Środa, 11 lutego | Imieniny: Dezyderego, Marii, Lucjana
11.02.2026 | Czytano: 40

Trzech cudzoziemców zatrzymanych za nielegalny pobyt

Funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali trzech cudzoziemców, którzy przebywali w Polsce nielegalnie. Do działań doszło 9 lutego podczas kontroli legalności pobytu prowadzonych na terenie Krakowa oraz w Kielcach. Wobec zatrzymanych wszczęto postępowania administracyjne, które zakończą się obowiązkiem opuszczenia kraju oraz czasowym zakazem wjazdu do strefy Schengen.

Trzech cudzoziemców zatrzymanych za nielegalny pobyt
W Krakowie funkcjonariusze skontrolowali 29-letniego obywatela Kolumbii. Mężczyzna wcześniej ubiegał się o pobyt czasowy, jednak otrzymał decyzję odmowną i mimo to nie opuścił terytorium Polski. Nie posiadał także żadnych dokumentów legalizujących dalszy pobyt. Tego samego dnia w centrum miasta zatrzymano również 34-letniego obywatela Filipin, który złożył wniosek o pobyt czasowy pomimo utraty podstawy prawnej do przebywania w kraju.

Wobec obu cudzoziemców wydano decyzje o zobowiązaniu do powrotu. Obywatel Kolumbii otrzymał roczny zakaz wjazdu do Polski i strefy Schengen, natomiast obywatel Filipin – półroczny. Dodatkowo drugi z mężczyzn został ukarany mandatem karnym.

Trzecie zatrzymanie miało miejsce w Kielcach. Funkcjonariusze ujawnili 41-letniego obywatela Kolumbii, który przekroczył dopuszczalny 90-dniowy okres pobytu w strefie Schengen i nie posiadał dokumentów uprawniających do dalszego przebywania w Polsce. W jego sprawie prowadzone są obecnie czynności administracyjne zmierzające do wydania decyzji o zobowiązaniu do powrotu.

Straż Graniczna przypomina, że przekroczenie dozwolonego czasu pobytu lub ignorowanie decyzji administracyjnych skutkuje konsekwencjami prawnymi, w tym obowiązkiem opuszczenia kraju oraz zakazem ponownego wjazdu na określony czas.
Źródło Straż Graniczna, opr. wai
Reklama

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl