Zobacz więcej
Rekonstrukcji tego monumentalnego dzieła podjął się czeski dyrygent i wiolonczelista Marek Štryncl wraz ze swoimi zespołami: orkiestrą Musica Florea , chórem Collegium Floreum oraz z zaproszonymi solistami. W częściach baletowych zobaczymy tancerzy z Hartig Ensemble, zespołu założonego i prowadzony przez prof. Helenę Kazarovą, która przygotowała też choreografie całości dzieła. Operę wyreżyserował Tomas Surý.
Miejscem polskiej premiery będzie sala główna Dworku Gościnnego w Szczawnicy, będącego własnością Rodziny Mańkowskich- Spółki Thermaleo, którzy zrekonstruowali i oddali ten obiekt do użytku w 2011 roku. Dworek Gościnny stwarza świetne warunki dla organizowania w Szczawnicy szerokiej gamy przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych.
Zaproszenie kilkudziesięciu artystów z Czech do Szczawnicy okazało się możliwe dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu przez organizatora wydarzenia – stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz zaprzyjaźnioną orkiestrę Musica Florea. Szczawnicki Chór Kameralny obchodzi w tym roku 10 - lecie swojej działalności. Od 2011 roku jest organizatorem międzynarodowego Festiwalu Barokowe Eksploracje, w ramach którego koncertuje ze znakomitymi muzykami z Europy Środkowej jak również zaprasza i prezentuje szerokiej publiczności unikatowe projekty z dziedziny muzyki i sztuki barokowej. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest muzykolog i dyrygent- Agnieszka Żarska.
Premiera opery Fuxa organizowana we współpracy z Fundacją Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica, oraz Czeskim Centrum w Warszawie, została wsparta finansowo przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ministerstwo Kultury Czech, Forum Polsko-Czeskie, Województwo Małopolskie, Miasto i Gminę Szczawnica.
Miejscówki do odbioru od 15 sierpnia-Butik I love Szczawnica, Plac Dietla 1, informacja: (18) 540 04 00 (pon-piąt. 10.00-17.00). Mile widziane wolne datki na działalność statutową organizatora.
mat. prasowy, opr.s/