Barnaś
Ratunek
Dodano: Środa, 13 września 2023 11:34

Ratownicy GOPR pomogli wydobyć grotołaza z głębokości 1000 m

Sześciu ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego specjalizujących się w ratownictwie jaskiniowym pomogło w akcji ratunkowej grotołaza, który na głębokości 1 km pod ziemią rozchorował się i niezbędna była pomoc przy jego wydobyciu. W akcji ratunkowej udział brali ratownicy z różnych krajów, a o przebiegu akcji opowiedział nam Jerzy Siodłak, naczelnik Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dodano: Niedziela, 27 sierpnia 2023 12:20

Szkwał na Jeziorze Rożnowskim przewracał łodzie

Wczoraj w godzinach popołudniowych na Jeziorze Rożnowskim nagle pogorszyła nie pogoda. Żeglarze mówią o białym szkwale, nie widzianym dotąd na tym akwenie.

Dodano: Poniedziałek, 24 kwietnia 2023 23:23

Nowe pojazdy dla GOPR

W liczącej ponad 70 lat historii Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego nie było jak dotąd takiego wydarzenia. Każda z siedmiu Grup Regionalnych – tj. Bieszczadzka, Krynicka, Podhalańska, Beskidzka, Jurajska, Sudecka i Karkonoska – otrzymała nową, specjalistyczną karetkę.

Dodano: Piątek, 14 kwietnia 2023 10:00

Uczniowie spieszą na ratunek

Szkolne Koło PCK działające w Zespole Szkół w Starym Sączu przygotowuje instruktorów pierwszej pomocy. Od miesiąca grupa dziesięciu osób odbywa intensywne szkolenia pod okiem przedstawicieli Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Starym Sączu –Dariusza Cieśli i Andrzeja Lisa.

Dodano: Piątek, 24 marca 2023 17:00

Bohaterstwo w nieludzkich czasach

24 marca to Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Za takie akty człowieczeństwa podczas II wojny światowej groziła kara śmierci. Każda polska akcja pomocowa zasługuje na miano czynów heroicznych.

Dodano: Czwartek, 23 marca 2023 18:00

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

24 marca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Święto zostało ustanowione w 2018 roku, dokładnie w 78. rocznicę zamordowania przez Niemców rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.

Dodano: Niedziela, 12 lutego 2023 14:00

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Jest ich 17 w Polsce. Centra Powiadamiania Ratunkowego to 1156 operatorów numerów alarmowych i 21 mln połączeń tylko w ubiegłym roku. To tam zaczyna się walka z czasem – walka o zdrowie i życie.

Dodano: Sobota, 4 lutego 2023 10:50

Ewakuowano dzieci ze schroniska w Beskidzie Sądeckim

Ratownicy z Rejonowej Stacji Ratunkowej w Piwnicznej, przeprowadzili ewakuację 14 osób ze schroniska na Przehybie. Byli to uczestnicy obozu sportowego - uczniowie szkół podstawowych - którzy mieszkali w schronisku. Powodem były pogarszające się warunki atmosferyczne w górach.

Dodano: Środa, 18 stycznia 2023 12:24

Pierwsza w tym roku edycja Tech MeetUp – już sekundy ratują ludzkie życie

Od momentu wykonania połączenia na numer alarmowy 112 do przyjazdu służb ratowniczych podejmowane są setki jeśli nie tysiące małych kroków, które dzieją się z dala naszych oczu. Dyspozytorzy działają w swoistych centrach dowodzenia gdzie synchronizowane są liczne informacje, które umożliwiają wysyłanie najlepszej pomocy z możliwych

Dodano: Niedziela, 8 stycznia 2023 18:32

Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR podsumowali 2022 rok

Miniony rok był bardzo pracowity dla Grupy Podhalańskiej GOPR: 923 interwencje, z czego 438 wypadków górskich i 485 działań na terenach narciarskich. "Obserwujemy, że aktywność górska, a co za tym idzie i ilość wypadków dynamicznie wzrasta. W minionym 2022 roku udzielaliśmy pomocy 948 poszkodowanym czy zagubionym osobom" - podsumowują ratownicy.

Dodano: Poniedziałek, 7 listopada 2022 12:48

Kiedy liczy się każda sekunda

W przypadku zagrożenia zdrowia i życia liczy się każda sekunda. Ratownicy medyczni muszą mieć gwarancję przybycia ma miejsce najszybciej, jak to tylko możliwe. To właśnie czas często decyduje o losie poszkodowanego.

Dodano: Czwartek, 24 lutego 2022 11:00

Jak udzielać pierwszej pomocy? Naucz się od najlepszych

Wypadek zdarza się nagle i często nie wiemy, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia. Aby nie dać się zaskoczyć, każda okazja do nauki ratowania drugiej osoby jest na wagę złota. Tym razem w sobotę, 26 lutego, do Galerii Bronowice zawitają strażacy z OSP Morawica, którzy nauczą nas, jak udzielać pierwszej pomocy. Nie zabraknie także dodatkowych zajęć dla najmłodszych.

Dodano: Wtorek, 8 lutego 2022 13:14

Groźne Gorce

O godzinie 3 nad ranem zakończyła się całonocna wyprawa po 11 licealistów, których pokonały trudne zimowe warunki na szlaku w Gorcach.

Dodano: Czwartek, 29 lipca 2021 22:00

Sądeckie Pogotowie Ratunkowe ma kolejną nową karetkę

Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski przekazał dzisiaj ambulans ratowniczy dla Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu.

Dodano: Poniedziałek, 5 marca 2018 08:25

Strażacy uratowali mężczyznę, pod którym załamał się lód

Do wypadku doszło w sobotę 3 marca, na wysokości Klasztoru Sióstr Norbertanek na Salwatorze. Młody mężczyzna wpadł do Wisły w odległości ok. 15 m od brzegu. Na szczęście strażakom udało się wyciągnąć go z wody.

Dodano: Czwartek, 22 lutego 2018 14:20

Małopolanin nagrodzony za bohaterski czyn

Nie zastanawiał się nawet chwili, by ratować kobietę, która rzuciła się do rzeki skacząc z mostu heleńskiego w Nowym Sączu. Ryzykując własne zdrowie i życie, wskoczył do lodowatej wody Dunajca, wyciągnął 52-latkę na brzeg i podjął reanimację. Ten bohaterski czyn wzbudził podziw wśród mieszkańców i zasłużył na uznanie władz regionu. W imieniu samorządu województwa, Leszek Zegzda przekazał Piotrowi Fałowskiemu czek w wysokości 5 tys. zł za jego bohaterską postawę.

Dodano: Niedziela, 19 listopada 2017 15:41

Grupa krynicka GOPR ratuje turystów od 65 lat (zdjęcia)

W Krynicy-Zdroju odbył się jubileusz 65-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Grupy Krynickiej GOPR. Z tej okazji starosta nowosądecki przyznał jednostce nagrodę finansową oraz Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie.

Dodano: Niedziela, 8 października 2017 10:30

Abp Jędraszewski: Różaniec jedynym ratunkiem dla świata (zdjęcia)

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski spotkał się z mieszkańcami Zakopanego w ramach akcji modlitewnej "Różaniec do granic". W kościele św. Krzyża przewodniczył Mszy św.

Dodano: Czwartek, 23 lutego 2017 11:46

Ratownicy GOPR uratowali turystę na Pilsku

Wczoraj ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, mimo fatalnej pogody, przeprowadzili udaną akcję ratunkową na Pilsku. Na skutek hipotermii u poszkodowanego aż dwukrotnie doszło do zatrzymania akcji serca.

Dodano: Czwartek, 16 lutego 2017 01:38

Numer alarmowy 112 - wiedza ratuje życie (zdjęcia)

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji Małopolski Urząd Wojewódzki i Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie we współpracy ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przygotowali specjalne wydarzenia dla uczniów krakowskich szkół oraz osób starszych.

Dodano: Środa, 19 października 2016 14:28

Policjanci uratowali desperata

Policjanci z Brzeska uratowali 47-letniego mieszkańca powiatu brzeskiego, który usiłował popełnić samobójstwo. Mężczyzna chciał odebrać sobie życie rzucając się pod pociąg. Dosłownie w ostatniej chwili jeden z funkcjonariuszy złapał desperata.

Dodano: Sobota, 3 września 2016 11:39

W Górach Stołowych trwają XXII Ogólnopolskie Zawody w Ratownictwie Górskim

"Grupę Podhalańską reprezentują ratownicy: Łukasz Giemzik, Grzegorz Kwiatek i Kamil Zaród" - informują ratownicy.

Dodano: Piątek, 31 lipca 2015 16:09

Policjanci z Klucz wynieśli dwóch mężczyzn z płonącego budynku

St. sierż. Rafał Kwaśniewski i st. post. Maciej Hat pierwsi dotarli na miejsce pożaru w Kluczach i z zadymionego pomieszczenia uratowali dwóch mężczyzn. Do zdarzenia doszło dziś o godzinie 1.00 w nocy, w Kluczach na ulicy Olkuskiej.

Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl