WSB
Rozmaitości
Poniedziałek, 13 listopada 2017 11:37

Wygrali konkurs i pojechali do Brukseli (zdjęcia)

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu - Kornelia Panajew, Dorota Florek, Faustyna Wiatr i Sławomir Pietrzak, poznali znane i mniej znane oblicza Brukseli. Do stolicy Belgii – siedziby instytucji unijnych, NATO i Euratomu pojechali na zaproszenie europarlamentarzysty prof. Ryszarda Legutki.
Wyjazd studyjny był nagrodą dla finalistów Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sącu. Uczniowie poznawali zabytki Brukseli w trakcie spaceru po mieście z lokalnym przewodnikiem. Odwiedzili Grand Place, przepiękny rynek z gotyckim ratuszem i bogato zdobionymi domami cechów kupieckich. Podziwiali Katedrę Św. Michała i Św. Guduli na wzgórzu Treurenberg, gdzie znajdują się przepiękne XVI-wieczne witraże. Zobaczyli też prawdziwy symbol Brukseli – figurkę sikającego chłopca, Manneken pis.

Ważnym punktem była wizyta w Pasażu Św. Huberta (Les Galeries Saint – Hubert) z 1847 r., ze sklepami, galeriami, kafejkami i restauracjami. Znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Spacerując wąskimi uliczkami wokół rynku, uczniowie ze Starego Sącza starali się poczuć atmosferę miasta i nacieszyć się smakami Belgii, czyli goframi, frytkami i czekoladą w każdej postaci.

Oprócz zabytków miasta, szczególnie ważne dla Klaudii, Doroty, Faustyny i Sławka było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Wizyta rozpoczęła się od wysłuchania prelekcji na temat funkcjonowania PE, którą poprowadził Leszek Gaś. Potem był udział w spotkaniu z prof. Ryszardem Legutką. Uczniowie zwiedzili też siedzibę Parlamentu Europejskiego, w tym salę posiedzeń plenarnych. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia projekcji filmu „Głos Męczenników” - dokumentu opowiadającego o losie chrześcijan w Iraku oraz udział w debacie na ten temat.

oprac. szel/ zdj. archiwum szkoły
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl