Rozmaitości
Piątek, 3 lipca 2020 18:00

"Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka"

Od 4 lipca Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na wystawę pt. "Karol Kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka" w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich przy ul. Pijarskiej 8. Wystawa związana jest z setną rocznicą urodzin papieża.
Fotografie są świadectwem drogi krakowskiego kardynała do Watykanu, a także zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa - ukochanego miasta Adama Bujaka. - Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie, którzy sobie nie zdają sprawy, że takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie – podkreśla ich autor, a zarazem uczestnik przełomowych wydarzeń – Adam Bujak.

Ekspozycja obejmuje blisko 200 zdjęć. Wystawa obejmuje okres od milenium Chrztu Polski w 1966 roku, którego inicjatorem był kardynał Stefan Wyszyński, do ostatniej podróży apostolskiej papieża Jana Pawła II do ojczyzny w roku 2002. Autor zdjęć koncentruje się przede wszystkim na wątkach krakowskich w biografii papieża, ukazując go najpierw jako metropolitę, kardynała i wreszcie, jako Jana Pawła II goszczącego w Krakowie podczas pielgrzymek.
Jak podkreśla kurator wystawy Magdalena Święch: "Fotografia nie pojawiła się w życiu Adama Bujaka przez przypadek. Sięgnięcie po aparat fotograficzny i uczynienie z niego głównego narzędzia pracy były podyktowane sprawami, które twórcę zafascynowały. Zetknąwszy się z religijną obrzędowością, Bujak dążył do zgłębienia jej istoty. Uczestnictwo w ceremoniach umożliwiało mu identyfikację z bohaterami tworzonych zdjęć, współodczuwanie z nimi. Dzięki temu fotograficzna dokumentacja stała się czymś więcej niż tylko powierzchownym zapisem."

Ekspozycja czynna do 29 listopada.

źródło: fot. Tomasz Cichocki materialy prasowe Muzeum Narodowe w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Groteska
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl