Sądecka
Rozmaitości
Czwartek, 23 maja 2013 23:18

Wyprawa. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich idei. Nowa wystawa w galerii na Kozińcu (zdjęcia)

ZAKOPANE. W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu otwarta została najnowsza wystawa Muzeum Tatrzańskiego, będąca kontynuacją rozpoczętego w ubiegłym roku projektu „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.
Na wystawie przedstawione są rozmaite idee i wyobrażenia, które kształtowały w przeszłości oblicze Zakopanego i Tatr oraz te, które wpływają na ich obecny i przyszły kształt. Osnową fabularną wystawy jest epokowy tekst „Na przełęczy” Stanisława Witkiewicza z roku 1891, a obszarami zainteresowania jej twórców trzy zasadnicze dla tego miejsca przestrzenie: natura, cywilizacja materialna oraz sposoby istnienia ludzi tu żyjących i tych, którzy odwiedzają Tatry i Zakopane.

Prezentowana na Kozińcu wystawa jest chyba najodważniejszą, jaką można było oglądać w ostatnich latach w Muzeum Tatrzańskim. Zadziwia i zachwyca przede wszystkim jej forma. Wystawa została przygotowana w formie szlaku nawiązującego do szlaków górskich, który prowadzi widza przez wszystkie pomieszczenia, także te zazwyczaj niedostępne do publiczności. Jej pomysłodawcami byli architekci Jan Wierzejski i Kacper Gronkiewicz. W każdym z pomieszczeń znajduje się inna ekspozycja – w części jest ona tradycyjna, w części multimedialna. Ilość multimediów zastosowanych podczas przygotowywania wystawy – m.in. filmików Bartka Solika – zdecydowanie wyróżnia ją pośród innych ekspozycji Muzeum Tatrzańskiego.

Wystawie towarzyszy książka Macieja Krupy, Piotra Mazika i Kuby Szpilki zatytułowana „Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń” wydana przez Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego pod redakcją Zbigniewa Ładygina.

Test i zdj. Piotr Korczak
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Sadecka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl