Kopalnia
Rozmaitości
Piątek, 7 kwietnia 2017 16:03

Wręczono czeki na ochronę małopolskich zabytków

120 dotacji na remonty małopolskich zabytków odebrali w piątek właściciele tych obiektów. Symboliczne czeki wręczyli im Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego i Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa. Łączna pula dotacji rozdzielonych w ramach konkursu „Ochrona zabytków Małopolski 2017” wyniosła 2,6 mln zł.
- Przyznane po raz kolejny dotacje na remonty zabytków to nie tylko wyraz naszej ogromnej troski o dziedzictwo Małopolski, ale okazanie wdzięczności za codzienną opiekę, jaką roztaczają Państwo nad tymi obiektami. Nasz region słynie z wielu perełek architektury – dlatego musimy robić wszystko, co w naszej mocy, żeby przetrwały w jak najlepszym stanie – podkreślał Leszek Zegzda.

O powinności, jaka ciąży na samorządzie województwa, mówiła również Urszula Nowogórska, przewodnicząca sejmiku województwa.

- Siedzimy dzisiaj w sali, w której raz w miesiącu odbywają się sesje małopolskiego sejmiku. Spieramy się też w różnych sprawach, ale w kwestii wsparcia zabytków zawsze jesteśmy zgodni – bezwzględnie należy się tu wsparcie, bo w ten sposób chronimy małopolskie piękno – podkreślała przewodnicząca sejmiku.

W ramach tegorocznej edycji konkursu „Ochrona zabytków Małopolski 2017” województwo przyznało wnioskodawcom środki na zabezpieczenie i renowację zabytków architektury murowanej i drewnianej, polichromii ściennych, rzeźb, obrazów, rzemiosła artystycznego oraz zabytkowych kapliczek. Wśród nich wymienić należy m.in. prace remontowo-konserwatorskie prowadzone przy obiektach wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym klasztoru Ojców Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz drewnianych cerkwiach w Binarowej i Kwiatoniu. Remonty wspierają Ochrona zabytków Małopolski 2017” obejmą jednak także wiele innych mniej znanych obiektów zabytkowych, które charakteryzują się wartościami artystycznymi i historycznymi. Pełna lista zabytków, które otrzymały dotację, jest dostępna tutaj.

Konkurs „Ochrona zabytków Małopolski 2017” cieszył się sporym zainteresowaniem – w sumie wpłynęło aż 168 wniosków, z czego wsparcie otrzymało 120. Średnia wysokość dotacji wyniosła ok. 22 tys. zł.

opr. s/

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl