Stanowiska kontrolerskie wyposażono w nowoczesny sprzęt, który umożliwia szybszą i bardziej efektywną odprawę osób wylatujących z Polski. Dzięki temu skrócił się czas obsługi pasażerów.
Do użytku oddano również pięć specjalistycznych kamer stacjonarnych wykonujących zdjęcia biometryczne typu „Live”. Urządzenia przeznaczone są do obsługi podróżnych przekraczających granicę na kierunku wyjazdowym i mają zapewnić ciągłość oraz sprawność prowadzonych kontroli.
System Entry/Exit (EES), który funkcjonuje na lotnisku w Krakowie-Balicach od początku grudnia ubiegłego roku, przeznaczony jest dla podróżnych spoza Unii Europejskiej. Umożliwia on rejestrowanie danych osób przybywających do krajów korzystających z systemu oraz skuteczniejsze wykrywanie przypadków przekroczenia dozwolonego czasu pobytu czy prób posługiwania się sfałszowanymi dokumentami.
W systemie rejestrowani są obywatele państw spoza UE udający się na krótkoterminowy pobyt, trwający maksymalnie 90 dni w ciągu 180 dni. Dotyczy to zarówno osób podróżujących na podstawie wiz krótkoterminowych, jak i korzystających z ruchu bezwizowego. EES obejmuje również przypadki odmowy wjazdu.
Wdrożenie nowych stanowisk kontrolerskich i urządzeń biometrycznych to kolejny etap przygotowań do pełnego funkcjonowania systemu EES, który ma zwiększyć bezpieczeństwo i usprawnić kontrole graniczne na terenie całej Unii Europejskiej.



















