Kopalnia
Rozmaitości
Piątek, 10 września 2021 17:15

XXIII Dożynki Województwa Małopolskiego

Łęg Tarnowski - to gospodarz tegorocznych XXIII Dożynek Województwa Małopolskiego. Już w najbliższą sobotę, 11 września zapraszamy na tradycyjne święto plonów. Dożynki Województwa to nie tylko czas podziękowań za tegoroczne zbiory, ale także okazja do poznania obyczajów ludowych i wspólnego świętowania.
- Dożynkowe spotkania to staropolski obyczaj, który stał się częścią naszej kultury i narodowej tożsamości. Święto plonów jest jednym z najważniejszych, corocznych wydarzeń w naszym regionie. Serdecznie zapraszam Państwa wraz z rodzinami do wspólnego świętowania już w najbliższą sobotę w Łęgu Tarnowskim - podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

- Szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach. Chcemy wspólnie złożyć podziękowania rolnikom za ich trud i serce, jakie wkładają w swoją pracę - dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Tegoroczne dożynki tradycyjnie rozpoczną się wspólną modlitwą w intencji rolników i ich plonów. Uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Andrzej Jeża została zaplanowana o godz. 14.30 na błoniach przy budynku Centrum Kulturalno - Oświatowo - Sportowym, przy ul. Witosa 187a w Łęgu Tarnowskim.

Po Mszy Św. na scenie odbędą się uroczystości dożynkowe. Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentuje Zespół Folklorystyczny "Bobrowianie". Wystąpią także: Zespół Folklorystyczny "Otfinowianie", Grupa Śpiewacza "Otfinowianki" i Kapela "Powiślanie". O godz. 17:30 zagra Kapela Górole, a na godz. 19:00 zaplanowany został koncert Eleni.

Na placu dożynkowym swoje stoiska zaprezentują Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Żabno oraz lokalni producenci i przedsiębiorcy, a także instytucje i organizacje działające na terenie województwa.

Podczas tegorocznych Dożynek Województwa Małopolskiego przeprowadzony zostanie Konkurs Wieńców Dożynkowych, którego celem jest kultywowanie tradycji, budowanie tożsamości regionalnej i zacieśnianie więzi wspólnotowej.

Do udziału w Konkursie mogą przystąpić wyłącznie reprezentacje gmin z terenu województwa małopolskiego. Komisja konkursowa oceniać będzie wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach: wieniec współczesny i wieniec tradycyjny. Spośród laureatów Konkursu wyłoniona zostanie Grupa Wieńcowa, która będzie reprezentowała Województwo Małopolskie podczas Dożynek Prezydenckich.

opr.s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl