Allmedica
Sport
Wtorek, 21 czerwca 2022 06:25

Turbacz Summer Trail

W Nowym Targu odbyła się konferencja poświęcona Turbacz Summer Trail - imprezę która odbędzie się w Mieście, jak i na terenie Gminy Nowy Targ.
Trzecia edycja Turbacz Summer Trail rozegrana zostanie 25 i 26 czerwca br. Letni bieg górski rozegrany zostanie na siedmiu dystansach od 5 do 68 kilometrów, przygotowano formułę dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla amatorów biegania z psami.

- Zapowiada się nam wspaniały, pogodny weekend. Zaczynamy imprezę w sobotę o godzinie 6.00 rano dystansem 68 km, zwiedzającym najładniejsze zakamarki Gorców od strony południowej, jak i północnej. Potem o 9.00 - najbardziej popularny dystans w edycji letniej - 27 km. Spodziewamy się ok. 120 zawodników tylko na tym dystansie. Poprowadzi on bezpośrednio na szczyt Turbacza i z powrotem na Długą Polanę. O godz. 17.00 dystans 11 km - drogą do Bukowiny Waksmundzkiej i zielonym szlakiem na Długą Polanę - przypomina Paweł Sala.

Niedzielne biegi dedykowane są gminie Nowy Targ - starty sprzed szkoły w Waksmundzie. Będzie to "Szybka Piątka", czyli najkrótsza droga na Długą Polanę oraz dystans 38 km z Waksmundu przez Ostrowsko do Łopusznej na Turbacz i dalej na Długą Polanę.

- Nie pobijemy rekordu frekwencji, chociaż do tego się co roku przyzwyczailiśmy. Powodem jest m. in. sytuacja gospodarcza mająca wpływ na ceny paliw, wyżywienia i noclegów. Ale frekwencje na wszystkich biegach w Polsce spadła. Poza tym - największy festiwal biegowy, czyli Bieg Rzeźnika zawsze organizowany w Boże Ciało - w tym roku mocno nas zbliżył i wielu biegaczy nie zdoła się zregenerować i wystartować u nas. Dodatkowo impreza biegowa z Krynicy także "przeniosła się" na ten nasz weekend. Ale ok. 300 zawodników będzie na naszej liście startowej. To jak na obecne czasy niemała liczba i podkreślę - są to ludzie przyjeżdżający z całej Polski. Małopolska nie jest wiodącym regionem, z którego przyjeżdżają do nas ludzie, co tylko świadczy o tym, że ludzie chcą tu przyjeżdżać - dodaje Paweł Sala.

Jak przypomniał Arkadiusz Szymczyk z Referatu sportu - w tegorocznej edycji Biegu Rzeźnika w Bieszczadach, na głównym dystansie 80 km zwyciężyli nowotarżanie - Piotr Biernawski i Piotr Huzior. Nie jest to ich pierwsze osiągnięcie, wcześniej w 20177 roku też nie dali innym biegaczom szans. - Czy Piotrki teraz wystartują? Dadzą znać w środę, czy regeneracja im na to pozwoli, ale ja by, ich nie skreślał - komentuje organizator.

W tegorocznej edycji przygotowano nietuzinkowe medale, a w pakietach startowych znajdą się ciekawe gadżety. Nowością jest pojawienie się sponsora - japońskiej marki Mizuno. Na najlepszych biegaczy czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz finansowe, a na wszystkich - losowanie nagród oraz After Party w Termach Gorący Potok, do których wejściówka znajdzie się w każdym pakiecie startowym.

Od lat Natalia Ficek i Paweł Sala organizują w Gorcach imprezy biegowe. Do wcześniejszej zimowej odsłony niedawno dodano wersję letnią.

- Letnią edycję zaczęliśmy 3 lata temu - przyznaje Szala. - Zaczęliśmy w miejscu, gdzie wszyscy kończyli, czyli w pandemii. Byliśmy pierwszym wydarzeniem oficjalnym po ogłoszeniu pandemii. 6 czerwca ogłoszono, że można organizować wydarzenia z udziałem do 150 osób, a my 25 czerwca już mieliśmy imprezę. W trzy tygodnie postawiliśmy wydarzenie, którego nigdy nie było. Stawiło się ok. 200 zawodników, w tym czołówka zawodników w Polsce. Po trzech miesiącach braku możliwości startu - zjechali się do nas czołowi biegacze górscy, głodni startów. Dostaliśmy wysokie noty organizacyjne i w kolejnym roku kontynuowaliśmy organizację letniej edycji. Mieliśmy 450 osób. W tym roku powinniśmy się zbliżyć do 300. Dla porównania w zimowej edycji wystartowało 780 osób.

Organizatorzy planują kolejne rozwinięcie imprezy, poprzez połączenie jej z Powitaniem Lata (starty z Rynku, dekoracja na scenie przed koncertami) oraz nowy pomysł, którym jest mocny bieg na 10 km ulicami Miasta.


Wici
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl