Kopalnia
Rozmaitości
Wtorek, 1 lipca 2014 20:51

Wakacje w Małopolsce

Jakie atrakcje czekają więc na mieszkańców i turystów w Małopolsce? Zachęcamy do zapoznania ze z zestawieniem najciekawszych wakacyjnych wydarzeń i projektów w naszym regionie.
Wakacje z muzyką w tle
Niezależnie czy jesteś miłośnikiem rockowych brzmień, muzyki klasycznej czy folku to w Małopolsce znajdziesz coś dla siebie. Lipiec i sierpień obfitować będą w koncerty i festiwale. Doskonałej muzyki posłuchać będzie można nie tylko w stolicy Małopolski, ale także w Oświęcimiu, Wieliczce, Krynicy-Zdroju czy Zakopanem.

Muzyczne wakacje zaczynamy już w przyszłym tygodniu podczas Life Festiwal Oświęcim. Od 25 do 28 czerwca na scenie zaprezentują się m.in. Luxtorpeda, Balkan Beat Box, Soudgarden, gwiazdą festiwalu będzie Eric Clapton. Początek wakacji przyniesie także możliwość poznania kultury żydowskiej. Muzyka klezmerska, wycieczki po krakowskim Kazimierzu, dyskusje i spotkania literackie – to wszystko czeka na mieszkańców Krakowa i turystów przez aż dziesięć dni od 27 czerwca. Festiwal Kultury Żydowskiej zakończy tradycyjnie koncert Szalom na Szerokiej.

Lipiec przyniesie dwa zupełnie odmienne muzycznie wydarzenia. Z jednej strony: Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2014, z drugiej: Summer Music Festival w Wieliczce. Od 3 do 6 lipca warto odwiedzić Myślenice, Miechów, Wygiełzów i poznać tradycyjną muzykę, sztukę i kulturę nie tylko z Polski, ale także z tak nietypowych miejsc jak Meksyk, Kolumbia, Tajwan czy Chiny. Festiwal ten to nowe wydarzenie w programie imprez kulturalnych w Małopolsce. Z kolei dłuższą, bo ośmioletnią, tradycją istnienia może się pochwalić Summer Music Festival w Wieliczce. Między 5 a 12 lipca najpiękniejsze zakątki solnego miasta – zarówno pod, jak i nad ziemią, zamienią się w bajkowe sale koncertowe, gdzie posłuchać będzie można największych dzieł muzyki klasycznej.

W sierpniu Małopolska również stawia na wydarzenia kulturalne. Program najważniejszych imprez muzycznych w Polsce byłby niepełny bez Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury. W tym roku, aby przypomnieć sobie twórczość wybitnego artysty-śpiewaka spotykamy się w Krynicy-Zdroju między 9 a 16 sierpnia. Wielbiciele muzyki góralskiej powinni natomiast odwiedzić Bukowinę Tatrzańską. Sabałowe Bajania to ogólnopolski konkursu gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. Muzyka i śpiew, które od pokoleń towarzyszyły góralom prezentowane będą szerokiej publiczności między 13 a 17 sierpnia. Pozostajemy w klimacie etno, ale przenosimy się do Zakopanego. To tam od 22 do 30 sierpnia trwać będzie Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tradycyjnie już do zimowej stolicy Polski zjadą się artyści z całego świata, zaprezentuje się 460 zespołów zagranicznych z ponad 60 krajów.

Do Zakopanego zapraszamy także we wrześniu. Tym razem na nieco bardziej kameralne wydarzenie. Od 13 do 20 września w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” wezmą udział wybitni muzycy i przedstawiciele innych dziedzin sztuki. W programie festiwalu znajdują się nie tylko koncerty, recitale, ale również wystawy oraz projekcje filmowe z muzyką na żywo. Muzyka klasyczna łączy się w Zakopanem z fotografią i filmem.
Na muzyczne wakacje zapraszają też małopolskie instytucje kultury m.in. Opera Krakowska, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego.

Wakacje na sportowo
Rowery, kajaki, piłka nożna, a może po prostu bieganie? Małopolska sprzyja aktywnemu spędzaniu czasu. W wakacje nie zabraknie wydarzeń kierowanych zarówno do kibiców, jak i tych, którzy sami mają zamiar stanąć do sportowej rywalizacji.

3 sierpnia 2014 roku wystartuje 71. Tour de Pologne UCI World Tour – jedyny polski wyścig kolarski wpisany do oficjalnego kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Kolarze przejadą 350 km po Małopolsce, a 9 sierpnia w Krakowie poznamy zwycięzcę wyścigu. Rywalizacji zawodowców towarzyszy Tour de Pologne Amatorów, tradycyjnie rozgrywany w Bukowinie Tatrzańskiej. Przez całe wakacje w małopolskich gminach organizowane będą także Rodzinne Rajdy Rowerowe – to pomysł, jak w rodzinnym gronie aktywnie spędzić weekend. Pierwszy rajd wystartuje już 13 lipca w Rabie Wyżnej.

W Brazylii trwa wielkie sportowe święto, a w Małopolsce po raz drugi realizowane będą „Wakacje z piłką nożną”. Akcja ta kierowana jest do młodych adeptów piłki nożnej w wieku 10-13 lat z terenu województwa małopolskiego. To właśnie dla nich prowadzone będą specjalne treningi oraz rozgrywki sportowe.

Na całym świecie rośnie liczba biegaczy, a moda na bieganie dotarła też do Małopolski. Na największe biegowe święto w naszym regionie – V Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego zapraszamy między 5 a 7 września do Krynicy-Zdroju. W ubiegłym roku na starcie wyścigów stanęło ponad 6000 zawodniczek i zawodników. Festiwal to okazja do rywalizacji na kilku trasach o różnej trudności i długości. Do wspólnej zabawy zachęcamy także najmłodszych biegaczy. Co roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także Biegi Deptaka dla dzieci i młodzieży oraz Bieg Małopolski dla młodzieży ze szkół sądeckich. Zaplanowano też tradycyjny Bieg Przebierańców, którego zwycięzcami zostają nie Ci najszybsi, ale biegacze w najbardziej wymyślnym stroju.

Małopolska to także prawdziwy raj dla amatorów wspinaczki. Skalne turnie Tatr czy wapienne ostańce Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a nawet piaskowcowe skałki i głazy Pogórza Karpackiego, oferują tysiące dróg wspinaczkowych. A po wysiłku obowiązkowo wypoczynek w jednym z kompleksów basenów termalnych lub mineralnych w Małopolsce.

Wakacje ze smakiem
110 produktów tradycyjnych, 11 niepowtarzalnych produktów regionalnych, setki przepisów i wyjątkowych potraw – wszystko to sprawia, że Małopolska to jeden z… najsmaczniejszych regionów w Polsce! Przez całe wakacje, w różnych częściach województwa można nie tylko poznać tajniki lokalnej kuchni, ale także spróbować tradycyjnych przysmaków.
To właśnie do poszukiwaczy niezapomnianych wrażeń kulinarnych kierowana jest kampania „Zasmakuj w Małopolsce”. Dwudziestu imprezom plenerowym, które odbędą się m.in. w Zatorze, Pleśnej, Wieliczce, Zubrzycy Górnej, Zakopanem i Nowym Sączu towarzyszy stoisko Województwa Małopolskiego, gdzie próbować można wszystkich małopolskich produktów regionalnych. Degustować będziemy m.in. kiełbasę lisiecką, chleb prądnicki, bryndzę podhalańską, oscypka, karpia zatorskiego czy fasolę „Piękny Jaś”.

Specjalną atrakcją są pokazy kulinarne w wykonaniu miejscowych gospodyń, które uraczą wszystkich potrawami z wykorzystaniem rodzimych produktów. Z myślą o najmłodszych przygotowane zostały specjalne warsztaty teatralno-plastyczne, przybliżające dzieciom wiedzę o tradycjach kulinarnych regionu. Chętni mogą także sprawdzić swoją wiedzę na ten temat poprzez uczestnictwo w licznych quizach i konkursach dla publiczności. Na stoisku Małopolski są dostępne ulotki oraz publikacja prezentujące małopolskie produkty.

Kolejną inicjatywą, o której koniecznie pamiętać powinni miłośnicy dobrego jedzenia, jest jubileuszowy 10. Małopolski Festiwal Smaku. To najstarsza polska impreza promującą unikatowe dziedzictwo kulinarne regionu, lokalne, tradycyjne i ekologiczne produkty. Tegoroczna, rozpoczęta na początku czerwca, kulinarna podróż wiedzie od Wieliczki przez Wadowice, Oświęcim, Tarnów, Miechów, Nowy Targ, Stary Sącz aż do Krakowa. Festiwalowy szlak wytyczają niezwykłe aromaty i tradycyjne smaki. Festiwal to niepowtarzalna okazja do odkrywania i nabywania produktów lokalnych. Kiermaszom, pokazom i warsztatom kulinarnym towarzyszą konkursy dla producentów regionalnych specjałów.

Pełna kulinarnych atrakcji podróż zakończy się na krakowskim Kazimierzu – to tutaj 24 i 25 sierpnia odbędzie się Wielki Finał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Wtedy też poznamy najlepszych producentów jubileuszowej edycji.

Wakacje w europejskim stylu
Tegoroczna edycja Małopolskich pikników europejskich to świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków i spędzenie czasu pod znakiem dobrej zabawy. Do końca sierpnia w różnych częściach regionu Małopolanie będą mogli spędzić aktywnie weekendowe popołudnia. Atrakcji nie zabraknie również dla najmłodszych.

Aktywni Małopolanie będą szczególnie zadowoleni ponieważ część z zaplanowanych Małopolskich pikników europejskich odbędzie się wraz z letnimi imprezami sportowymi. Ponad 30 imprez, wiele atrakcji i nagród to wszystko to, co zostało zaplanowane z myślą o wszystkich tych, którzy odwiedzą namiot promocyjny Funduszy Europejskich. Dzięki bezpłatnym poradom profesjonalnych konsultantów, będzie można także uzyskać informacje, jak pozyskać unijną dotację lub rozliczyć realizowany projekt. Również najmłodsi pośród wielu atrakcji będą mogli znaleźć coś dla siebie. Konkursy plastyczne, układanie europuzzli, czy minigolf to gwarancja dobrej zabawy dla dzieci i młodzieży. Małopolska zdecydowanie nie będzie narzekać na wakacyjną nudę.

Wakacje dla najmłodszych
Małopolska nie zapomina na wakacjach o dzieciach i młodzieży, gdyż to oni będą czerpać z tego czasu najwięcej radości. Z myślą o najmłodszych przybliżamy ciekawe wydarzenia, które z pewnością spodobają się wszystkich dzieciom i umilą im wakacyjny czas.

Otwarcie kolejnego sezonu na Szlaku Rzemiosła Małopolski to świetna okazja do alternatywnego sposobu spędzenia czasu. Młodzież i dorośli będą mieć możliwość spróbować swoich sił w pracy rzemieślniczej czy rękodziele.

Warto również zapoznać się z atrakcjami szlaku agroturystycznego „Małopolska Wieś dla Dzieci”. Aktywne i urozmaicone, a przede wszystkim bezpieczne spędzanie czasu to klucz do udanego wypoczynku. W 16 gospodarstwach agroturystycznych, które znalazły się na dziecięcym szlaku przygotowało swoją ofertę, tak by wakacje dla dzieci w każdym wieku stały się niezapomniane. Parki linowe, baseny oraz place zabaw to tylko początek listy atrakcji, jakie zaplanowali gospodarze. Dzieci poprzez zabawę poznają małopolskie tradycje, obyczaje, a także mają możliwość wysłuchać regionalnych legend i opowieści. To wszystko odbywać się będzie na warsztatach, wycieczka i podczas konkursów. Gospodarstwa zlokalizowane są: na Podhalu (Harklowa, Kluszkowce, Orawka), w okolicach Krakowa (Prądnik Korzkiewski, Wielka Wieś, Jurczyce), w Beskidzie Wyspowym (Żegocina, Iwkowa, Zakliczyn, Przyszowa, Owieczka, Świdnik), w Beskidzie Niskim (Łużna) oraz w Beskidzie Sądeckim (Barcice Dolne, Rytro, Tylicz). Jest to atrakcyjna oferta dla dzieci z Małopolski, jak i całego kraju.

Instytucje kultury również nie zapominają o młodych Małopolanach. Opera Krakowska organizuje spotkania edukacyjne w niedzielne poranki dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Cel jest prosty: wprowadzić najmłodszych w niezwykły świat opery. Dzieci będą mogły m.in. zaśpiewać z solistą, wraz ze scenografem ubrać „Dziadka do orzechów”, czy dowiedzieć się, jak działają urządzenia sceniczne podczas spektakli.

Natomiast Małopolskie Centrum Kultury Sokół po raz kolejny zaprosiło dzieci z różnych kręgów kulturowych do wspólnej zabawy podczas 22. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Szykuje się zatem wyjątkowa impreza. Kto jeszcze nie był, ten zdecydowanie musi znaleźć czas od 20 do 27 lipca i wybrać się do malowniczego Nowego Sącza, by móc zapoznać się z bogactwem i różnorodnością innych krajów i regionów. Podczas festiwalu najmłodsi będą mogli uczestniczyć w warsztatach pod hasłem „Dzieciaki lubią zwierzaki”. Motyw zwierząt zamieszkujących Węgry, Grecję oraz Chorwację zostaną przeniesione na płócienne obrusy, malowane torby, czy szklane naczynia.

A w deszczowe dni najmłodsi nie powinni się nudzić, dzięki interaktywnej podroży po Małopolsce, w jaką można się wybrać za pomocą układanek, quizów, czy opowieści o postaciach i miejscach, charakterystycznych dla naszego regionu. Wszystko to można znaleźć na stronie Wrota Małopolski. Magiczna Mapa Małopolski, czy Wielka Podróż Małopolka! to przykłady zabaw, które pobudzą koncentrację, samodzielne myślenie, spostrzegawczość oraz poszerzą wiedzę dzieci.

Podczas 30 imprez zaplanowanych w ramach Pikników Europejskich dzieciaki korzystać będą mogły z szeregu specjalnie przygotowanych dla nich atrakcji. Konkursy plastyczne, układanie europuzzli, czy minigolf to idealny sposób spędzania wolnego czasu.

opr.s/ zdj. Łukasz Sowiński

źródło: UMWM

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl