Niedziela, 23 czerwca | Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
21.05.2023 | Czytano: 163

Jubileuszowe Święto Małopolskich Terytorialsów (zdjęcia)

W sobotę 20 maja na terenie Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbyła się uroczysta przysięga żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty wypowiedziało tego dnia 50 ochotników, z czego 18% stanowią kobiety. Wśród przysięgających są m.in. prawnik, księgowy, kierowca, kontroler skarbowy, kierownik budowy, górnik, elektryk oraz operator CNC.

Jubileuszowe Święto Małopolskich Terytorialsów (zdjęcia)
„... przysięga wojskowa to nie jedno zdanie wypowiedziane podczas nawet najbardziej podniosłej uroczystości, lecz zobowiązanie wobec umiłowanej Ojczyzny i Narodu Polskiego” - podkreślił płk Marcin Siudziński.

Równolegle Małopolscy Terytorialsi świętowali jubileuszowe pięciolecie powstania Brygady. W uroczystościach uczestniczył Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Maciej Klisz.

„… gratuluję i dziękuję wyróżnionym, odznaczonym przyjaciołom 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wasza obecność dzisiaj na przysiędze najmłodszych żołnierzy WOT i święcie Małopolskiej Brygady świadczy o tym, że żołnierze w oliwkowych beretach na stałe wpisali się w system bezpieczeństwa państwa...” - podziękował gen. bryg. Maciej Klisz.

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej powstawała w 2018 r. Siedziba Dowództwa i Sztabu mieści się w podkrakowskiej Rząsce.

22 lutego 2019 Minister Obrony Narodowej przekazał 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej dziedzictwo tradycji Zgrupowania Armii Krajowej „Żelbet”, nadał jej imię gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” oraz ustanowił dzień 22 maja dorocznym świętem brygady. Tegoroczne obchody przyciągnęły rzesze ludzi, w tym wiele rodziny z dziećmi. Były pokazy sprzętu wojskowego oraz uzbrojenia, specjalna strefa atrakcji dla najmłodszych, poczęstunek żołnierską grochówką. Główną atrakcją był skok ze spadochronu w wykonaniu żołnierza 11MBOT upamiętniający ważne wydarzenie z życia patrona Brygady – gen. Okulickiego, ps. Niedźwiadek, który w nocy z 21 na 22 maja 1944, skoczył ze spadochronem z samolotu Halifax JP-222 „E”, w ramach operacji lotniczej „Weller 29”.


Jak zostać małopolskim terytorialsem ?
Najbliższe wcielenie ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 11 MBOT odbędzie się 24 czerwca w ramach akcji „Wakacje z 11 MBOT”. Zapraszamy na nie przede wszystkim studentów, maturzystów, pełnoletnich uczniów szkół średnich, nauczycieli oraz osoby, które chcą spróbować swoich sił w mundurze. Przysięga odbędzie się 9 lipca 2023 r.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl