Sądecka
Rozmaitości
Niedziela, 12 maja 2013 12:11

"Wiosna na Orawie" - regionalne, teatralne i muzyczne spotkanie w skansenie (zdjęcia)

ZUBRZYCA GÓRNA. Oficjalne otwarcie sezonu turystycznego połączone było z prezentacją nowych przestrzeni udostępnionych w skansenie oraz benefisem Emilii Rutkowskiej, dyrektora Muzeum Orawski Park Etnograficzny.
Emilia Rutkowska kierowała placówką w latach 2001 – 2012. Przy okazji dziękowania jej za pracę na stanowisku dyrektora, podkreślano jej dokonania i duży wkład w rozwój skansenu - m.in. pozyskanie dużych dotacji, rozbudowę OPE o nowy sektor, stworzenie ścieżek edukacyjnych, organizacja licznych wystaw i wernisaży.

Obecnie dyrektorem muzeum jest Maria Wachałowicz – Kiersztyn, która wraz Orawskim Centrum Kultury, Orawską Biblioteką Publiczną w Jabłonce, samorządem Jabłonki, Lipnicy Wielkiej, Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lipnicy, Stowarzyszeniem Rozwoju Orawy, Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich z Podwilka, Babiogórskim Parkiem Narodowym i Babiogórskim Centrum Kultury w Zawoi zorganizowała oficjalne otwarcie sezonu w OPE.

"Wiosna na Orawie" obfitowała w wydarzenia. W nowym amfiteatrze wystąpiły m. in. zespoły Małe Podhale, Iskierecek i Hajduki. Orawska Grupa

Teatralna im. E. Kowalczyka z Lipnicy Wielkiej i Chyżnego zaprezentowała przedstawienie "Ostatni wolorz, czyli Don Kichot po orawsku".

W ramach projektu "Filharmonia pod strzechami" wystąpiła Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Leksyckiego. Muzycznym podsumowaniem "Wiosny" był koncert zespołu De Press.

Przez cały dzień na terenie skansenu trwały prezentacje twórców regionalnych oraz warsztaty dawnych rzemiosł. Otwarta została wystawa fotograficzna "Skansen w obiektywie – jak to się zaczęło?". Dla najmłodszych przygotowano pokaz orawskich zabaw.

Zorganizowany został również kiermasz ofert kulturalnych i turystycznych oraz degustacja tradycyjnych potraw regionalnych przygotowana przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Podwilka.

s/ zdj. Łukasz Sowiński
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl