Piątek, 19 lipca | Imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława
07.07.2024 | Czytano: 390

Terytorialsi złożyli przysięgę (zdjęcia)

Blisko 70 rekrutów, ukończyło 16-dniowe szkolenie podstawowe w ramach „wakacji z WOT”. Po zaliczeniu 24-godzinnego egzaminu końcowego tzw. pętli taktycznej, rekruci złożyli przysięgę wojskową na Rynku w Gorlicach. Szeregi zasilili licealiści i studenci, nauczyciele którzy w ramach wakacyjnej przerwy zgłosili się na szkolenie.

Terytorialsi złożyli przysięgę (zdjęcia)
Uroczyste ślubowanie Terytorialsi złożyli w obecności dowódcy jednostki, płka Marcina Siudzińskiego.

- Jesteśmy w różnym wieku, mamy różne historie i rozmaite pasje. Na co dzień wykonujemy różne zawody, ale łączy nas jedno - wiara w te same wartości. Jeśli chcemy żyć w bezpiecznym kraju, sami musimy o to bezpieczeństwo zadbać. Najprościej właśnie zakładając mundur - mówił do żołnierzy podczas przysięgi dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Gościem honorowym uroczystości w Gorlicach była major Hanna Zawistowska - Nowińska ps. „Hanka Zerwicz”, żołnierz Armii Krajowej, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Zasłużona sanitariuszka z wdzięcznością przyjęła odznakę pamiątkową 11 Małopolskiej Brygady.

Zaprzysiężonym żołnierzom towarzyszyła kompania honorowa 113 batalionu lekkiej piechoty małopolskich terytorialsów.

Po uroczystej defiladzie  na uczestników czekał pokaz sprzętu wojskowego. Można było również spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki. Żołnierze oraz uczestnicy uroczystości mieli niepowtarzalna okazję aby podzielić się tym co najcenniejsze, oddać krew w przygotowanym specjalnie na ten cel krwiobusie. Chętnych nie brakowało.

Żołnierze wstąpią w szeregi batalionów w Limanowej, Tarnowie, Oświęcimiu i podkrakowskiej Rząsce. Do małopolskich Terytorialsów dołączyli również rezerwiści. Skrócone 8-dniowe szkolenie wojskowe ukończyło 50 ochotników. Na koleje wcielenie w ramach „Wakacji z WOT” dowódca jednostki zaprasza również studentów i wykładowców krakowskich uczelni i szkół wyższych.  

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” została sformowana w 2018 roku. Liczy ponad 2 200 żołnierzy i składa się z czterech batalionów lekkiej piechoty (w Krakowie-Rząsce, Oświęcimiu, Tarnowie i Limanowej) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Marcin Siudziński.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl