Rozmaitości
Poniedziałek, 13 czerwca 2016 16:00

Małopolska obchodziła swoje święto

Święto Małopolski jest okazją do umacniania wspólnoty i budowania więzów pomiędzy mieszkańcami naszego regionu oraz dobrym momentem, by nagrodzić i uhonorować osoby, którego swoją działalnością szczególnie przyczyniają się do jego rozwoju. Kiedy w 2009 roku ustanowiono to święto łączyło się ono również z trzema ważnymi rocznicami: 30-leciem mszy papieskiej na Błoniach, 20-leciem wolnej Polski i 10-leciem Samorządu Regionalnego.
- Gdy siedem lat temu zadecydowaliśmy o ustanowieniu tego święta przyświecała nam idea, że będzie to okazja do wzmocnienia poczucia przynależności do małopolskiej wspólnoty. Bo przecież liczy się nie tylko to co budujemy – wodociągi, drogi, czy teatry liczy się również wspólnota i poczucie, że mamy z czego być dumni. A najwspanialsi są w Małopolsce ludzie – utalentowani, ambitni, przedsiębiorczy. Jest nas 3,5 miliona więc jesteśmy bardzo dużą rodziną a to co zrobiliśmy wspólnie zmieniło Małopolskę – podkreślił rozpoczynając galę z okazji Święta Małopolski marszałek Jacek Krupa.

Tegoroczne Święto Małopolski – zorganizowane na dziedzińcu Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, zbiegło się z jubileuszem 400-lecia Nowego Wiśnicza. Jak podkreślił marszałek Jacek Krupa, ten fakt zadecydował również o wyborze Nowego Wiśnicza na uroczystość.

Głównym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń dla osób szczególnie zasłużonych dla Małopolski. Gościem specjalnym święta był obchodzący w tym roku swoje 90-te urodziny reżyser Andrzej Wajda. Z rąk marszałka Jacka Krupy oraz przewodniczącej sejmiku Urszuli Nowogórskiej odebrał on Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Medale to najwyższe, przyznawane od 2011 roku, odznaczenia wojewódzkie, które honorują osoby i instytucje przyczyniające się do rozwoju regionu na różnych płaszczyznach działalności, m.in. gospodarczej, kulturalnej, politycznej, społecznej i sportowej. Wśród laureatów tego odznaczenia znajdują się m.in. pierwszy marszałek Małopolski Marek Nawara, kardynał Stanisław Dziwisz czy Wisława Szymborska.

Wręczono również 4 srebrne oraz 7 brązowych Medali Honorowych za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Srebrne odznaczenia przyznano w tym roku: prof. dr hab. n med. Kalinie Kaweckiej -Jaszcz, klubowi „KS Cracovia 1906”, Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz Towarzystwu Sportowemu „Wisła” Kraków. Brązowe medale powędrowały natomiast do: Klubu Jagiellońskiego, Małopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów, Adama Mazugi, OSP w Miechowie, Stowarzyszenia Artystów i Sympatyków Piwnicy pod Baranami – Kabaret Piwnica pod Baranami, Czesława Szynalika oraz Wiesława Wojasa.

Osiem osób zostało odznaczonych natomiast Odznakami Honorowymi Województwa Małopolskiego – Krzyżami Małopolski. To odznaczenie ściśle związane swoją symboliką z regionem, do którego inspirację stanowi krzyż na Giewoncie. Złote odznaki Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał: Elżbiecie Achinger, Ryszardowi Frankowiczowi, śp. Helenie Rakoczy, prof. zw. Dr hab. Stanisławowi Waltosiowi oraz Adamowi Zagajewskiemu. Srebrne odznaki z rąk marszałka Małopolski i przewodniczącej Sejmiku odebrali natomiast: Jan Burkat, dr hab. Stanisław Mazur oraz Mariusz Parlicki.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl