Golemo
Rozmaitości
Sobota, 18 listopada 2017 19:30

Krakowska Gra o czystą Ziemię (podsumowanie)

KRAKÓW. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyła się uroczysta Gala zamykająca Krakowską Grę o Czystą Ziemię, zorganizowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.
Wzięło w niej udział blisko 200 finalistów z ponad 1500 uczestników konkursu – uczniów krakowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Gra miała formę tradycyjnych podchodów, polegających na odnajdywaniu plansz z zadaniami do opracowania. To już trzecia edycja gry miejskiej organizowanej w Krakowie, jednak tegoroczne zadania były wyjątkowo trudne – dotyczyły selektywnej zbiórki, recyklingu i wiedzy o środowisku. Trudność polegała między innymi na tym, że dzieci musiały wykazać się bardzo dużą odwagą i zaangażowaniem, aby te zadania rozwiązać. Żeby w ogóle znaleźć plansze z zadaniami, trzeba było rozwiązać zagadki historyczne i geograficzne związane z ich położeniem. Zadaniem uczestników konkursu było np. przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami, napisanie wiersza lub piosenki zachęcającej do selektywnej zbiórki, przeanalizowanie oznakowania na opakowaniach w sklepie oraz udzielenie odpowiedzi na wiele podchwytliwych pytań merytorycznych.

Jury zaskoczone było nie tylko jakością prac, ale ich liczbą! Do konkursu zgłosiło się aż 81 zespołów szkolnych, 65 było klasyfikowanych. Kilkaset dzieci wzięło też udział w warsztatach tworzenia przypinek w Muzeum Archeologicznym – była to dodatkowa atrakcja, która nie miała wpływu na wynik konkursu. Jednak i tutaj dzieci wykorzystały wszystkie dostępne wejściówki. Gala podsumowująca Krakowską Grę o Czystą Ziemię była wydarzeniem wyjątkowo uroczystym. Wzięło w niej udział wielu znakomitych gości. Współgospodarzem wydarzenia był Prezydent Miasta Krakowa Profesor Jacek Majchrowski, w imieniu którego cenne nagrody (aparaty fotograficzne, wieże HiFi i inne) wręczała Pani Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny. W Gali wzięli też udział przedstawiciele Wydziału Kształtowania Środowiska, Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa, a nawet przedstawiciel Małopolskiego Kuratorium Oświaty. Oczywiście nie zabrakło głównych organizatorów. Gratulacje dzieciom złożył Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie – Pan Henryk Kultys, obecny był także Pan Marek Kabaciński, Wiceprezes Spółki oraz Pani Krystyna Flak, Dyrektor ds. Gospodarki Odpadami. Nie zabrakło również przedstawiciela Partnera akcji – firmy Tetra Pak, producenta kartonów do płynnej żywności, który od lat promuje w całej Polsce ideę maksymalnego wykorzystania surowców wtórnych.

Uczestnicy spotkania brali udział w kilkunastu eksperymentach naukowych z wykorzystaniem śmieci – budowali poduszkowce, mikrofony a nawet modele rakiet. Michał Szydłowski, który wcielając się w rolę szalonego naukowca Pana Korka odwiedza najdalsze zakątki Polski (za co w 2014 roku otrzymał prestiżową nagrodę z rąk Minister Nauki Szkolnictwa Wyższego „Popularyzator nauki”), zaskoczony był zapałem, z jakim krakowskie dzieci brały udział w zajęciach. Od dziś na naszą przyszłość patrzymy więc radośniej. Rośnie bowiem pokolenie ambasadorów czystego środowiska. W Krakowie mamy młodzież mądrą, świadomą i zaangażowaną. Młodzież, która poszukuje rozwiązań i wie, jak wiele od nas samych zależy. Wierzymy, że w rękach tych młodych ludzi Kraków zapomni o smogu, a poziomy recyklingu osiągniemy zdecydowanie łatwiej i szybciej. Oby więcej takich akcji, a przede wszystkim ich uczestników.

I miejsce ex aequo zajęły trzy zespoły:
- Zespół nr 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej, pod opieką Pani Marty Kowalkowskiej
- Zespół nr 1 ze Szkoły Podstawowej nr 157 pod opieką Pani Małgorzaty Bartczak
- Zespół nr 2 ze Szkoły Podstawowej nr 72 pod opieką Pana Michała Książka

Artur Guziak Koordynator projektów

źródło: mat. prasowy

TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl