Olej
Dodano: Sobota, 9 września 2023 08:19

System kolejkowy zlikwiduje kolejki

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Skawinie uruchomiono system kolejkowy, który w znacznym stopniu przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania oraz podniesienia komfortu obsługi klientów.

Dodano: Poniedziałek, 4 września 2023 15:35

Droga w miejscu tragedii zostanie lepiej oznaczona i zabezpieczona

W sobotę rano w okolicach przejazdu kolejowego w miejscowości Przysietnicy w powiecie nowosądecki doszło do nietypowego wypadku, w wyniku którego śmierć poniosły dwie osoby.

Dodano: Sobota, 26 sierpnia 2023 08:00

Skansen w Chabówce świętuje okrągły jubileusz

Dziś w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce, który świętuję 30-lecie istnienia zorganizowana zostanie całodzienna zabawa w ramach "Lata z parowozami", organizowana przez PKP CARGO. Zapowiadane są atrakcje i rozrywki dla całych rodzin.

Dodano: Wtorek, 8 sierpnia 2023 12:00

Beliansky express połączy Kraj Preszowski z Polską

Popularne połączenie kolejowe Poprad-Tatry - Stara Lubownia - Muszyna kursuje w każdy weekend do 3 września.

Dodano: Niedziela, 30 lipca 2023 07:52

Wakacyjny pociąg retro (filmy)

Skansen Chabówka zaprasza na wakacyjne przejazdy pociągiem retro.

Dodano: Czwartek, 15 czerwca 2023 09:00

Wyrok wobec egzaminatora utrzymany

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu utrzymał w mocy wyrok ws. śmiertelnego wypadku na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Zaskalu, w którym zginęła 18-letnia kursantka.

Dodano: Czwartek, 11 maja 2023 12:00

Zakończenie modernizacji „kolejowej zakopianki” coraz bliżej

Budowla obejmująca elementy dróg publicznych i kolejowych dróg szynowych, w szczególności rozjazd kolejowy, skrzyżowania i węzły, wjazdy, zjazdy, przejazdy, perony oraz rampy powstaną w ramach prowadzonej inwestycji.

Dodano: Czwartek, 13 kwietnia 2023 10:03

Pendolino pojedzie na trasie Zakopane - Gdynia?

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał decyzje dotyczące uruchomienia komercyjnych pociągów PKP Intercity. Jedna z nich dotyczy trasy Gdynia Główna - Zakopane - Gdynia Główna.

Dodano: Poniedziałek, 3 kwietnia 2023 14:00

Przetarg na modernizację lini Chabówka - Nowy Sącz

Coraz wyraźniej maluje się przyszłość komfortowej podróży koleją po południowej Małopolsce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły dziś przetarg na modernizację kolejnego odcinka linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz – odcinek D: Limanowa – bocznica Klęczany (bez stacji Limanowa).

Dodano: Piątek, 24 marca 2023 14:05

Myślenice zyskają połączenie kolejowe z Krakowem

W poniedziałek umowy dotyczące połączenia kolejowego Kraków – Niepołomice oraz Kraków – Olkusz. Dziś podpisana została następna. Dzięki Rządowemu Programowi Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029 r. połączenie z Krakowem zyskają także Myślenice.

Dodano: Wtorek, 21 marca 2023 10:00

Szybko i wygodnie pociągiem z Niepołomic i Olkusza do Krakowa

Po pierwsze, 6 km nowej, jednotorowej zelektryfikowanej linii kolejowej Podgrabie Wisła (LK95) – Niepołomice Dworzec Autobusowy. Po drugie, 4 km dwutorowej, zelektryfikowanej ł±cznicy Borowa Górka – Pieczyska na terenie Jaworzna, pomiędzy liniami kolejowymi nr 156 i 133. Po trzecie, już niebawem kolejne dobre wiadomości, tym razem dotycz±ce budowy poł±czenia kolejowego Kraków – Myślenice. Rz±dowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej „Kolej Plus” do 2029 r. w Małopolsce nabiera rozpędu.

Dodano: Czwartek, 9 marca 2023 09:00

Od niedzieli korekta rozkładu jazdy pociągów

W najbliższą niedzielę, 12 marca wchodzą w życie zmiany w rozkładzie jazdy pociągów. Podróżni zyskają bezpośrednie połączenie linii radomskiej z warszawską linią obwodową. Szybciej pojedziemy koleją z Warszawy do Lublina. Pociągi wrócą na zmodernizowane trasy Grodzisk – Wolsztyn i Zbąszynek – Zielona Góra. Nowe przystanki na Dolnym Śląsku i w woj. warmińsko-mazurskim ułatwią codzienne podróże do pracy i szkoły.

Dodano: Poniedziałek, 20 lutego 2023 12:00

45-metrowa ruchoma makieta kolejowa

Wraz z Krakowskim Klubem Modelarzy Kolejowych (KKMK) Kuter Port Nieznanowice przygotowuje ciekawą atrakcję dla wszystkich, którzy ciekawi są, jak funkcjonuje kolej i chcieliby z bliska przyjrzeć się kursującym po torach pociągom czy dowiedzieć się, jak nimi sterować, by podróże koleją odbywały się sprawnie i bezpiecznie.

Dodano: Sobota, 11 lutego 2023 18:35

Na ferie zimowe bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe

Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie rogatek, to prowokowanie tragedii. Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. apelują o zachowanie rozsądku i przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych podczas wyjazdów na zimowy wypoczynek.

Dodano: Poniedziałek, 23 stycznia 2023 15:22

Zaplecze techniczne dla Kolei Małopolskich oddane do użytku

W styczniu odbyło się uroczyste otwarcie Punktu Techniczno-Eksploatacyjnego w Krakowie, zrealizowanego przez konsorcjum Budimex (lider konsorcjum) i KZN Rail w ramach inwestycji pod nazwą „Projekt i budowa zaplecza technicznego dla obsługi taboru kolejowego na stacji Kraków Towarowy” dla Kolei Małopolskich.

Dodano: Środa, 14 grudnia 2022 18:30

Kolej na Górę Parkową ma 85 lat!

19 grudnia 1937 roku turyści wyruszyli uruchomioną właśnie pierwszą w Polsce koleją linowo-terenową prowadzącą na Górę Parkową w Krynicy-Zdrój. Rok 2022 dla ośrodka turystycznego Grupy PKL jest wyjątkowy. Wiosną po przeprowadzonej modernizacji obiekt został udostępniony gościom, a w grudniu świętuje 85. urodziny.

Dodano: Piątek, 14 października 2022 08:53

175 lat podróżujemy koleją z Małopolski na Śląsk

Z ponad trzech godzin do ponad trzech kwadransów skrócił się przejazd koleją z Krakowa do Mysłowic. 175 lat temu uruchomiono Kolej Krakowsko-Górnośląską – pierwszą drogę żelazną do stolicy Małopolski.

Dodano: Sobota, 8 października 2022 11:00

Konkurs „Kierunek – Bezpieczeństwo”. Nie czekaj, weź udział już dzisiaj!

Jeszcze przez niecały miesiąc można wysyłać zgłoszenia do konkursu „Kierunek – Bezpieczeństwo” organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego w ramach Kampanii Kolejowe ABC II. Stwórz pracę plastyczną ukazującą miasteczko Peronowo i wygraj dla swojej szkoły plac do zabaw i ćwiczeń o wartości 20 000 zł i inne nagrody

Dodano: Poniedziałek, 3 stycznia 2022 08:33

Ulica Grzegórzecka w Krakowie zamknięta

Od dziś, 3 stycznia, z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego nad ul. Grzegórzecką wyłączony jest przejazd ul. Grzegórzecką dla ruchu samochodowego, autobusowego i tramwajowego. Przejazd od ronda Grunwaldzkiego do ronda Grzegórzeckiego jest niemożliwy.

Dodano: Środa, 21 lipca 2021 10:01

Nowy dworzec kolejowy w Barcicach

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o przebudowie dworca kolejowego w Barcicach w powiecie nowosądeckim. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe
S.A.

Dodano: Środa, 16 czerwca 2021 08:03

Podróżni korzystają już z nowych przystanków w Krakowie i Skawinie

Nowe przystanki Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia zwiększyły dostęp do kolei. Od 13 czerwca zapewniają krótszy dojazd do centrum Krakowa. Większe możliwości podróży koleją to efekt inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. ze środków budżetowych, za ponad 250 mln zł, na trasie Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie.

Dodano: Sobota, 23 listopada 2019 14:44

Kolejka na Kasprowy Wierch gotowa na sezon

Zakończył się, trwający dwa miesiące, przegląd techniczny i renowacja kolejki na Kasprowy Wierch.

Dodano: Czwartek, 3 października 2019 15:07

Szybciej koleją z Olkusza do Krakowa dzięki nowej łącznicy

Bezpośrednie i szybkie podróże z Krakowa do Olkusza, będą efektem kolejnych inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Poniżej godziny szacowany jest czas przejazdu z Olkusza do stolicy Małopolski po budowie łącznicy z Borowej Górki na linii Tunel – Sosnowiec do Pieczysk na trasie Kraków – Katowice.

Dodano: Czwartek, 14 marca 2019 20:16

83 lata kolei na Kasprowy Wierch

15 marca 1936 roku turyści po raz pierwszy wjechali na szczyt Kasprowego Wierchu. Do budowy kolei zaangażowano prawie tysiąc osób a prace prowadzone były na trzy zmiany, po 16 godzin dziennie. Kolej linowa na Kasprowy Wierch powstała zaledwie w 227 dni.

Dodano: Środa, 20 lutego 2019 19:35

Linia kolejowa Kraków-Myślenice coraz bliżej

Marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz przedstawiciele gmin zaangażowanych przekazali umowę na opracowanie koncepcji z elementami studium wykonalności dla nowej linii kolejowej Kraków – Świątniki Górne – Siepraw – Myślenice.

Dodano: Poniedziałek, 7 stycznia 2019 16:36

Podpisana została umowa na projekt linii kolejowej Podłęże-Piekiełko

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na kwotę 180 mln zł dotyczącą opracowania dokumentacji projektowej dla budowy nowej linii łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną. To ważny etap inwestycji, która zapewni lepszą komunikację w Małopolsce oraz z północy na południe Polski i Europy na osi Bałtyk – Bałkany – Morze Czarne.

Dodano: Czwartek, 3 stycznia 2019 15:12

Luxtorpedą w góry

Już w tę sobotę, a także w kolejne styczniowe weekendy br. mieszkańcy i turyści będą mogli z Krakowa do Zakopanego dojechać szybko i komfortowo. Kursy pociągami Kolei Małopolskich będą alternatywą dla zakorkowanych w tym okresie dróg. A atrakcji w Zakopanem nie brakuje. Jednym z największych wydarzeń będą zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich, które zaplanowano na 19 i 20 stycznia br.

Dodano: Poniedziałek, 24 grudnia 2018 15:20

Awaria kolejki linowej w Szczyrku

Około 30 osób ewakuowali ratownicy GOPR z kolejki linowej w Szczyrku, która została awaryjnie zatrzymana.

Dodano: Piątek, 30 listopada 2018 16:01

Spowiedź w cenie biletu? Kolej wyjaśnia

Po tym, jak media przekazały informacje, jakoby w pociągach Kolei Małopolskiej miała być w cenie biletu było możliwe przystąpienie do spowiedzi, kolejarze wydali oświadczenie.

Dodano: Poniedziałek, 19 listopada 2018 14:51

Koleje Małopolskie zajadą do Oświęcimia

Koleje Małopolskie budują zaplecze do serwisowania pociągów na bocznicy kolejowej dzierżawionej od miasta. Latem do Oświęcimia przyjadą pierwsze składy z pasażerami.


Dodano: Czwartek, 21 czerwca 2018 12:30

Weekend z wystawą makiet kolejowych

Kto w młodości nie marzył o własnym modelu kolejki? Koniecznie elektrycznej, ze stacjami, rozjazdami i działającymi semaforami. Tych, których marzenie się nie spełniło, a także tych, którzy bawili się już kolejkami, ale swą pasję pragną przekazać dzieciom lub sami chcą poczuć jeszcze raz niezapomnianą atmosferę, zapraszamy do Muzeum Inżynierii Miejskiej 23 i 24 czerwca na wystawę makiet kolejowych oraz szereg dodatkowych atrakcji.

Dodano: Środa, 21 marca 2018 18:44

Niezwykli kontrolerzy w Kolejach Małopolskich

Ci, którzy podróżowali w środę Kolejami Małopolskimi między Krakowem Głównym a lotniskiem, mogli spotkać w pociągu niecodziennych kontrolerów. Kasowaniem biletów tego dnia zajmowali się podopieczni Stowarzyszenia „Tęcza”. W ten sposób Województwo Małopolskie przyłączyło się do Światowego Dnia Zespołu Downa.

Dodano: Poniedziałek, 19 marca 2018 21:40

330 mln zł na przebudowę linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały dziś umowę o wartości 330 mln zł na modernizację linii kolejowej Chabówka – Zakopane.

Dodano: Środa, 7 marca 2018 13:32

Dziś jazda koleją za darmo

Zanieczyszczenie powietrza w Małopolsce znów znacznie przekroczyło normy, dlatego dziś (7 marca) wszyscy kierowcy, którzy zdecydują się na pozostawienie samochodu na parkingu nie zapłacą za bilet w pociągach obsługiwanych przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne. Bezpłatne przejazdy są realizowane na obszarze Aglomeracji Krakowskiej.

Dodano: Czwartek, 18 stycznia 2018 11:59

O krok od tragedii - nadjeżdżający pociąg uderzył w tył pojazdu

Kierowca samochodu dostawczego wjechał na przejazd kolejowy pomimo czerwonego światła na sygnalizatorze i został zablokowany przez opuszczające się rogatki. To tragedii brakowało niewiele – nadjeżdżający pociąg uderzył w tył pojazdu.

Dodano: Piątek, 15 grudnia 2017 18:09

Polskie Koleje Linowe w Zakopanem chcą wejść na giełdę

Właściciel m.in. kolejki na Kasprowy Wierch poinformował w komunikacie, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zdecydowało o wprowadzeniu akcji do obrotu na Giełdę Papierów Wartościowych.

Dodano: Poniedziałek, 4 grudnia 2017 19:00

Szybka Kolej Aglomeracyjna dojedzie do Skawiny

Od 10 grudnia Skawina będzie kolejnym miastem, do którego dojadą pociągi kursujące na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Podróż do Krakowa zajmie pasażerom jedynie 22 minuty i choć ze względu na remonty torów trudno będzie zachować regularność odjazdów cechującą pozostałe linie SKA, w godzinach szczytu pociągi będą odjeżdżać nie rzadziej niż co 30 minut.

Dodano: Wtorek, 28 listopada 2017 23:50

Są pieniądze na przebudowę placu w Kuźnicach i otoczenia dworca kolejowego

W Zakopanem szykują się wielomilionowe inwestycje. Zarząd Województwa Małopolskiego rozstrzygnął konkurs na środki przyznawane Unii Europejskiej. Zakopane otrzymało 21 milionów dofinansowania dla dwóch kluczowych przedsięwzięć.

Dodano: Wtorek, 28 listopada 2017 16:40

Koleje Małopolskie wracają na 2. linię SKA (zdjęcia)

Po rocznej przerwie Koleje Małopolskie znów będą obsługiwać drugą linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. 10 grudnia na tory wyjadą nowoczesne pociągi Impuls, które będą wozić pasażerów na trasie Sędziszów – Miechów – Kraków Główny. Część z nich dojedzie także do samej Skawiny.

Dodano: Piątek, 24 listopada 2017 16:14

Funkcjonariusz SG z kolejową pasją (zdjęcia i muzyczne życzenia)

25 listopada obchodzony jest Dzień Kolejarza. W związku z tym składamy wszystkim pracownikom kolei najlepsze życzenia. Z tej okazji przybliżamy również sylwetkę funkcjonariusza Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, którego wielką pasją stała się kolej i modelarstwo kolejowe.

Dodano: Sobota, 18 listopada 2017 10:30

"Niech żyje nam kolejarski stan!” - Dzien Kolejarza 25/26.11.2017

W ostatni weekend listopada Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zaprasza do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych, jeśli nie najważniejszego, dnia w kalendarzu każdego człowieka kolei – Dnia Kolejarza.

Dodano: Czwartek, 19 października 2017 14:08

Na przejazdach kolejowych ma być bezpieczniej

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy na realizację prac w ramach projektu wartego 256,7 mln zł. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Środki te zostaną spożytkowane m.in. w Małopolsce.

Dodano: Poniedziałek, 16 października 2017 20:23

Zmodernizowane zostaną kolejne drogi na polsko-słowackim pograniczu

W Rajeckich Teplicach na Słowacji komitet monitorujący programu Interreg Polska-Słowacja zatwierdził dofinansowanie trzech projektów drogowych na łączną kwotę 13 mln euro. Dwa kolejne projekty zostały wpisane na listę rezerwową – ich dofinansowanie będzie możliwe w przypadku pojawienia się oszczędności w programie.

Dodano: Środa, 20 września 2017 19:05

Jedyne miasto bez kolei być może zyska połączenie z Krakowem

Władze Małopolski, Krakowa, Myślenic i okolicznych gmin podpisały porozumienie, dzięki któremu zobowiązali się do jak najszybszej budowy linii kolejowej z Myślenic do stolicy województwa. Póki co jednak nie wiadomo, kiedy ewentualnie powstanie.

Dodano: Środa, 20 września 2017 16:10

Nowe połączenie kolejowe na Podhale

Pociąg z Katowic do Zakopanego, który w długie weekendy przywoził turystów na Podhale i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, ma zostać uruchomiony na stałe. Koleje Śląskie planują go włączyć do rozkładu jazdy, który wejdzie w życie 10 grudnia.

Dodano: Sobota, 6 maja 2017 12:00

Wyciek oleju na drodze i ogromny korek do Nowego Targu

NOWY TARG. Rano strażacy usuwali wyciek oleju, który pozostawił na drodze samochód jadący od strony Białki Tatrzańskiej aż do miasta. Droga na tym odcinku była zakorkowana aż po Gronków.

Dodano: Niedziela, 23 kwietnia 2017 23:37

Przejazd najpiękniejszą linią kolejową Karpat

Tokina i fotowarsztaty.com zapraszają na przejazd linią kolejową trasą Sianki – Wołosianka, która została nazwana „najpiękniejszą linią kolejową północnych Karpat”. Pociąg na odcinku 18 kilometrów ma aż 6 tuneli i 27 wiaduktów, serpentyny torów, pokonujące 370 m różnicy poziomów.

Dodano: Piątek, 21 kwietnia 2017 18:35

Zbliża się remont linii kolejowej z Chabówki do Zakopanego

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na modernizację linii z Chabówki do Zakopanego. Podróżni na 12 stacjach i przystankach między tymi miejscowościami wygodniej wsiądą do pociągów. PLK przebudują m.in. 18 mostów. Zwiększy się bezpieczeństwo na 62 przejazdach kolejowo-drogowych. Projekt szacowany jest na 330 mln zł.

Dodano: Środa, 19 kwietnia 2017 11:34

W lipcu ruszy największa inwestycja kolejowa w Krakowie

Inwestycja kolejowa, wraz z innymi trwającymi już w Krakowie m.in. modernizacją trasy E30 w Bronowicach (wraz z budową nowego przystanku kolejowego), ma znacząco skrócić czas przejazdu pociągów na trasie Kraków-Katowice. Docelowo do około jednej godziny.

Dodano: Niedziela, 16 kwietnia 2017 14:31

Koleje Śląskie łączą Katowice i... Zakopane. Okazjonalne dodatkowe połączenia na majówkę

Koleje Śląskie zachęcają, aby w majówkę wybrać się z… Zakopanego do Katowic. Przewoźnik na długi weekend majowy uruchamia specjalne połączenia kolejowe.

Dodano: Piątek, 24 lutego 2017 15:28

Setka Impulsów (zdjęcia)

Na małopolskie tory wyjechały już wszystkie z zamówionych w sądeckim Newagu nowoczesnych Impulsów.

Dodano: Czwartek, 30 czerwca 2016 21:55

Kolej w Małopolsce odzyskuje popularność

Czy podróżowanie składami kolejowymi wraca do łask pasażerów? Z informacji przekazanych przez Przewozy Regionalne wynika, że tak. Władze spółki zapewniają, że nie spoczną na laurach.

Dodano: Sobota, 25 czerwca 2016 20:27

Kolejowa podróż w czasie

Pełna niezapomnianych wrażeń podróż w czasie pociągiem z minionej epoki po jednej z najstarszych i najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce i Europie – na taką właśnie wyprawę może się wybrać każdy, kto w najbliższych miesiącach odwiedzi Sądecczyznę. Wszystko w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”, który wsparło Województwo Małopolskie.

Dodano: Niedziela, 28 czerwca 2015 12:29

Zmiany w organizacji przewozów kolejowych w Małopolsce

Więcej połączeń kolejowych w Małopolsce, przywrócenie zawieszonych dotąd linii – to najważniejsze zmiany w nowym kolejowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 13 grudnia 2015 r. Na kolejowe przewozy pasażerskie w przyszłym roku zostanie zarezerwowane prawie 94 mln zł w budżecie województwa.

Dodano: Piątek, 26 czerwca 2015 12:35

Małopolska chce przejąć pracowników i pociągi Przewozów Regionalnych - kolejarze strajkują

Marszałek województwa Marek Sowa czeka na ofertę sprzedaży małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych (PR). Jeśli będzie atrakcyjna, samorząd w ciągu kilku lat przejmie pracowników i pociągi spółki i sam będzie organizował przewozy kolejowe na terenie województwa.

Dodano: Poniedziałek, 1 czerwca 2015 22:29

Koleje Małopolskie przewiozły pół miliona osób

Dziś Kolejami Małopolskimi przejechał półmilionowy pasażer. Pani Agnieszce, studentce Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mieszkance Wieliczki, gratulowali marszałek Marek Sowa, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz prezes zarządu Kolei Małopolskich Ryszard Rębilas. Szczęśliwa pasażerka otrzymała też bilet uprawniający do przejazdów na trasie Kraków Główny – Wieliczka Rynek-Kopalnia – Kraków Główny przez dwa wybrane miesiące.

Dodano: Wtorek, 21 kwietnia 2015 19:18

Samorządy chcą zmiany swojego przedstawiciela w Polskich Kolejach Górskich

Burmistrz Zakopanego, wójtowie Poronina, Bukowiny Tatrzańskiej i Kościeliska wystąpili do władz Polskich Kolei Górskich o usunięcie z zarządu tej firmy przedstawiciela samorządów Łukasza Chmielowskiego.

Dodano: Niedziela, 22 marca 2015 13:04

Społeczne poparcie dla budowy linii kolejowej przez Podłęże

Parlamentarzyści, samorządowcy, działacze organizacji pozarządowych, dziennikarze, artyści, a nawet urzędnicy podpisali list, który trafił na ręce minister minister infrastruktury Marii Wasiak - dotyczący budowy linii kolejowej Podłęże-Szczyrzyc-Mszana Dolna oraz modernizacji linii z Mszany Dolnej do Zakopanego. Skróci ona czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego oraz Nowego Sącza.

Dodano: Wtorek, 3 lutego 2015 21:22

Co dalej z Kasprowym Wierchem? Głos zabiera TPN

Tatrzański Park Narodowy wydał oświadczenie, w którym - odnosząc się do wzbudzającej kontrowersję decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wyrażającej zgodę na przejęcie przez cudzoziemców nieruchomości Polskich Kolei Linowych w Zakopanem - informuje, że to TPN ma prawo pierwokupu nieruchomości położonych na terenie parku.

Dodano: Niedziela, 1 lutego 2015 13:27

W rejonie Nowego Targu przygotowano kolejne trasy biegowe (zdjęcia)

NOWY TARG. - Ostatnie opady śniegu pozwoliły na uruchomienie atrakcji dla miłośników biegówek. W sobotę przy pomocy ratraka miasto wytyczono tradycyjną trasę wokół Boru „Na Czerwonem” mającą swój początek w zależności od wariantu: na lotnisku, przy Alei Tysiąclecia, bądź kładce na Dunajcu - informuje Marcin Jagła.

Dodano: Środa, 28 stycznia 2015 15:26

Kolejny sprzeciw przeciwko sprzedaży kolejki na Kasprowy Wierch

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku Województwa Małopolskiego sprzeciwia się sprzedaży kolejki na Kasprowy Wierch. - Dziś w wyniku nieroztropnej i nierozważnej polityki kolejka, która jest symbolem polskiej międzywojennej myśli technicznej ma przejść w ręce zagranicznej firmy - mówiła Jadwiga Emilewicz, radna PiS.

Dodano: Poniedziałek, 19 stycznia 2015 16:32

MSW wydał zgodę na przejecie przez luksemburską firmę nieruchomości na Kasprowym Wierchu

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uznało, że firma zarejestrowana w Luksemburgu może przejąć nieruchomości na Kasprowym Wierchu. Decyzja zapadła po ponad półrocznych konsultacjach na ten temat.

Dodano: Czwartek, 15 stycznia 2015 07:19

Rusza Kasprowy Wierch

Ruszyła kolej w kotle Gąsienicowym na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Piątek, 9 stycznia 2015 11:41

Modernizacja trasy kolejowej Katowice - Kraków

Na przełomie 2015 i 2016 r. mają rozpocząć się prace na modernizowanej od 5 lat linii kolejowej Katowice - Kraków. Podpisane zostało porozumienie zarządcy kolejowej infrastruktury, spółki PKP PLK, z jednym z dotychczasowych wykonawców, spółką Trakcja PRKiI.

Dodano: Sobota, 3 stycznia 2015 13:51

KRAKÓW. Awaria układu hamowania pociągu pendolino

Z powodu awarii układu hamowania pociąg pendolino z Krakowa do Warszawy zatrzymał się w Krakowie Batowicach - informuje RMF24

Dodano: Wtorek, 30 grudnia 2014 20:58

Kolejowy Happening - zakopiańska akcja "Pociąg-autobus-góry" (zdjęcia)

ZAKOPANE. Na Krupówkach odbył się happening promujący akcję "Pociąg-autobus-góry". Pomysłodawcy projektu postulują za budową nowego połączenia kolejowego z Krakowa do Zakopanego, dzięki któremu czas podróży skróciłoby się z prawie 4 godzin do 90 minut.

Dodano: Piątek, 19 grudnia 2014 11:51

Odnowiony dworzec kolejowy w Nowym Sączu

Zabytkowy dworzec kolejowy w Nowym Sączu został w czwartek oddany do użytku po gruntownej renowacji. Budynkowi przywrócono wygląd i układ z czasów jego powstania – z początku XX wieku. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. Koszt inwestycji to ponad 9 mln zł.

Dodano: Poniedziałek, 15 grudnia 2014 21:32

Jawiszowice. W ręce policjantów wpadli złodzieje infrastruktury kolejowej

Policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach zatrzymali dwóch mężczyzn 45 i 49 – letniego podejrzanych o kradzież elementów infrastruktury kolejowej. Złodzieje swoim bezmyślnym czynem mogli doprowadzić do tragedii.

Dodano: Sobota, 13 grudnia 2014 11:36

W niedzielę wracają pociągi do Zakopanego

Zakończyły się prace przy budowie linii kolejowej w Świnnej Porębie, którą prowadzi połączenie kolejowe z Zakopanem. Nieczynna obecnie trasa kolejowa pod Tatry w najbliższych dniach zostanie ponownie uruchomiona. Po nowej linii pociągi pojadą z prędkością 90 km/h o 30 km/h szybciej niż na starym odcinku.

Dodano: Niedziela, 30 listopada 2014 15:34

Spadkobiercy hrabiego Uznańskiego walczą o kolejkę na Kasprowy Wierch

Spadkobiercy właściciela części lasów tatrzańskich złożyli pozew przeciwko Skarbowi Państwa i Polskim Kolejom Linowym. Zdaniem rodziny Uznańskich grunty ich przodka zostały bezprawnie zabrane pod budowę kolejki na Kasprowy Wierch i sprzedane prywatnemu inwestorowi.

Dodano: Poniedziałek, 24 listopada 2014 13:13

Kolejka na Kasprowy Wierch - nieczynna

Do 28 listopada, z powodu zaplanowanych wcześniej remontów i przeglądów przeglądów urządzeń i obiektów kolei linowych i linowo-terenowych "JESIEŃ"-2014, nieczynna jest kolejka na Kasprowy Wierch.

Dodano: Środa, 15 października 2014 08:02

PKP zamierza zainwestować w stacje kolejowe

Na kilkudziesięciu stacjach i przystankach kolejowych w Małopolsce pojawić się mają elektroniczne tablice wyświetlające informacje o najbliższych połączeniach, a także nowe megafony, infokioski i monitoring.

Dodano: Piątek, 11 lipca 2014 12:41

Kolejne samorządy negatywnie opiniują proces przejęcia majątku przez PKG

ZAKOPANE. "Negatywnie opiniuję nabycie na rzecz spółki Polskie Koleje Górskie SA nieruchomości" - pisze krótko do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego starosta tatrzański. Podobne stanowisko zajęły trzy inne samorządy.

Dodano: Środa, 9 lipca 2014 00:34

Szczawnica nie zgadza się na sprzedaż majątku Polskim Kolejom Górskim. "Zagrożenie obronności, bezpieczeństwa państwa"

"Samorząd Miasta i Gminy Szczawnica nie był zapoznawany z dalszymi działaniami zarówno dotyczącymi prywatyzacji PKL S.A jak i działaniami związanymi z utworzeniem spółki PKG S.A i mechanizmami związanymi z jej funkcjonowaniem i strukturą właścicielską" - pisze burmistrz Szczawnicy do wojewody i negatywnie opiniuje wniosek PKG o zgodę na zakup nieruchomości przez cudzoziemca.

Dodano: Poniedziałek, 7 lipca 2014 12:36

Polskie Koleje Górskie przejmują nieruchomości Polskich Kolei Linowych

Zarząd Polskich Kolei Górskich S.A. poinformował dziś, że złożył do Ministra Spraw Wewnętrznych wniosek dotyczący przejęcia nieruchomości należących do Polskich Kolei Linowych.

Dodano: Sobota, 7 czerwca 2014 10:58

Wraca połączenie kolejowe Kraków - Zakopane

Od 19 czerwca, wraz z zakończeniem pierwszego etapu prac przy budowie zapory Świnna Poręba, odwieszone zostanie połączenie kolejowe na trasie Kraków-Zakopane - poinformowała spółka PKP Intercity.

Dodano: Wtorek, 13 maja 2014 21:11

Budowa linii kolejowej na terenie zapory z lotu ptaka (zdjęcia)

Trwa budowa nowego odcinka linii kolejowej Kraków-Zakopane w rejonie Stryszawy i Zembrzyc. Linię kolejową w nowej trasie buduje firma Skanska. Inwestycja realizowana jest w ramach budowy zbiornika wodnego Świnna Poręba.

Dodano: Niedziela, 13 kwietnia 2014 20:28

Protesty mieszkańców i samorzadowców w sprawie przejazdu kolejowego

Wkrótce ma rozpocząć się przebudowa przejazdu kolejowego w Brzesku na drodze wojewódzkiej w kierunku Szczurowej. Jednak nadal brak jest porozumienia między samorządowcami i PKP w sprawie wyznaczenia objazdów. Na te planowane, nie zgadzają się mieszkańcy.

Dodano: Poniedziałek, 3 marca 2014 16:32

Do Zakopanego tylko autobusem. Kolej nie chodzi

W związku z budową zapory wodnej Świnna Poręba od 3 marca do 18 czerwca zawieszone zostało kursowanie pociągów na trasie Kraków - Zakopane. PKP Intercity przygotowało dla pasażerów autobusową komunikację zastępczą.

Dodano: Niedziela, 9 lutego 2014 15:59

Dworzec kolejowy w Zakopanem - mimo komunalizacji - wciąż nie jest własnością miasta

ZAKOPANE. Władze miasta nie mogą dojść do porozumienia ze spółką PKP SA. Mimo komunalizacji dworca - miasto od ponad roku nie może przejąć majątku od PKP. Sytuacja jest patowa. - Może i Zakopane jest właścicielem stacji, ale PKP SA jest wciąż posiadaczem majątku - mówi Jarosław Bator.

Dodano: Niedziela, 2 lutego 2014 17:30

KRAKÓW. Od soboty nie kursują pociągi do Balic

Rozpoczęła się modernizacja linii kolejowej do Balic. Przez najbliższe 18 miesięcy nie będzie się można dostać na lotnisko pociągiem. W pierwszym etapie będą prowadzone prace związane z budową wiaduktu nad ulicą Balicką. Koszt całej inwestycji wyniesie 240 mln złotych.

Dodano: Piątek, 31 stycznia 2014 17:20

Od marca nie będą kursowały pociągi do Zakopanego

Od marca do czerwca oraz od września do grudnia linia kolejowa Sucha Beskidzka-Zakopane zostanie wyłączona z ruchu ze względu na budowę zbiornika wodnego Świnna Poręba. Oznacza to, że turyści jadący pod Tatry z Warszawy czy Poznania dojadą tylko do Krakowa.

Dodano: Środa, 29 stycznia 2014 17:57

Samorządowcy apelują do Marszałka o utrzymanie przewozów na trasie Zakopane - Sucha Beskidzka

Przedstawiciele władz Powiatu Nowotarskiego oraz gmin wyrazili swój "stanowczy sprzeciw wobec planowanego zawieszenia kolejowych przewozów pasażerskich na trasie Sucha Beskidzka – Zakopane" przez samorząd województwa. 22 i 27 stycznia br. wystosowali pisma do marszałka Województwa Małopolskiego. Podpisali je burmistrzowie i wójtowie 14 miast i gmin.

Dodano: Środa, 8 stycznia 2014 12:32

Świnna Poręba: pierwszy z trzech mostów - gotowy (zdjęcia)

Zakończyła się budowa mostu kolejowego w Dąbrówce w powiecie wadowickim. 234-metrowy obiekt powstał w ramach przekładania linii kolejowej przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba.

Dodano: Sobota, 21 grudnia 2013 22:10

Kasprowy Wierch otwarty dla narciarzy

Ruszyła kolejka krzesełkowa w Kotle Gąsienicowym, co oznacza rozpoczęcie sezonu narciarskiego na Kasprowym Wierchu.

Dodano: Poniedziałek, 2 grudnia 2013 11:13

Wybory władz Aeroklubu Nowy Targ. Plany na kolejny sezon lotniczy (film)

NOWY TARG. Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Aeroklubu Nowy Targ, delegaci zgodnie ocenili działalność ustępującego zarządu - udzielając mu absolutorium. Na kolejną kadencję do władz klubu wybrano jako prezesa - Pawła Kosa.

Dodano: Piątek, 22 listopada 2013 02:30

Nowy Targ: pożar starego tartaku (zdjęcia)

NOWY TARG. W płomieniach stanął stary tartak znajdujący się przy ulicy Kolejowej. Na miejscu pojawiło się ok. 30 jednostek Straży Pożarnej z całego powiatu nowotarskiego. - To drugi pożar w tym miejscu w ciągu kilku godzin. Strażacy interweniowali tu około godziny 22.00. Byli wezwani do palących się śmieci - relacjonuje obecny na miejscu Michał Adamowski.

Dodano: Środa, 2 października 2013 12:31

17 osób skazanych za fałszowanie oleju napędowego

Wyrok zapadł przed krakowskim sądem. Sprawa dotyczyła zorganizowanej grupy przestępczej liczącej 21 osób, która według krakowskiej prokuratury apelacyjnej przez cztery lata wprowadziła na rynek prawie 60 000 ton sfałszowanego oleju napędowego.

Dodano: Wtorek, 24 września 2013 11:06

PKG kupuje akcje Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka za ok. 50 mln zł

Spółka Polskie Koleje Górskie nabyła 75 procent akcji spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Sprzedającym były PKO Bank Polski i Grupa PZU. Kwota transakcji to 49,7 mln zł.

Dodano: Piątek, 6 września 2013 16:13

Polskie Koleje Linowe w Zakopanem ostatecznie sprzedane

Spółka Polskie Koleje Górskie, która tworzą miasto Zakopane i gminy Poronin, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska, są od dziś oficjalnym właścicielem spółki Polskie Koleje Linowe w Zakopanem, do której należy m.in. kolejka na Kasprowy Wierch. Polskie Koleje Państwowe poinformowały, że na ich kontro wpłynęły pieniądze za sprzedaż.

Dodano: Środa, 14 sierpnia 2013 21:32

Paweł Kos: "Jesteśmy pierwszym Aeroklubem w Polsce posiadającym komplet certyfikatów AOC"

Aeroklub Nowy Targ otrzymał kolejny certyfikat. Tym razem jest to potwierdzenie posiadania kompetencji przewoźnika lotniczego (AOC) w zakresie wykonywania przewozów pasażerskich samolotami. Oznacza to uprawnienia do komercyjnego przewozu pasażerów.

Dodano: Wtorek, 13 sierpnia 2013 20:29

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zgodził się na sprzedaż kolejki na Kasprowy Wierch i pozostałych wyciągów PKL-u

Kolejka na Kasprowy Wierch zmienia właściciela. Prezes UOKiK wyraziła zgodę na przejęcie przez samorządową spółkę Polskie Koleje Górskie kontroli nad spółką Polskie Koleje Linowe - poinformował urząd.

Dodano: Poniedziałek, 29 lipca 2013 12:15

Przejazd kolejowy w Chabówce zostanie zamknięty na dwa tygodnie

W związku z prowadzeniem robót naprawczych przejazdu kolejowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 958 w miejscowości Chabówka - w dniach od 19 do 30 sierpnia br. zamknięty zostanie dla ruchu samochodowego przejazd kolejowy.

Dodano: Poniedziałek, 15 lipca 2013 11:12

Śpiewająco bronią stacji w Kasinie Wielkiej

Blisko tysiąc osób śpiewało w niedzielę piosenki z motywem kolejowym - na stacji w Kasinie Wielkiej. W ten sposób chcieli zachęcić do przekształcenia malowniczej linii kolejowej w atrakcję turystyczną.

Dodano: Czwartek, 11 lipca 2013 23:34

Ogólnodostępne pociągi retro ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce

Podobnie jak w zeszłym roku, w wakacyjne weekendy kursować będą ogólnodostępne pociągi retro obsługiwane taborem zabytkowym ze Skansenu w Chabówce. We wszystkie weekendy do końca sierpnia i w niedzielę 1 września (z wyjątkiem 24-go sierpnia) organizowane są przejażdżki na trasie z Chabówki do Mszany Dolnej i z powrotem.

Dodano: Piątek, 21 czerwca 2013 01:10

Kolejarz podpalił się w Krakowie. Protestował przeciw zwolnieniom

KRAKÓW. 42-letni mężczyzna, członek Związku Zawodowego Drużyn Konduktorskich w RP, podpalił się w siedzibie małopolskich Przewozów Regionalnych. Z poparzonymi drogami oddechowymi, klatką piersiową i szyją mężczyzna trafił do krakowskiego szpitala. Jego stan jest ciężki. Wprowadzony został w stan śpiączki farmakologicznej.

Dodano: Środa, 19 czerwca 2013 10:29

Polskie Koleje Państwowe i Polskie Koleje Górskie: "wszystko jest zgodne z prawem"

"Działania Burmistrza Miasta Zakopane, Wójtów Gmin Kościelisko, Poronin i Bukowina Tatrzańska oraz Zarządu spółki Polskie Koleje Górskie były zgodne z przepisami regulującymi funkcjonowanie samorządu gminnego oraz z uchwałą Rady Miasta Zakopane w sprawie powołania PKG" - czytamy w oświadczeniu przesłanym nam przez prezesa PKG Łukasza Chmielowskiego.

Dodano: Piątek, 14 czerwca 2013 15:49

Polskie Koleje Linowe jednak nie-polskie? Wniosek o zwołanie Komisji Infrastruktury w sprawie zamieszania wokół PKL

W związku z zamieszaniem, wokół sprzedaży Polskich Kolei Linowych SA przez Polskie Koleje Górskie, skutkującej ewentualną utratą kontroli nad PKL SA przez podmioty publiczne, grupa posłów zwróciła się z wnioskiem o zwołanie posiedzenia Komisji Infrastruktury. Na posiedzenie Komisji, celu złożenia stosownych wyjaśnień, zaproszono Ministra Sławomira Nowaka oraz Prezesa Zarządu PKP SA. Do reprezentowania wnioskodawców upoważniony został Poseł PiS Andrzej Adamczyk.

Dodano: Czwartek, 23 maja 2013 09:08

Samorządowa spółka Polskie Koleje Górskie właścicielem Polskich Kolei Linowych

Polskie Koleje Górskie, spółka akcyjna powołana przez cztery podhalańskie samorządy będzie nowym właścicielem Polskich Kolei Linowych. Oferta złożona przez PKG została oceniona jako najlepsza w kilkuetapowym procesie sprzedaży przeprowadzonym przez PKP. Umowa została podpisana 22 maja br, wartość transakcji to 215 mln złotych.

Dodano: Czwartek, 16 maja 2013 21:07

Prezydent rozważa patronat nad akcją składki na kolejkę na Kasprowy Wierch

Jeżeli środowisko PiS, jako inicjator apelu ws. kolejki linowej na Kasprowy Wierch, zorganizuje składkę narodową na rzecz wykupienia od PKP tej kolejki, to Bronisław Komorowski rozważy objęcie akcji patronatem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Dodano: Sobota, 27 kwietnia 2013 20:53

Od niedzieli kolejka na Kasprowy Wierch wwozi mniej turystów

Od niedzieli kolej linowa na Kasprowy Wierch obsłuży o połowę mniej turystów. Zakończył się sezon zimowy, więc zgodnie z zasadami ochrony przyrody - do połowy grudnia - liczba osób wwożonych na górę będzie wynosiła 180 na godzinę.

Dodano: Sobota, 20 kwietnia 2013 11:54

Rewitalizacja i zagospodarowanie otoczenia linii kolejowej Kraków-Oświęcim

Województwo Małopolskie przystąpi do partnerstwa, które utworzą jednostki samorządu terytorialnego, przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji naukowych i przedsiębiorców w celu optymalnego zagospodarowania otoczenia linii kolejowej Oświęcim – Kraków.

Dodano: Czwartek, 21 marca 2013 11:02

Leszek Dorula - co się dzieje ze spółką Polskie Koleje Górskie?

ZAKOPANE. - Ze spółki powołanej przez Zakopane wycofał się poseł Gut Mostowy, senator Hodorowicz i marszałek województwa. Kto wspiera obecnie Polskie Koleje Górskie? Czy jest tam jakiś bank zagraniczny, albo inny inwestor? - pytał podczas sesji Leszek Dorula. Zdaniem radnego wokół spółki narosło wiele tajemnic.

Dodano: Sobota, 2 lutego 2013 14:12

Wojewódzki Konserwator Zabytków: "obiekty kolejki na Kasprowy Wierch podlegają ochronie"

ZAKOPANE. Przed miesiącem pojawił się pomysł na zablokowanie prywatyzacji PKL, poprzez wpisanie kolei linowej na Kasprowy Wierch do ewidencji zabytków.

Dodano: Sobota, 2 lutego 2013 13:48

Samorząd zakopiański przejmuje dworzec kolejowy

ZAKOPANE. - Po wieloletnich staraniach 11 lutego samorząd przejmie na własność zabytkowy dworzec PKP wraz z ponad 4 ha gruntów wokół budynku - zapowiada burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Budynek dworca nadal będzie pełnił swoją dotychczasową funkcję, ale w okrojonej formie. Z sześciu stanowisk pozostaną cztery.

Dodano: Środa, 30 stycznia 2013 12:21

Mniej połączeń kolejowych - pierwsze zmiany już od 10 lutego

Zmienia się rozkład jazdy pociągów. Będzie mniej połączeń kolejowych z Krakowa do Krynicy i Warszawy. Pierwsze zmiany wejdą w życie już 10 lutego, kiedy to przestanie kursować "Lajkonik", z Krakowa do Warszawy Wschodniej. Kolejne cztery połączenia znikną z rozkładu 1 marca.

Dodano: Niedziela, 30 grudnia 2012 10:16

Po wypadku kolejowym w Chabówce: trasa już przejezdna

O godzinie 06.45 trasa Zakopane - Chabówka - Zakopane została otwarta dla ruchu pociągów. Pociągi wjeżdżają i wyjeżdżają ze stacji Zakopane bez utrudnień - poinformowały PKP Intercity.

Dodano: Czwartek, 13 grudnia 2012 13:01

Mimo licznych protestów, PKP wystawiła na sprzedaż akcje Polskich Kolei Linowych. Ich wartość to ok. 40 mln zł

W prasie ukazało się ogłoszenie zapraszające potencjalnych inwestorów do złożenia oferty na nabycie akcji Polskich Kolei Linowych. Właściciel 100 proc. akcji PKL - spółka PKP sa wystawiła na sprzedaż 402 tys. 224 akcje po 100 zł każda. Termin składania wstępnych ofert mija 25 stycznia 2013 r.

Dodano: Czwartek, 13 września 2012 18:15

ŚLĄSK-MAŁOPOLSKA. Koleje Śląskie będą obsługiwały część połączeń małopolskich

Od 9 grudnia br. Koleje Śląskie będą obsługiwały wszystkie regionalne połączenia kolejowe w województwie śląskim, a także część małopolskich. Koleje Śląskie będą uruchomiać dziennie 629 pociągów, obecnie w województwie dziennie kursuje prawie 150 pociągów mniej.

Dodano: Sobota, 7 lipca 2012 11:32

Nowy Dworzec Główny(zdjęcia)

Pod koniec czerwca zakończono prace budowlane. Nowy, podziemny dworzec kolejowy w Krakowie jest ostatnim elementem jednego z największych zintegrowanych centrów transportowych w kraju. Pod wspólnym dachem kolej łączy się z szybkim tramwajem, dworcem autobusowym, lotniskiem, parkingiem dla samochodów, także galerią handlową.

Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl