Terma Szaflary
Rozmaitości
Środa, 21 września 2016 15:58

ICE Classic: recital Edity Gruberovej (zdjęcia)

Jeden z najsłynniejszych na świecie sopranów, królowa belcanto, primadonna koloratury Edita Gruberova zaśpiewała w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Edita Gruberova to światowej klasy słowacka śpiewaczka, która rozpoczęła swoją międzynarodową karierę na scenie Vienna State Opera w 1970 roku i od tamtej pory jest entuzjastycznie przyjmowana przez publiczność na całym świecie. Śpiewała w najbardziej prestiżowych teatrach muzycznych i salach koncertowych, od Mediolanu po Nowy Jork, a 20 września zagościła w Krakowie podczas cyklu ICE Classic.

W stolicy Małopolski towarzyszyła jej Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod batutą Petera Valentovica.

Podczas trzeciej odsłony cyklu ICE Classic mieliśmy okazję usłyszeć najsłynniejsze dzieła muzyki operowej. Wieczór otworzyła uwertura do „Cyrulika sewilskiego”. Następnie goście ICE Kraków mogli zachwycić się wykonaniem arii „O luce di quest’anima” z dzieła „Linda di Chamounix”, „Il dolce suono” z opery „Łucja z Lammermooru”, a przede wszystkim finałem pierwszego aktu „Roberto Devereux”, którego wykonanie jest sztandarowym popisem umiejętności sopranistki. W tej części koncertu orkiestra zagrała też uwertury z „Don Pasquale” i wspomnianego wcześniej „Roberto Devereux”.

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy uwerturę i słynną arię z opery „Norma”, instrumentalnej medytacji z „Thaïs” – działa Messeneta, które nigdy nie było wystawione w Polsce oraz „szalonej sceny” z opery „Purytanie”, gdzie Edita Gruberova zaprezentowała pełnię swoich walorów głosowych.

Organizatorem koncertu było Miasto Kraków PL i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe KBF
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl