Rozmaitości
Wtorek, 28 lutego 2017 21:36

"Vater" - uniwersalna historia o kompleksie ojca

W Śródmiejskim Ośrodku kultury zorganizowany został dzisiaj wieczorem pokaz filmu "Vater" w reżyserii Krzysztofa Maćkowskiego
Jest to uniwersalna historia o kompleksie ojca - mówią o filmie dokumentalnym "Vater" jego twórcy. Obraz, w którym syn esesmana Otto von Waechtera stara się przekonać, że jego ojciec nie był zbrodniarzem, zrealizowali krakowscy artyści. Podkreślają: to nie jest film historyczny, raczej psychologiczny dokument.

Pierwsze lata swojego życia spędził w Krakowie i Lwowie. Dziś jest mężczyzną przed osiemdziesiątką, mieszka w Austrii, w rodzinnym zamku Hagenberg. Horst von Wächter, syn Ottona - gubernatora dystryktu krakowskiego oraz galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa.

Po latach Horst von Wächter postanawia przywrócić dobre imię swojemu ojcu. Uważa, że był on tylko trybikiem w maszynie zbrodniczego systemu.

Twórców filmu interesują psychologiczne meandry Horsta von Wächtera. Przez lata odrzucał on wspomnienia związane ze swoim ojcem, przeszłością rodziny zaczął interesować się stosunkowo niedawno...
Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Austrii i na Ukrainie.

Otto von Waechter urodził się w 1901 r. w Wiedniu. Był prawnikiem i politykiem. Od 1932 r. należał do SS. W latach 1939-42 pełnił w Generalnym Gubernatorstwie funkcję gubernatora dystryktu krakowskiego, a w latach 1942-44 – galicyjskiego. Waechter założył getto krakowskie. Był także współtwórcą SS-Galizien złożonej z ukraińskich ochotników – jednostka ta wymordowała mieszkańców Huty Pieniackiej (28 luty 1944). Po wojnie Otto ukrywał się w Rzymie, gdzie zmarł w 1949 r. Uniknął procesu norymberskiego.

Pokaz zorganizowany został przez Fundację Promocji Kultury Urwany Film oraz Śródmiejski Ośrodek Kultury.

Po projekcji odbyła się dyskusja z Krzysztofem Maćkowskim i Januszem Miką – realizatorami filmu oraz z zaproszonymi gośćmi: dr Joanną Lubecką (IPN) i Horstem von Wächterem.

Tomasz Cichocki
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl