Sobota, 22 czerwca | Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
09.01.2023 | Czytano: 153

Oddech ulgi. Niebezpieczne skrzyżowanie w Żuradzie zostało przebudowane

– Tragedia i koszmar – tak mieszkańcy Żurady (powiat olkuski) opisywali tamtejsze skrzyżowanie. Zdarzały się nawet wypadki śmiertelne. Teraz można odetchnąć z ulgą. Niebezpieczna krzyżówka łącząca drogę wojewódzką Olkusz – Trzebinia z drogą powiatową została gruntownie przebudowana.

Oddech ulgi. Niebezpieczne skrzyżowanie w Żuradzie zostało przebudowane
Nowe chodniki, zatoki autobusowe, oświetlenie… To całkiem inna jakość i to, co najważniejsze: bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ten jakże ważny dla mieszkańców projekt stał się faktem dzięki współfinansowaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziś teren inwestycji odwiedzili wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, przedstawiając jej zakres i przebieg na briefingu prasowym.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych w praktyce
– Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to szansa dla takich właśnie projektów, na które tak długo czekali mieszkańcy. To inwestycje w bezpieczeństwo i poprawę jakości codziennego życia, co tu, w Żuradzie, widać szczególnie wyraźnie. To także efektywne wyrównywanie szans, aby w każdym miejscu na mapie Polski poziom życia był podobny. Inwestycja w Żuradzie, choć niewielka, jest tego przykładem. Wiedząc, jak ważne to dla mieszkańców i użytkowników drogi zadanie, rekomendowałem je do otrzymania rządowego dofinasowania z RFIL. Rząd Prawa i Sprawiedliwości postawił sobie za cel być blisko mieszkańców – ich spraw i trosk. Dotrzymujemy słowa. Sfinalizowana przebudowa skrzyżowania w Żuradzie jest tego pełnym potwierdzeniem – podkreśla wiceminister sportu i turystyki, poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch.

– Skrzyżowanie dróg powiatowej i wojewódzkiej było niebezpieczne zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Ten etap mamy już za sobą. Tak działają fundusze rządowe. Dziękuję wszystkim, których staraniem ta inwestycja została zrealizowana – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Całkowita wartość wykonanych robót opiewa na kwotę 3 455 218,14 zł. Na realizację zadania samorząd województwa małopolskiego otrzymał w 2020 r. środki w ramach I naboru wniosków do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 2 500 000 zł.

– Małopolskie samorządy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w I rozdaniu otrzymały 556 mln zł. I konkurs przyniósł nam 402 mln zł, zaś drugi – 220 mln. Do gmin górskich trafiło 300 mln zł, zaś do gmin, gdzie funkcjonowały PGR-y – 5,6 mln zł. Łącznie z RFIL to zatem dla małopolskich samorządów kwota ok. 1,5 mld zł na inwestycje takie jak remonty dróg, obiekty typu szkoły, przedszkola, remizy, sieć wodociągowa itp. – przypomina wojewoda Kmita.

Inwestycja w bezpieczeństwo ruchu drogowego
Zadanie pn. „Przebudowa skrzyżowania DW 791 z DP 1079K w m. Żurada” było realizowane w okresie od stycznia do grudnia 2022 roku. Trzeba było wymienić nawierzchnię, wybudować chodnik, zatoki autobusowe. Przebudowano też istniejące zjazdy i wybudowano kanalizację deszczową. Ważnym elementem projektu jest montaż urządzeń BRD (bezpieczeństwa ruchu drogowego). W zakresie robót znalazło się również przeniesienie znajdującej się w rejonie skrzyżowania kapliczki wraz z jej konserwacją techniczną i estetyczną.

– To bardzo ważny dzień dla mieszkańców Żurady. Ważne jest, aby bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, chronionych i niechronionych, stawiać na pierwszym miejscu. Dzisiejszy dzień jest symboliczny, bo pokazuje też dobrą współpracę samorządu województwa małopolskiego z administracją rządową. Środki rządowe kierowane do samorządów są skutecznie wykorzystywane – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego i przewodniczący Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Łukasz Smółka.

– Teraz piesi będą mogli bezpiecznie przechodzić przez drogą nowym, doświetlonym przejściem. Dzięki nowemu oznakowaniu ograniczone zostanie notoryczne wcześniej wymuszanie pierwszeństwa. Ta gruntowna przebudowa była tu niezwykle potrzebna i jest przykładem inwestycji w bezpieczeństwo ruchu drogowego. Przypomnę, że dzięki ubiegłorocznemu specjalnemu naborowi do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w Małopolsce powstały lub zostały naprawione 172 przejścia dla pieszych, a dofinansowanie wyniosło blisko 15 mln zł. W najbliższych miesiącach planowany jest kolejny dodatkowy nabór wniosków dla zadań poprawiających bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych oraz rowerzystów. W ramach tej dodatkowej puli samorządy będą mogły sięgnąć po pulę łącznie 1 mld zł – dodaje wojewoda Kmita.
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl