Środa, 21 lutego | Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
23.09.2016 | Czytano: 69

Obwodnica Zatora i Podolsza - za dwa lata

Szybszy i sprawniejszy dojazd do głównych atrakcji turystycznych Małopolski Zachodniej oraz bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców okolicznych osiedli zapewni obwodnica Zatora i Podolsza, która dokładnie za dwa lata ma zostać oddana do użytku. Warta blisko 20 mln zł obwodnica to kolejna z ważnych inwestycji infrastrukturalnych realizowanych przez samorząd województwa w Małopolsce Zachodniej.

- Kilka miesięcy temu wbijaliśmy łopatę pod budowę obwodnicy Oświęcimia, a dzisiaj spotykamy się przy okazji podpisania umowy na następną kluczową inwestycję – obwodnicę Zatora. To kolejny krok w usprawnianiu połączeń drogowych w Małopolsce Zachodniej – podkreślił Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Nowa, 3-kilometrowa, obwodnica będzie zlokalizowana na terenie dwóch powiatów: oświęcimskiego (gmina Zator) i chrzanowskiego (gmina Babice). Początek drogi wyznaczy rondo umiejscowione między mostem na potoku Łowiczanka oraz zabudową mieszkaniową wzdłuż DW 781. Drugie rondo - na DK nr 44 - wyznaczy z kolei koniec obwodnicy. Jego inwestorem jest miasto Zator. Nowa droga wyprowadzi znaczną część ruchu tranzytowego z Zatora, zmniejszy korki w centrum miasta oraz usprawni ruch na drodze wojewódzkiej nr 781. Bezpieczniej poczują się też mieszkańcy osiedli przy drodze Chrzanów-Zator-Wadowice, którzy byli narażeni na wzmożony ruch pojazdów.

Oprócz tego zdecydowanie poprawi się dojazd zarówno do przepięknego XV-wiecznego zamku z Zatorze, XIV-wiecznego Kościoła św. Wojciecha i Jerzego, jak również innych atrakcji turystycznych m.in. tras rowerowych w Dolinie Karpia czy popularnych parków rozrywki: Energylandii i Zatorlandu oraz kompleksu Parków w Inwałdzie. Dzięki obwodnicy łatwiej dojdziemy także do zatorskiej Strefy Aktywności Gospodarczej oraz autostrady A4.

To jednak nie koniec dobrych informacji dla Małopolski Zachodniej: – Najprawdopodobniej już w październiku podpiszemy umowy na kolejne budowy dróg w tej części Małopolski: obwodnicę Babic i rozbudowę dróg wojewódzkich: 948 Oświęcim – Kęty i 949 Brzeszcze – Osiek – dodał Grzegorz Lipiec.

Małopolska realizuje największy w historii plan budowy dróg. Do wybudowanych w ciągu ostatnich 7 lat 15 obwodnic (m.in. Chrzanowa, Olkusza, Gdowa, Wojnicza, Skawiny, Podegrodzia i Dobczyc) dołączają kolejne. Do 2020 roku przybędzie ich w naszym regionie aż 14. Dzięki inwestycjom drogowym zrealizowanym w ostatnich latach w naszym regionie już niemal 2/3 Małopolan może dotrzeć ze swojej miejscowości do stolicy województwa w czasie krótszym niż godzina.

Koszt całości inwestycji wyniesie 19,5 mln złotych. Projekt będzie realizowany przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 z którego pochodzić będzie aż 15,5 mln zł dofinansowania. Z budżetu Województwa Małopolskiego przeznaczono 3 mln zł, a pozostałą kwotę zabezpieczył Zator. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm: TRAKCJA PRKiI S.A. Warszawa (lider) i Przedsiębiorstwa Eksploatacji Ulic i Mostów Sp. z o.o. Białystok.

opr. s/
Źródło Biuro Prasowe UMWM

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Partnerzy malopolskaonline.pl