Niedziela, 23 czerwca | Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
02.02.2023 | Czytano: 135

W Tatrach ogłoszono lawinową "czwórkę". Zamknięto szlak do Morskiego Oka

Ratownicy TOPR ogłosili najwyższy z możliwych w polskiej części Tatr stopień zagrożenia lawinowego. - W Tatrach panują skrajnie niebezpieczne warunki do uprawiania turystyki – ostrzega TPN.

W Tatrach ogłoszono lawinową "czwórkę". Zamknięto szlak do Morskiego Oka
Intensywne opady śniegu połączone z porywistym wiatrem sprawiły, że warunki w Tatrach znacznie się pogorszyły. Szlaki są nieprzetarte, a niska podstawa chmur ogranicza widoczność przez co bardzo łatwo stracić orientację w terenie. Największe zagrożenie spowodowane jest jednak dużą ilością świeżego śniegu, który wiatr przenosi tworząc nawisy i duże depozyty śnieżne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję o ogłoszeniu czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Jest to najwyższy poziom zagrożenia po polskiej stronie Tatr.

- Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Warunki zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków - informują w komunikacie ratownicy TOPR.

W związku ze skrajnie niebezpiecznymi warunkami do uprawiania turystyki, Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu dwóch szlaków.

- Na wniosek TOPR, z powody wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień) do odwołania zamknięte są szlaki: - Palenica Białczańska - Morskie Oko oraz Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów - informuje TPN.

W nadchodzących dniach sytuacja w Tatrach będzie nadal się pogarszać. Synoptycy prognozują intensywne opady śniegu połączone z silnymi podmuchami wiatru.

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl