WSB
Rozmaitości
Wtorek, 20 września 2022 12:19

W Krakowie ruszyło bezpłatne centrum wsparcia dla osób z traumą wojenną

W kamienicy przy Wawelu otwarto centrum psychoterapii i integracji dla osób, które doświadczyły traumy wojennej. Zarówno wsparcie psychologiczne, jak i odbywające się tu zajęcia dla młodzieży, są bezpłatne.
Miejsce funkcjonuje dzięki hojności darczyńców, a wnętrza zostały wyposażone przez IKEA. Z oferty centrum skorzystało już ponad 500 osób. To jednak dopiero początek. Wkrótce w kamienicy ma powstać szkoła demokratyczna.

Poczucie bezradności i braku kontroli nad własnym życiem, trudności z odnalezieniem się w grupie rówieśniczej – to tylko niektóre z objawów pourazowych zaburzeń stresowych. Z nieprzepracowaną traumą wojenną boryka się coraz więcej uchodźczyń i uchodźców. Problem dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednak, zdaniem Agnieszki Korsak z fundacji Let’s Help Together, najmniej zaopiekowaną grupę stanowi młodzież. To głównie z myślą o nich w wakacje otwarto Centrum Integracyjno–Psychoterapeutyczne. Ośrodek znajduje się na dwóch piętrach kamienicy przy ul. Podzamcze 26 w Krakowie. Na pierwszej kondygnacji prowadzone są zajęcia integracyjne dla młodzieży. Druga została zaadaptowana pod psychoterapię dla dzieci i dorosłych.

- Osoby z doświadczeniem uchodźczym potrzebują nie tylko pomocy materialnej czy prawnej, ale też wsparcia psychologicznego. Spora część z nich to niestety osoby cały czas zamrożone w traumie, mające duże trudności z odnalezieniem się w nowej sytuacji, podjęciem pracy, przyswajaniem wiedzy czy nawiązywaniem relacji. Dlatego postanowiliśmy stworzyć miejsce, gdzie do problemu będzie się podchodzić w sposób holistyczny. Z jednej strony profesjonalna psychoterapia, z drugiej socjalizacja dzieci i młodzieży z różnych krajów i środowisk poprzez lekcje języków czy zajęcia ogólnorozwojowe. Nie udałoby się to bez wsparcia krakowskiej IKEA, która w pełni wyposażyła gabinety, kuchnie i wszystkie pozostałe pomieszczenia, przekazując Centrum ponad 900 artykułów – mówi Agnieszka Korsak, Członek Zarządu z Fundacji Let’s Help Together.

Ponad 100 osób na terapii, 400 korzysta z zajęć integracyjnych
Z psychoterapii dla dzieci i dorosłych skorzystało już 96 osób. Obecnie w trakcie leczenia jest blisko 50 kolejnych. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem centrum zatrudniło właśnie trzeciego dyplomowanego psychoterapeutę z Ukrainy, nakierunkowanego na pracę z dziećmi i młodzieżą. Konsultacje odbywają się w godz. od 9:00 do 20:00, są bezpłatne i można umawiać się na nie osobiście lub telefonicznie pod numerem +48 505 728 181. Równolegle w kamienicy prowadzone są lekcje języka polskiego, angielskiego i zajęcia dodatkowe, takie jak warsztaty kulinarne czy joga. Dotychczas skorzystały z nich 343 osoby, a na naukę języków zapisało się 135 dzieci z różnych krajów, nie tylko z Ukrainy.

- Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zaangażowania i skali działań, jakie od początku wybuchu wojny w Ukrainie świadczą lokalne organizacje zajmujące się pomocą humanitarną. Staramy się je wspierać, dzieląc się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu projektowania pomieszczeń, a przede wszystkim dostarczając wszelkie niezbędne artykuły wyposażenia wnętrz, które służą uchodźcom i uchodźczyniom. Centrum Integracyjno-Psychologiczne to jedno z wielu miejsc, które wyposażyliśmy w Krakowie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy przekazaliśmy stowarzyszeniom i fundacjom ponad 35 000 artykułów. Daje to ponad 190 artykułów dziennie, gdybyśmy przekazywali je również w niedziele i święta – powiedziała Alicja Szymska, Koordynatorka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.

Od psychoterapii po szkołę demokratyczną
Fundację Let’s Help Together założyły Agnieszka Korsak i Sylwia Turzańska, które od wybuchu wojny mocno angażują się w pomoc osobom uciekającym z Ukrainy. Agnieszka tworzyła grupy, m.in. lekarzy, prawników i tłumaczy, którzy pro bono udzielali pomocy. Zrzeszyła też kilkanaście krakowskich hoteli, które przygotowały setki miejsc noclegowych dla uchodźców. Środki na działanie Fundacji zostały pozyskane od ludzi dobrej woli, między innymi z Nowej Zelandii czy Stanów Zjednoczonych. Dzięki połączeniu sił z Fundacją Kocham Dębniki, działania organizacji wpisują się w szereg inicjatyw związanych z pomocą osobom przebywającym na terenie Polski, a także tym pozostającym w Ukrainie. Obecnie Fundacja Let’s Help Together pracuje nad otwarciem szkoły w modelu demokratycznym, również w pełni bezpłatnej. Celem placówki ma być kształtowanie myślenia systemowego, strategicznego i umiejętności podejmowania odważnych i mądrych decyzji.

źródło: mat. prasowe

WSB
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl