Kuter
Zabytek
Dodano: Piątek, 3 czerwca 2022 22:14

Nominowane obiekty oraz nagrody w kategorii specjalnej w konkursie „Zabytek Zadbany” 2022

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadzór nad Konkursem w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków.

Dodano: Czwartek, 31 marca 2022 09:00

Perła architektury odrestaurowana w Zakopanem

Cechuje ją elegancja zakopiańskiego stylu i autentyczność, a naturalny zapach drewna przypomina czasy świetności. – Willa Elżbiecina w porównaniu z innymi willami z tego okresu jest absolutnym unikatem pod względem odtworzenia historycznych elementów – podkreśla Rafał Rafacz, architekt odpowiedzialny za odbudowę zabytku.

Dodano: Niedziela, 23 stycznia 2022 18:56

Nie milkną echa zmiany na stanowisku konserwatora zabytków

20 stycznia pełniącą obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk.

Dodano: Czwartek, 20 stycznia 2022 15:11

Zmiana na stanowisku Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk będzie pełnić obowiązki Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Dodano: Środa, 19 stycznia 2022 20:00

Nagrobki na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu będą pod ochroną konserwatorską

Parafia Św. Kazimierza złożyła w sądeckiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wniosek o wpis pomników do rejestru zabytków.

Dodano: Środa, 19 stycznia 2022 18:13

Nowa małopolska wojewódzka konserwator zabytków

18 stycznia 2022 r. – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin skierował do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wniosek o powołanie na stanowisko małopolskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków dr inż. arch. Dominiki Długosz.

Dodano: Wtorek, 20 kwietnia 2021 15:00

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Orawce pomnikiem historii

Rozporządzeniem Prezydenta RP zabytkowy kościół w Orawce uznano został za pomnik historii.

Dodano: Poniedziałek, 4 maja 2020 08:36

Parada pojazdów zabytkowych ulicami Zakopanego z okazji święta 3 Maja (zdjęcia)

W niedzielę przed południem mieszkańcy Zakopanego mogli na ulicach miasta spotkać zabytkowe samochody. Było ich kilkanaście - w tym kilka wojskowych.

Dodano: Wtorek, 2 października 2018 14:37

Zlot Zabytkowych Szybowców na Litwince

Na górze Litwinka w Czarnej Górze odbył się Zlot Zabytkowych Szybowców. To niezwykłe widowisko, którego największą atrakcją były pierwsze od 95 lat starty szybowców ze szczytu przy użyciu lin gumowych.

Dodano: Sobota, 15 września 2018 21:39

Targi Staroci wróciły do Zakopanego

Po długiej przerwie na Plac Nieodległości w Zakopanem wróciły Targi Kolekcjonerskie. Miłośnicy staroci mogą na nich kupić biżuterię, porcelan, książki, meble i najróżniejsze bibeloty.

Dodano: Sobota, 8 września 2018 10:00

Rekordowa pomoc dla cennych zabytków

Statystyki NIK pokazują, że tylko w latach 2014-2016 z powodu zniszczeń w województwie małopolskim wykreślono z rejestru zabytków aż 10 drewnianych obiektów. Największym wyzwaniem dla zarządców drewnianych obiektów są niewystarczające zabezpieczenia przed pożarem oraz brak przeglądów technicznych, a to wynika z braku funduszy.

Dodano: Czwartek, 16 listopada 2017 10:10

Szansa na dotacje na małopolskie zabytki

Nasz region może pochwalić się wspaniałą historią, tradycją i kulturą, a małopolskie zabytki zachwycają przyjezdnych z całego świata – w sumie jest ich w województwie małopolskim aż 50 tys. Już niebawem, dzięki konkursowi samorządu województwa "Ochrona zabytków Małopolski”, wiele z nich będzie mogło zostać odnowionych i zabezpieczonych przed nieuchronnym upływem czasu.

Dodano: Piątek, 5 maja 2017 17:47

Zabytkowy Park Strzelecki zostanie odnowiony

Animacje świetlne, pikniki rodzinne, gry terenowe, koncerty kameralne, kino letnie, występy zespołów muzycznych – m.in. na takie atrakcje będą mogli liczyć mieszkańcy Tarnowa po kompleksowej rewitalizacji Parku Strzeleckiego. Dziś wicemarszałek Stanisław Sorys oraz prezydent Tarnowa Roman Ciepiela podpisali umowę gwarantującą dofinansowanie na ten cel.

Dodano: Czwartek, 27 kwietnia 2017 20:14

Holenderka w nowoczesnej odsłonie

Po dwóch latach remontu przed miłośnikami kwiatów swoje wrota otworzyła zabytkowa storczykarnia Ogrodu Botanicznego UJ. Na przebudowę i modernizację budynku, mieszczącego największą w Polsce kolekcję storczyków samorząd województwa małopolskiego przekazał z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 ponad 4,1 mln zł.

Dodano: Czwartek, 27 kwietnia 2017 14:50

Ponad 3,2 mln zł na remont obiektów Sądeckiego Parku Etnograficznego

Zabytkowe budynki sądeckiego skansenu przejdą gruntową renowację. Przygotowany przez Muzeum Okręgowe projekt „Konserwacja i remont obiektów zabytkowych Sądeckiego Parku Etnograficznego w Nowym Sączu” uzyskał wsparcie finansowe w ramach RPO WM 2014-2020. O zakresie prac, których koszt wyniesie ponad 3,2 mln zł, informowali podczas konferencji prasowej: Leszek Zegzda z zarządu województwa, dyrektorzy jednostki oraz pracownicy odpowiedzialni za projekt.

Dodano: Sobota, 15 kwietnia 2017 11:30

Niezwykły, „wielkanocny” zabytek w Muzeum Archeologicznym

Przed nami Wielkanoc, a jak Wielkanoc to i pisanki… W tym świąteczno-wiosennym okresie Muzeum Archeologiczne w Krakowie – instytucja Województwa Małopolskiego – prezentuje niecodzienny zabytek: składaną formę do wyrobu pisanek.

Dodano: Środa, 15 marca 2017 12:44

Zabytkowy dwór w Lipnicy Wielkiej oraz otaczający go park przejdą kompleksową renowację

Do końca sierpnia 2018 roku zabytkowy dwór w Lipnicy Wielkiej oraz otaczający go park przejdą kompleksową renowację. Umowę na dofinansowanie zadania „Z tradycją w nowoczesność - Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej” podpisali w poniedziałek wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys oraz wójt gminy Korzenna Leszek Skowron.

Dodano: Wtorek, 21 kwietnia 2015 19:29

Willa Oksza nagrodzona w konkursie Zabytek Zadbany

Willa Oksza w Zakopanem została laureatem konkursu w kategorii Architektura i konstrukcje drewniane. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany 2015” odbyło się dziś w trakcie uroczystej gali obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Pałacu Branickich w Białymstoku, których organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Miastem Białystok.

Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl