Kopalnia
Rozmaitości
Niedziela, 25 maja 2014 23:28

Z HISTORIĄ W TLE. Przygoda z Ojczyzną na szlaku „Kadrówki”

W Małopolsce trwają obchody setnej rocznicy Pierwszej Wojny Światowej. Za nami już dwa weekendy wizyt w ciekawych miejscach i spotkań.

Już teraz warto pamiętać o kolejnym wydarzeniu. 6 sierpnia, w 100. rocznicę Pierwszego Polskiego Sierpnia 1914 roku wyruszy z krakowskich Oleandrów Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Jest to jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i wskrzeszone w 1981 r. przez środowiska „Solidarności”, kontynuowane jest do chwili obecnej. Marsz i wydarzenia mu towarzyszące będą głównym punktem obchodów 100. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego.

Idea Marszu szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego, którzy w 1914 roku jako pierwsza formacja wojska polskiego od Powstania Styczniowego wyruszyli z celem wywołania w zaborze rosyjskim powstania zbrojnego, zrodziła się z inicjatywy legionistów Piłsudskiego w 1924 roku. W okresie międzywojennym Marsz był największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i miał charakter zawodów sportowo-obronnych. Ostatni Marsz w II RP odbył się w sierpniu 1939 roku i jego rozpoczęcie, z udziałem marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza i ponad stutysięcznej rzeszy rodaków, było ostatnią wielką manifestacją patriotyczną przed wybuchem wojny.

Do idei Marszu powróciły środowiska niepodległościowe w 1981 roku. Do 1989 roku Marsz miał formę demonstracji patriotycznej i antykomunistycznej, a jego uczestnicy wielokrotnie poddawani byli szykanom ze strony SB (np. w 1984 r. wszyscy uczestnicy zostali aresztowani przez SB pod Jędrzejowem). Szczęśliwie po 1989 r. Marsz organizowany przez Związek Piłsudczyków powrócił do formuły przedwojennej. Na jego trasie uczestnicy biorą udział w zawodach marszowych, strzeleckich, konkursach historycznych, grach terenowych. Odwiedzają też miejsca pamięci narodowej, cmentarze wojenne i spotykają się z uczestnikami walk o niepodległość.

Marsz rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 7.00 uroczystym apelem na krakowskich Oleandrach przed Domem Legionisty. Marsz zakończy się 12 sierpnia o godz. 14.00 w Kielcach na Pl. Wolności, gdzie odsłonięty zostanie pomnik konny Józefa Piłsudskiego.

am, zdj. arch Muzeum Narodowe w Krakowie
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl