WSB
Rozmaitości
Środa, 3 maja 2017 11:32

Zabawa z książką po raz czwarty, czyli Festiwal Literatury dla Dzieci w Krakowie

W dniach od 6 do 11 czerwca 2017 roku do Krakowa zawita kolejna, czwarta już edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Przedsięwzięcie to obejmuje największe polskie miasta – Warszawę, Gdańsk, Kraków, Poznań oraz Katowice. Cel jest jeden: propagować czytelnictwo wśród dzieci, dobrze się przy tym bawiąc! Podczas krakowskiej odsłony Festiwalu nie zabraknie atrakcji zarówno dla małego, jak i nieco starszego czytelnika.
Festiwal otwiera wernisaż wystawy Lodorosty i bluszczary – ilustracji także do niepublikowanych tekstów dla dzieci Jerzego Ficowskiego (Wilkoń, Witwicki, Hebda i inni). Do Krakowa zawitają największe gwiazdy polskiej literatury dla dzieci – w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w którym odbywa się większość tegorocznych wydarzeń festiwalowych, z czytelnikami spotkają się m.in. Barbara Gawryluk, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jacek Cygan i Agnieszka Aysen Kaim. Z kolei w Massolit Books na młodych czytelników czeka pasmo anglojęzycznych spotkań – z Sarah Forbes oraz Antjie Krog, gościem Festiwalu Miłosza. Festiwalowy program pełen jest twórczych warsztatów z ilustratorami – z Anną Kaszubą-Dębską dzieci poznają tajniki typografii, z Adamem Wójcickim – komiksu, a z Nežką Šatkov symbolikę różnych kultur. Ciekawe warsztaty przygotowało także Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz Muzeum Etnograficzne.

Na miłośników teatru czekają warsztaty z Andrzejem Kopczykiem inspirowane spektaklem Licho nie śpi. Każdy dzień Festiwalu zamykać będzie Czytanka przed zachodem słońca, czyli znani i lubiani, czytający dzieciom w wyjątkowych miejscach – w tym roku m. in. w Księgarni pod Globusem, Muzeum Inżynierii Miejskiej i Muzeum Archeologicznym. W niedzielę, 11 czerwca, imprezę podsumuje wydarzenie absolutnie międzypokoleniowe – całodniowy piknik literacki w Muzeum Manggha! Rodzice przypomną sobie, a dzieci poznają najlepsze gry i zabawy podwórkowe wszech czasów! Równie rodzinna i emocjonująca będzie tegoroczna gra miejska pt. Od stóp do głowy, a następnie damy wspólnie drugie życie książkom. Krakowską edycję zakończymy tym, na co wszyscy czekają – wielką galą wręczenia nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego Najlepszej Polskiej Książce dla Dzieci 2016, którą uświetni fenomenalny koncert Budyń Julka Tuwima! z udziałem m.in. Jacka “Budynia” Szymkiewicza i Czesława Mozila.

Oczywiście to nie wszystkie zaplanowane atrakcje! Na gości czeka cała masa innych spotkań, wystaw i warsztatów… Po szczegóły odsyłamy do programu Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie. Zapraszamy do wspólnej zabawy – z książką i wokół niej!

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl