Środa, 21 lutego | Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
14.04.2017 | Czytano: 65

Siedem drogowych inwestycji z milionowym wsparciem z UE

Kolejnych 7 kluczowych inwestycji drogowych otrzyma dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki środkom z UE w Małopolsce powstanie 5 nowych obwodnic, przebudowane zostaną także dwie drogi wojewódzkie. Łącznie na realizację tych zadań zarząd województwa zarezerwował prawie 140 mln zł.

Obwodnice: Babic, Gdowa, Skały, Zatora i Podolsza oraz Waksmundu Ostrowska i Łopusznej, a także drogi wojewódzkie z Nowego Targu do Starego Sącza i z Tarnowa do Żabna – wszystkie te inwestycje zyskały dofinansowanie z RPO na lata 2014-2020 dołączając do trzech projektów, które już wcześniej mogły liczyć na unijne wsparcie.

- Jeszcze kilka lat temu drogi w Małopolsce wyglądały zupełnie inaczej. Dzięki naszej konsekwentnej polityce i inwestowaniu w rozwój infrastruktury drogowej zmiany jakie zaszły widać gołym okiem. Tylko w tej perspektywie finansowej na budowę nowych obwodnic i rozbudowę dróg o znaczeniu regionalnym z RPO na lata 2014-2020 przeznaczyliśmy ponad 300 mln zł - mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Dzięki decyzji zarządu województwa małopolskiego jeszcze w tym roku kierowcy chcący ominąć Skałę będą mieli taką szansę. W ramach inwestycji, która kosztować będzie ponad 16 mln zł powstaną m.in. cztery ronda i dodatkowe drogi serwisowe, piesi zyskają natomiast bezpieczne chodniki. Zaplanowano także wzmocnienie skarp, montaż oświetlenia i barier ochronnych.

Aż 23 mln zł dofinansowania z RPO Zarząd Dróg Wojewódzkich pozyskał na rozbudowę 14-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej Nowy Targ - Stary Sącz. Dzięki temu, do końca 2018 roku poprawi się m.in. jakość nawierzchni, przebudowane zostaną skrzyżowania, a przy drodze powstaną nowe chodniki i oświetlenie uliczne.

Konkretne środki przeznaczono także na modernizację DW 973 pomiędzy Tarnowem i Żabnem gdzie m.in. wprowadzony zostanie trzeci pas ruchu (w Żabnie), a wzdłuż 2 km odcinka wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe.

Po koniec 2018 roku możemy się spodziewać oddania prawie 5 km obwodnicy Babic. Jej projekt zakłada powstanie 3 rond i wprowadzenie nowatorskich rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa ruchu.

Za unijne pieniądze skończona zostanie również obwodnica Gdowa. W ramach inwestycji, która kosztować będzie ponad 25 mln zł wybudowany zostanie most na Rabie, a zamiast tradycyjnych skrzyżowań powstaną dwa ronda.

Bezpieczny przejazd nad linią kolejową i cztery mosty wybudowane zostaną natomiast dzięki realizacji obwodnicy Zatora i Podolsza. Ostatnią z dofinansowanych dróg, po której ruch puszczony zostanie najpóźniej z końcem 2019 r. jest obwodnica Waksmundu, Ostrowska i Łopusznej. Prawie 7 km droga połączy obwodnicę Nowego Targu z Harklową. Na trasie wybudowane zostaną m.in. drogi serwisowe oraz most nad Leśnicą.

Do tej pory - dzięki funduszom europejskim - powstał 1060 metrowy odcinek drogi w pobliżu Węzła Mirowskiego, który połączył ul. Księcia Józefa z południową obwodnicą Krakowa. Rozpoczęto także długo oczekiwaną budowę 5 km obwodnicy Oświęcimia biegnącą od ronda ulic Chemików i Fabrycznej do miejscowości Bobrek, która zakończy się jeszcze w tym roku.

Z kolei 51 mln zł przeznaczono z kolei na budowę północnego obejścia Miechowa. Pierwsi kierowcy przejadą po nim najpóźniej w październiku przyszłego roku.

opr.s/
Źródło Małopolski Urząd Wojewódzki

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl