Golemo
Park Narodowy
Dodano: Niedziela, 8 kwietnia 2018 13:20

XXII Konkurs Wiedzy o Tatrzańskim Parku Narodowym

Szkoła Podstawowa w Małem Cichem oraz Tatrzański Park Narodowy zapraszają dzieci małopolskich szkół podstawowych do udziału w XXII edycji konkursu wiedzy o TPN, który tym razem poświęcony jest tatrzańskim zwierzętom. Poniżej regulamin konkursu.

Dodano: Czwartek, 29 marca 2018 13:10

Turystki w tenisówkach utknęły pod Kasprowym Wierchem

Jak informuje RMF FM, wczoraj na szlaku na Kasprowy Wierch utknęły dwie turystki z Tajwanu. Kobiety nie dostosowały się do panujących warunków. Kasprowy postanowiły zdobyć w tenisówkach.

Dodano: Środa, 28 lutego 2018 12:20

TPN przestrzega: Nie wędruj po zmroku

Od 1 marca do 30 listopada będzie obowiązywał coroczny zakaz poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym od zmierzchu do świtu.

Dodano: Wtorek, 30 stycznia 2018 11:02

Tatrzański Park Narodowy żąda demontażu kolejki na Kasprowy Wierch

Tatrzański Park Narodowy wezwał władze Polskich Kolei Linowych do natychmiastowego zaprzestania użytkowania kolejki na Kasprowy Wierch i jej demontażu. Władze PKL uważają, że to absurd i są gotowe na sądową mediację.

Dodano: Czwartek, 13 kwietnia 2017 21:28

Czasowe zamknięcie szlaków w Babiogórskim Parku Narodowym

Babiogórski Park Narodowy informuje o kilkudniowym zamknięciu dwóch szlaków z powodu prac leśnych.

Dodano: Wtorek, 27 września 2016 09:05

Podsumowanie Zlotu Żywczaków (zdjęcia)

Przed schroniskiem Markowe Szczawiny odprawiona została polowa Msza Święta dla uczestników 50. Zlotu Żywczaków. Po nabożeństwie wręczono okolicznościowe dyplomy, puchary i nagrody.

Dodano: Poniedziałek, 26 września 2016 17:32

Odstrzał jeleni w Babiogórskim Parku Narodowym

Nawet 60 jeleni może zostać odstrzelonych w przyszłym roku pod Babią Górą. Służyć ma to ochronie jodły.

Dodano: Piątek, 23 września 2016 14:40

Nadmierna populacja jeleni powoduje kłopoty z odbudową lasów w BPN

Z powodu nadmiernej populacji jeleni jest kłopot z odbudową lasów jodłowych pod Babią Górą. Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego prosi myśliwych, żeby dokonali odstrzału zwierząt.

Dodano: Sobota, 17 września 2016 09:32

Kąpiel w Morskim Oku (film)

Na pomysł pływania w Morskim Oku wpadł turysta zza wschodniej granicy. Nagranie z kąpieli zamieścił w internecie.

Dodano: Piątek, 26 sierpnia 2016 19:21

Akcja charytatywna "Góry dla Wiktorii Hajnas - trzy dni, sześć szczytów"

W dniach 9-11 września w Tatrzańskim Parku Narodowym będzie mieć miejsce akcja charytatywna pod nazwą „Góry dla Wiktorii Hajnas – trzy dni, sześć szczytów”. Celem tej akcji będzie zbiórka środków na leczenie i rehabilitację ciężko chorej, 2-letniej Wiktorii z okolic Jasła (woj. podkarpackie), a także propagowanie wpłacania pieniędzy na leczenie dziewczynki.

Dodano: Środa, 3 sierpnia 2016 21:14

Freja ofiarą kłusownika – koniec wędrówki wilczycy

Dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego została powiadomiona przez IOP PAN w Krakowie o odnalezieniu martwego wilka z obrożą telemetryczną w Pieninach na terenie nadleśnictwa Krościenko n. Dunajcem (wilka znalazła kobieta zbierająca borówki i poinformowała o tym fakcie nadleśnictwo)

Dodano: Czwartek, 28 lipca 2016 09:48

Kamienna lawina w Morskim Oku

Tatrzański Park Narodowy poinformował o trudnościach, jakie mogą napotkać turyści wędrujący w stronę Morskiego Oka.

Dodano: Niedziela, 24 lipca 2016 19:04

"Góry, moje góry" - fotografie Michała Sośnickiego (zdjęcia)

W Orawskim Parku Etnograficznym otwarta została wystawa zdjęć autorstwa Michała Sośnickiego zatytułowana "Góry, moje góry". Ekspozycję zorganizował Babiogórski Park Narodowy.

Dodano: Poniedziałek, 16 lutego 2015 12:18

Tatrzański Park Narodowy ogłosił przetarg na wykonanie prototypu pojazdu zaprzęgowego ze wspomaganiem elektrycznym

Takie rozwiązanie będzie sprawdzane na drodze do Morskiego Oka i ma służyć odciążeniu koni pracujących na tej trasie. Zgodnie z wytycznymi prototyp wozu ze wspomaganiem elektrycznym ma być wyposażony w system, który pracuje automatycznie, samodzielnie dobierając odpowiednią moc w oparciu o czujniki sił działających na konie pracujące w zaprzęgu. Silnik ma wyeliminować obciążenia wynikające z nachylenia terenu.

Dodano: Wtorek, 3 lutego 2015 21:22

Co dalej z Kasprowym Wierchem? Głos zabiera TPN

Tatrzański Park Narodowy wydał oświadczenie, w którym - odnosząc się do wzbudzającej kontrowersję decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyrażającej zgodę na przejęcie przez cudzoziemców nieruchomości Polskich Kolei Linowych w Zakopanem - informuje, że to TPN ma prawo pierwokupu nieruchomości położonych na terenie parku.

Dodano: Piątek, 9 stycznia 2015 14:52

Otwarcie centrum lawinowego

Tatrzański Park Narodowy i PZU zapraszają 10 stycznia o godzinie 11 na otwarcie centrum lawinowego na Kalatówkach i trening lawinowy z ratownikami TOPR.

Dodano: Piątek, 19 grudnia 2014 21:27

Tatrzański Park Narodowy życzy wszystkim Wesołych Świąt! (film)

Wzorem roku poprzedniego TPN i tym razem postanowił złożyć życzenia śpiewająco. W nagranym filmie wzięli udział pracownicy TPN. Wśród nich - dyr. Szymon Ziobrowski.

Dodano: Wtorek, 9 grudnia 2014 00:31

Sprawdź detektor w Tatrzańskim Parku Narodowym

W Tatrzańskim Parku Narodowym po letniej przerwie uruchomione zostały dwa punkty kontrolne do sprawdzania detektorów lawinowych - tzw. checkpointy. Wybierając się w góry, warto sprawdzić swój detektor lawinowy. Jeden checkpoint stoi w Kuźnicach, u wylotu szlaku na Kalatówki, drugi - przy schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

Dodano: Czwartek, 28 sierpnia 2014 23:06

Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat w sprawie koni pracujących na trasie do Morskiego Oka

Główny Lekarz Weterynarii zabrał głos w związku z "przekazywaniem przez osoby prywatne żądań dotyczących wprowadzenia zakazu przewozów konnych turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym". Marek Pirsztuk oświadczył: "Nie ma podstaw do wydania zakazu prowadzenia takiej działalności".

Dodano: Środa, 27 sierpnia 2014 19:55

Elektryczne rowery w TPN

Tatrzański Park Narodowy we współpracy z Tauronem w sierpniu uruchomił autobusową linię „parkuj i jedź” dla turystów wybierających się do Morskiego Oka. Przedsiębiorstwo przekazało również Parkowi 10 elektrycznych rowerów.

Dodano: Niedziela, 24 sierpnia 2014 13:13

Pikieta na drodze do Morskiego Oka - bojkot transportu konnego w Tatrach (zdjęcia)

"Rano na Parkingu na Palenicy Białczańskiej jedynie pogoda mega nam nie dopisała. Od wczoraj lało (ma się przejaśnić około południa). Nie umieliśmy przeliczyć osób które się stawiły, ale uważamy, że było ich na pewno ponad 100" - relacjonują organizatorzy dzisiejszego protestu.

Dodano: Wtorek, 19 sierpnia 2014 13:42

Szukali go toprowcy i śmigłowiec, a 25-latek był w domu

Koledzy zgłosili zaginięcie 25-latka. Poszukiwania trwały całą noc z 18 na 19 sierpnia w Tatrach. Nad ranem policjanci znaleźli go w mieszkaniu w Krakowie.

Dodano: Poniedziałek, 18 sierpnia 2014 13:10

Meleksy na trasie Morskiego Oka już we wtorek

Meleksy pojawią się na trasie do Morskiego Oka już we wtorek 19 sierpnia - informują władze Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dodano: Sobota, 16 sierpnia 2014 22:10

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont parkingu na Palenicy Białczańskiej

Zbudowany ponad pół wieku temu parking na Palenicy Białczańskiej wymaga gruntownego remontu. Ogromny plac, na którym turyści wybierający się do Morskiego Oka zostawiają swoje samochody to ubity teren, który w deszczowe jest pełen błota i kałuż, a w słoneczne - uprzykrza życie użytkownikom chmurami pyłu. Prace ruszyć mają po wakacjach.

Dodano: Środa, 13 sierpnia 2014 15:22

Obchody drugiego Wielkiego Dnia Pszczół w Krakowie i Zakopanem

8 sierpnia w całej Polsce świętowano drugi Wielki Dzień Pszczół. W ramach obchodów w Ogrodzie Botanicznym UJ w Krakowie oraz w Tatrzańskim Parku Narodowym w Zakopanem na odwiedzających czekały edukacyjne atrakcje. Nie zabrakło konkursów, gier i zabaw, podczas których wszyscy poznali świat tych pożytecznych owadów.

Dodano: Niedziela, 10 sierpnia 2014 15:26

Na Drodze do Morskiego Oka padł koń, który ciągnął wóz z turystami (zdjęcia)

TATRY. Zwierze przeszło badania kontrole w ubiegłym tygodniu. Wyniki 8-letniego konia były dobre, dlatego weterynarz dopuścił go do pracy. Służby Parku podkreślają, że powodem wypadku nie było nadmierne obciążenie wozu. Znajdowało się na nim mniej turystów, niż zezwalają przepisy.

Dodano: Środa, 6 sierpnia 2014 21:05

Odkryj zwierzęce symbole Tatr

Tatrzański Park Narodowy oraz Restauracja Javorina zapraszają w piątek 8 sierpnia br. o godzinie 18.00 na prelekcję "Symbole Tatr" czyli o mieszkańcach górskich grani, dolin i potoków.

Dodano: Środa, 30 lipca 2014 10:27

Konie pracujące w Morskim Oku są zdrowe i w dobrym stanie

Lekarz weterynarii przebadał konie wożące fasiągami turystów do Morskiego Oka. Zbadany został także koń Jawor, który w zeszłym tygodniu potknął się i upadł, po czym wstał i jechał dalej, ale jego potknięcie ożywiło protesty przeciwko wykorzystywaniu koni do pracy.

Dodano: Niedziela, 27 lipca 2014 19:43

W Tatrach tłumy turystów. Kolejki na Rysy i Giewont

Jak wynika z szacunków Tatrzańskiego Parku Narodowego - w pierwszych tygodniach wakacji po Tatrach wędrowało ponad 200 tys. osób. Turystów w górach jest tak wielu, że pod niektórymi szczytami - przykładowo Giewontem, czy Rysami - tworzą się kolejki chętnych do wejścia.

Dodano: Piątek, 25 lipca 2014 11:37

Dyskusja nad przyszłością przewozów konnych do Morskiego Oka. Obrońcy zwierząt kontra górale

Zlikwidować, ograniczyć lub zastąpić - po upadku konia wiozącego turystów, na nowo rozgorzała dyskusja o konnych wycieczkach do Morskiego Oka. Prym wiodą w niej organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

Dodano: Środa, 18 czerwca 2014 22:44

Akcja "Nie mów do mnie misiu"

Na parkingu przed wjazdem do Morskiego Oka ekolodzy z organizacji WWF zorganizowali akcję „Nie mów do mnie misiu”, która przekonywać miała turystów, że niedźwiedzie, to nie misie do przytulania, ale dzikie zwierzęta. W akcji brał udział aktor Michał Żebrowski.

Dodano: Sobota, 7 czerwca 2014 18:37

Śmierć w Tatrach

TATRY. W rejonie Rysów doszło dziś przed południem do wypadku. Turysta, około 40-letni mężczyzna, najprawdopodobniej w wyniku poślizgnięcia się upadł z dużej wysokości ponosząc śmierć na miejscu.

Dodano: Sobota, 31 maja 2014 22:11

Tatrzański Park Narodowy oszacował szkody wywołane gwałtowną ulewą

Straty w TPN wyceniono na 3 miliony złotych. Park liczy na wsparcie finansowe z rezerwy budżetowej państwa.

Dodano: Sobota, 24 maja 2014 22:51

Tragedia w Tatrach

W Tatrach, w Dolinie Pięciu Stawów Polskich ratownicy TOPR odnaleźli ciało 29-letniego turysty. Mężczyzna był poszukiwany od wczoraj, po zgłoszeniu że nie wrócił na kwaterę.

Dodano: Niedziela, 4 maja 2014 13:17

Śnieg zaskoczył turystów w Tatrach. Odnaleziono błądzącą turystkę

W niedzielę nad ranem na Kasprowym Wierchu leżała 22 centymetrowa warstwa śniegu. Ratownicy TOPR o poranku poinformowali, że udało im się odnaleźć w nocy turystkę, która samotnie wybrała się w rejon Starorobociańskiego Wierchu i błądziła nie mogąc odnaleźć szlaku.

Dodano: Poniedziałek, 31 marca 2014 23:15

W Gorcach odnaleziono szczątki narciarza poszukiwanego od blisko dekady

Na ludzkie szczątki w dolinie Kamienicy natrafił pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego. Powiadomił innych ratowników, którzy zabrali ciało z tego mało uczęszczanego terenu. Naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR twierdzi, że szczątki narciarza to najprawdopodobniej poszukiwany od 9 lat profesor Akademii Górniczo-Hutniczej Piotr S.

Dodano: Piątek, 28 marca 2014 20:13

Szymon Ziobrowski nowym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego

Szymon Ziobrowski został nowym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN). - Na pana barkach będzie spoczywał obowiązek ochrony Tatr, ale i udostępniania gór turystom - powiedział do niego minister ochrony środowiska Maciej Grabowski, powołując go dziś na stanowisko.

Dodano: Środa, 4 grudnia 2013 00:30

Spadkobiercy odzyskują nieruchomości w Tatrach

Antoni Uznański odzyskał już dwie znacjonalizowane w 1945 r. nieruchomości położone w Tatrzańskim Parku Narodowym. Potomek właściciela lasów i nieruchomości na Podhalu zapowiada, że będzie domagał się zwrotu całego majątku po swoim dziadku.

Dodano: Poniedziałek, 2 lipca 2012 20:23

Tatrzański Park Narodowy zakończył realizację projektu „Polscy i słowaccy uczniowie poznają Tatry – cykl imprez edukacyjnych”

Wspólne zajęcia edukacyjne polskich i słowackich uczniów na Słowacji zakończyły realizowany przez TPN mikroprojekt. Uczestniczyło w nich 45 uczniów wraz z opiekunami. Dzieci poszły na wycieczkę do Szczyrbskiego Jeziora i zwiedziły alpinarium mieszczące się przy Muzeum TANAP w Tatrzańskiej Łomnicy.

Dodano: Poniedziałek, 26 marca 2012 18:57

Tatrzański Park Narodowy i Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na premierę książki "Potwór"

ZAKOPANE. - Potęga dziecięcej wyobraźni, spotkanie oko w oko z dziką przyrodą i Tatry, jakich nie znacie w nowej, przezabawnie zilustrowanej książce Grzegorza Kasdepke - przekonuje Szymon Ziobrowski. Premiera wydawnicza "Potwora" już 5 kwietnia.

Dodano: Wtorek, 31 stycznia 2012 21:37

Wycieczki z przewodnikiem po Gorczańskim Parku Narodowym

Gorczański Park Narodowy zaprasza miłośników turystyki narciarskiej na sobotnie wycieczki otwarte z przewodnikiem. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą łączyć aktywny wypoczynek z poznawaniem przyrody chronionej w Gorczańskim Parku Narodowym. Udział w wycieczce jest bezpłatny. Terminy wycieczek: 11, 18 i 25 lutego 2012.

Dodano: Niedziela, 10 lipca 2011 16:57

Zawojskie Sianokosy (zdjęcia)


ZAWOJA. W sobotę w Skansenie na Markowych Rówienkach odbyły się III Sianokosy Zawojskie o Puchar Wójta Gminy Zawoja, organizowane przy współudziale Babiogórskiego Parku Narodowego.

Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl