Piątek, 19 kwietnia | Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
31.12.2022 | Czytano: 173

Miasto Czarny Dunajec. Wójt odebrał akt nadania i klucz, a z budynku urzędu zniknęły tabliczki

Od 1 stycznia 2023 r. na mapie Polski pojawi się 15 nowych miast. Prawa miejskie otrzymał też Czarny Dunajec. Podczas konferencji w Warszawie wójt Marcin Ratułowski odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania statusu miasta oraz symboliczny klucz do bram miasta.

Oficjalnie miejscowość przekształci się w miasto 1 stycznia, ale jak podaje portal podhale24.pl z budynku Urzędu Gminy zdjęte zostały już tabliczki.

Zmiany statusu gmin były konsultowane z mieszkańcami i wszędzie zostały przez nich poparte. Za nadaniem statusu miasta opowiedziały się również władze danej gminy oraz odpowiedni wojewodowie.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowe miasta powinny przyciągać nowych inwestorów, przedsiębiorców, tworzyć nowe miejsca pracy. „Głęboko wierzę w zrównoważony rozwój Polski, zrównoważony rozwój we wszystkich zakamarkach Polski, w rozwój, który się uzupełnia” – zaznaczył szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że w większości przypadków nadanie statusu miasta, to przywrócenie praw miejskich odebranych m.in. w wyniku carskich represji po powstaniu styczniowym. „To była bardzo częsta praktyka caratu - zemsta za uczestnictwo, za pomoc miasta, miejscowości w Powstaniu Styczniowym” – powiedział szef rządu. 1 stycznia 2023 r. będzie zatem dniem sprawiedliwości dziejowej.

Czarny Dunajec (powiat nowotarski, województwo małopolskie) – w 2016 r. w miejscowości nadany został statut dla Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej Czarny Dunajec. Przez 8 lat w okresie międzywojennym (1925-1933) Czarny Dunajec był gminą miejską, ale w wyniku zmiany ustroju samorządu terytorialnego z 1933 r. utracił te prawa. W miejscowości znajduje się Cmentarz Żydowski z XIX w. Na terenie miejscowości znajduje się także polodowcowe torfowisko Baligówka, z którego jeszcze w połowie XX w. wydobywano torf na skalę przemysłową. Obecnie znajduje się pod ochroną w ramach programu Natura 2000.

Źródło: Kancelaria Premiera RP, oprac. r/

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl