Wtorek, 03 października | Imieniny: Teresy, Józefy, Heliodora
06.06.2017 | Czytano: 5

Scylla zwycięża w Krakowie!

Sympatyczna smoczyca morska Scylla z Sycylii, która na codzień żyje w jaskini nad Cieśniną Mesyńską wybrana została Najpiękniejszym Smokiem Smoków. Bardzo lubi dzieci, a na krakowską Paradę Smoków przyjechała, żebyście się przekonali, że te wszystkie brzydkie historie na jej temat to nieprawda.

W kategorii przedszkolaków, pierwsze miejsce zajął Smok z Morza Śródziemnego, wierny towarzysz bogini Demeter przygotowany przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielmoży. Drugie miejsce zajął Smok Gaugi który wykluł się z tajemniczego jaja pozostawionego w Passeig de Garcia w Barcelonie. Kiedy budynek ten nie miał dachu przez kryzys twórczy jego architekta, kolorowy smok osiadł na nim, aby swoim ciałem osłaniać budowlę. Na paradzie wystąpił dzięki wychowankom Publicznego Przedszkola Anglojęzycznego „The Little Steps”. Afros – jego imię po grecku znaczy piana, ponieważ to z niej powstaje. Pilnuje porządku nad Morzem Śródziemnym i wyławia z niego plastikowe butelki a na krakowskim Rynku w niedzielę zdobył dla swoich opiekunów z Przedszkola Niepublicznego Pod Gwiazdkami trzecią lokatę.

W kolejnej kategorii, szkół podstawowych i gimnazjów triumfował Juana Pablo de Lubomira. Mimo, że wykluty ze starożytnego jaja na wybrzeżu Gibraltaru, przebył tysiące kilometrów w plecaku krakowskiego nauczyciela, by osiąść w królewskim mieście pod Wawelem, tutaj dorosnąć i przekazywać dzieciom z Zespółu Szkół i Placówek Specjalnych w Krakowie ciekawostki znad Morza Śródziemnego.
Drugie miejsce zajęła Mojra która potrafi wróżyć z makaronu, a niektórzy twierdzą, że zarządza ludzkim losem. Mojra jest fanką igrzysk, sportowego stylu i pięknej rzeźby. Lubi chór – ale tylko ten grecki. Przepada za teatrem, cyrkiem i włoskim kinem a do Krakowa trafiła za sprawą dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Porębie Żegoty. Młodzież z Zespołu Szkół nr 9 im. Dr. M. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju zaprezentowała zdobywcę trzeciego miejsca. Smok Maltański – nie mylić z Koniem Trojańskim! Smok ten pomógł Achimowi odzyskać swoją ukochaną Halszkę, która została wzięta jako branka dla króla Malty. Na szczęście cała historia się dobrze skończyła i zakochani mogli być razem.

Wśród Domów Kultury i Placówek Oświatowych pierwsze miejsce zdobył Corridus. Przygotowany przez Gminy Ośrodek Kultury Promocji Turystyki i Sportu Bystra – Sidzina pochodzi z Hiszpanii, lubi korridę i flamenco. Drugie miejsce przypadło Grecjannie, przybyłej z Podkarpacia za sprawą Stowarzyszenia Kultury Dzieci i Młodzieży DYSONANS z Krosna. Niebieska smoczyca z Grecji, która nie zieje ogniem. Po uratowaniu małych stworzeń z morza została okrzyknięta bohaterką i dostała złoty grecki hełm, który na jej głowie zmienił kolor na niebieski.
Stowarzyszenie Wsi Niegowonice i Niegowoniczki przybyło na konkurs ze smokiem Pepe, chłopcem zamienionym w smoka. Na szczęście po zrobieniu 10 dobrych uczynków czar prysł, i Pepe znów jest chłopcem.

Teatr Groteska wyróżnił też specjalnymi nagrodami smoka Spartusia przygotowanego przez wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego NASZ KLUB prowadzonej przez Krakowskie Stowarzyszenie Ocalić Szansę, smoka przygotowanego przez Zespół Szkół Specjalnych nr 14 oraz przybyłego z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących smoka o imieniu Dioniś

Najweselszym smokiem nagrodzonym przez Krainę Zabaw Dziecięcych Anikino został Giuseppe–Mistrz Kuchni Włoskiej. Ten rodowity neapolitańczyk, mistrz w przyrządzaniu spaghetti, pizzy oraz risotto skończy w tym roku 152 lata. Przygotowany został przez dzieciaki z Przedszkola Samorządowego nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Skawinie.

Jury konkursu w składzie: Wiktor Herzig – dyrektor teatrów krakowskich - przewodniczący jury, Zbigniew Ćwiąkalski – profesor nauk prawnych związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, Paweł Płużyczka – zastępca naczelnika Sztabu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Mariusz Süss – kierownik Sekcji Promocji, Marketingu i Reklamy TVP KRAKÓW, Adolf Weltschek – dyrektor Teatru Groteska oraz Małgorzata Zawadzka – Szef ds. Komunikacji Marketingowej Linde Gaz Polska Sp. z o.o. nie miało łatwego zadania, bo w tegorocznym konkursie startowało ponad 40 smoczych piękności!


wo/ zdjęcie w nagłówku Michał Adamowski, zdjęcia w galerii Tomasz Cichocki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl