Golemo
Rozmaitości
Piątek, 10 września 2021 14:27

W Nowym Sączu gościli soliści operowi z całego świata

Zakończył się XIX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Podczas Koncertu Laureatów przed publicznością wystąpiło siedmioro zdobywców najwyższych nagród.
Wydarzenie organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu jest jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Europie. Od wielu lat promuje sztukę operową nie tylko lokalnie, ale i na poziomie krajowym i międzynarodowym. To w ramach Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari swoje kariery zaczynali tacy artyści jak m.in.: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska czy Arnold Rutkowski.

Tym razem jury konkursu nie przyznało pierwszych nagród. Sobotni uroczysty Koncert Laureatów należał więc do zdobywców nagród drugich (Ketevana Chuntishvili z Gruzji i Davida Roy’a z Polski) i trzecich (Marii Polańskiej, Andżeliki Wiśniewskiej, Stanisława Napierały i Jakuba Szmidta z Polski). Dla publiczności zaśpiewała także Zoya Petrova (Rosja), zdobywczyni nagrody za najlepsze wykonanie pieśni.

Z powodu pandemii, podczas finałowego koncertu artyści występowali wyjątkowo nie z towarzyszeniem orkiestry, tylko fortepianu. Śpiewakom akompaniowali pianiści: Anna Marchwińska, Dominika Peszko (której jury przyznało nagrodę dla najlepszego pianisty - akompaniatora) oraz Aleksander Teliga.

Koncert Laureatów był okazją do podziękowań i oficjalnych wystąpień. Głos zabrali m.in. Małgorzata Walewska, dyrektor artystyczna Konkursu, Monika Gubała, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, która odczytała list gratulacyjny od Iwony Gibas, Członka Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Zarych, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przedstawicielem z ramienia Województwa Małopolskiego była także Marta Mordarska, Radna Województwa Małopolskiego i wiceprzewodnicząca Komisji Kultury Sejmiku Województwa Małopolskiego.

zdj. Piotr Droździk/MCK SOKÓŁ

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl