Rozmaitości
Niedziela, 9 czerwca 2013 14:34

Zbliża się doroczne Święto Dzieci Gór

Dziecięce zespoły folklorystyczne z Bułgarii, Indii, Ukrainy, Tajwanu, Belgii i Północnej Osetii oraz z Polski weźmie udział w tegorocznym 21. Święcie Dzieci Gór, które odbędzie się w lipcu w Nowym Sączu. Polskę reprezentować będą dzieci z Niskowej, Nowego Targu, Milówki, Chełmca, Piwnicznej i Podszkla.
"Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych, Święto Dzieci Gór jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie, podczas wspólnej zabawy, zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i sposobu bycia swoich rówieśników" - wyjaśniają organizatorzy, pracownicy Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu.

W Festiwalu weźmie udział ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Każdy z zespołów zagranicznych będzie tworzył wraz z jednym z polskich zespołów tzw. parę kamracką, aby dzieci mogły poznać siebie i kulturę swoich krajów.

Festiwalowe estrady znajdą się w Nowym Sączu oraz Krynicy-Zdroju, słowackim Bardejowie, Muszynie, Tyliczu i Szczawnicy.

Podczas festiwalu każdy zespół będzie miał swój "dzień narodowy". Wówczas występowi na scenie przyglądać się będzie profesjonalna, międzynarodowa komisja artystyczna, w której skład wejdą etnografowie, etnomuzykolodzy, znawcy folkloru. Podczas tego dnia, na specjalnie zorganizowanych stoiskach w pobliżu sceny, zespoły prezentują zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnie swoich regionów.

opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl