Sobota, 22 czerwca | Imieniny: Pauliny, Flawiusza, Agenora
23.08.2022 | Czytano: 123

Skawina za utrzymaniem dotychczasowych zapisów uchwały antysmogowej dla Małopolski

W związku z działaniami Zarządu Województwa Małopolskiego zmierzającymi do przesunięcia o rok zakazu używania “kopciuchów”, burmistrz Norbert Rzepisko mówi stanowcze nie dla jakichkolwiek opóźnień i zmian.

Skawina za utrzymaniem dotychczasowych zapisów uchwały antysmogowej dla Małopolski

- Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. To nie frazes, czy demagogiczne hasło, lecz suchy fakt. Smog nie uznaje granic administracyjnych, wszyscy oddychamy tym samym zanieczyszczonym powietrzem. Żeby rozwiązać ten problem potrzebujemy odwagi i konsekwencji w działaniu. Każdy rok opóźnienia oznacza kolejnych mieszkańców cierpiących z powodu chorób układu oddechowego i nowotworów. - podkreśla burmistrz Norbert Rzepisko.

Procedowane przez Zarząd Województwa Małopolskiego zmiany nie obejmą Skawiny bezpośrednio. Gmina posiada własną lokalną uchwałę antysmogową, którą niemal jednogłośnie przyjęła Rada Miejska. Dokument wprowadza od 2023 roku zakaz używania “kopciuchów”. Władze Skawiny poszły o krok dalej niż Małopolska i od 2030 roku wprowadzą całkowity zakaz palenia węglem. Tak zdecydowane kroki w gminie nie przyniosą skutku, jeżeli województwo będzie opóźniało działania.


- Nie może dojść do sytuacji, w której Skawina będzie jedyną gminą w okolicy pozbawioną “kopciuchów”. Każdy rok zwłoki naraża naszych mieszkańców na wdychanie trujących oparów emitowanych przez bezklasowe kotły, które niestety będą napływały z gmin sąsiednich. Niczego nie opóźniajmy. Wymaga tego nie tylko troska o zdrowie mieszkańców, ale również uczciwość wobec tych osób, które wykazały się odpowiedzialnością, podjęły wysiłek i wymieniły bezklasowy kocioł na znacznie mniej szkodliwy - przekonuje Norbert Rzepisko.

Za apelami i namowami władz Skawiny idzie konkretne wsparcie i dofinansowania nie tylko do wymiany “kopciucha”, ale również do kompleksowej termomodernizacji zmniejszającej ilość ciepła potrzebnego do ogrzania budynku. W ramach dotacji gminnych mieszkańcy mogą uzyskać 7,5 tys. zł dofinansowania na wymianę pieca na gazowy. 10 tys. zł wsparcia jest przeznaczane na zakup i montaż pompy ciepła, a w przypadku pieca na biomasę dopłata wynosi 6 tys. zł. Dodatkowo w ramach programu Czyste Powietrze mieszkańcy mogą uzyskać nawet 90 procent dofinansowania kosztów likwidacji “kopciucha” i wymiany na mniej szkodliwe źródło ogrzewania.


Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl