród - inscenizacja bitwy na 120 wojów walczących na miecze, łuki i broń drzewcową
17: 00 – walka w kręgach – pokazy techniki walk
18: 00 – zakończenie imprezy

Przybywajcie na Głodówkę! wstęp jedyne 5 zł
Schronisko Głodówka, Bukowina Tatrzańska, www.glodowka.com.pl, Tel. 18 2077188

opr. s/

Zdj. Piotr Korczak
Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl