Sobota, 30 września | Imieniny: Honoriusza, Wery, Hieronima
25.02.2022 | Czytano: 6

Inwestycja za 100 milionów złotych w Szaflarach. Gmina zaczyna projekt "Odwiert"

Urząd Gminy Szaflary ogłosił przetarg na wykonanie 7-kilometrowego odwiertu geotermalnego w głąb ziemi, z którego w przyszłości ma popłynąć ciepła woda dla mieszkańców czterech miejscowości w gminie Szaflary i Nowego Targu. To najprawdopodobniej największa tego typu inwestycja na świecie.

- To jak misja na Marsa. Wszyscy wiedzą, gdzie jest i jak tam dotrzeć, ale lot i dotarcie na miejsce, to już zupełnie inna bajka. Tak samo jest z naszym odwiertem, który jest zadaniem bardzo trudnym technologicznie - mówi wójt gminy Rafał Szkaradziński.

Odwiert, jakiego nie było dotychczas w Polsce i na świecie, ma zostać wykonany na działce położonej ok. 700 metrów na północ od istniejących odwiertów geotermalnych w Bańskiej Niżnej. Początkowo miał powstać w innym miejscu i być krótszy, ale o zmiany zawnioskował Główny Geolog Kraju. Z tego powodu wszystko opóźniło się dwa lata. Cały projekt ma bowiem podwójny cel - eksploatacyjny, a więc użytkowy, polegający na wydobyciu i dostarczeniu ciepłej wody, i drugi - badawczy - Główny Geolog Kraju chce bowiem dokładnie zbadać Nieckę Podhalańską.

Wykonawca powinien być znany na przełomie marca i kwietnia. Inwestycja szacowana jest na ok. 100 mln zł. Całość sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace mają potrwać dwa lata. Ciepła woda, która popłynie z podziemi, ma dotrzeć do mieszkańców Szaflar, części Bańskiej Niżnej, Zaskala i Boru. Gmina przygotowała 1150 przyłączy. Magistrala poprowadzi też ciepłą wodę do MPEC-u w Nowym Targu.

r/ fot. ilustracyjne

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl