Wtorek, 03 października | Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
28.11.2017 | Czytano: 1

Wystawa prezentująca pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (zdjęcia)

27 listopada odbył się wernisaż wystawy prezentującej pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego (1869-1907) zgromadzonych w Muzeum Narodowym w Krakowie. Liczący blisko 900 pozycji inwentarzowych zbiór prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich — malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru, posiada bezprecedensową wartość artystyczną i nie znajduje analogii w żadnej innej kolekcji dzieł Wyspiańskiego w Polsce i za granicą.

Wyjątkowy i niepowtarzalny charakter nadaje również tej kolekcji kontekst historyczny, związki autora "Wesela" z Krakowem, miastem, z którym związał całe swe życie i twórczość, z tutejszymi kościołami i budynkami użyteczności publicznej, dla których projektował swe monumentalne realizacje.

Przedstawiona została w siedmiu przestrzeniach nazwanych cytatami ze słów artysty: "U mnie w domu", "Polybarwność kościoła franciszkanów. Dekoracja malarska", "Polybarwność kościoła franciszkanów. Witraże", "Teatr narodu", "Nie Paryż, tylko Kraków", "Ars - Apollo".

Kuratorki wystawy "Wyspiański" to Danuta Godyń i Magdalena Laskowska oraz autor aranżacji Bartosz Haduch.

Stanisław Wyspiański jeszcze za swego życia podarował Muzeum pastelowe arcydzieła: projekty witraży do okien katedry krakowskiej. W roku śmierci artysty powstał komitet, w skład którego wchodzili wybitni przedstawiciele ówczesnego życia artystycznego i naukowego Krakowa, mający na celu gromadzenie w Muzeum Narodowym spuścizny po zmarłym "czwartym wieszczu".

Najliczniejszą grupą dzieł Wyspiańskiego zebranych do czasów współczesnych jest zbiór rysunków ołówkiem, tuszem, węglem, m.in. szkice z czasów szkolnych, projekty scenograficzne i typograficzne. Wybitna jest kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego, wykonana pastelami, w której to technice Stanisław Wyspiański osiągnął absolutne mistrzostwo, jak również zespół projektów do dekoracji krakowskiego kościoła Ojców Franciszkanów, katedry na Wawelu i Domu Towarzystwa Lekarskiego.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również prace z innych dziedzin twórczości artystycznej Wyspiańskiego: rzemiosło artystyczne, rzeźba, grafika oraz książka artystyczna. Pokaz tych dzieł stworzy możliwość w miarę pełnego zaprezentowania złożoności i różnorodności twórczości artysty, w której malarstwo, literatura, teatr i rzemiosło artystyczne łączą się w jedną, spójną całość, "przetworzoną siłą talentu w oryginalny, swoisty styl narodowy".

Dodatkową atrakcją wystawy w Muzeum Narodowym jest prezentowany po raz pierwszy, odtworzony z użyciem szkieł podobnych do wykorzystanych oryginalnie, witraż Apollo. System Kopernika. Rekonstrukcji zniszczonego podczas II wojny światowej i odbudowanego w latach 70 XX wieku.

W Domu Józefa Mehoffera odbył się wernisaż wystawy „Franciszek Wyspiański – krakowski rzeźbiarz”. Opowiada ona o ojcu Stanisława - Franciszku oraz o domu w którym urodził się Stanisław Wyspiański. Ta wystawa czynna będzie do 30 lipca 2018 r.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe Muzeum Narodowego w Krakowie

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl