Golemo
Rozmaitości
Piątek, 10 stycznia 2014 10:19

V Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży „Zimowa bajka w Tatrach” (zdjęcia)

ZAKOPANE. - Śniegu w Zakopanem nie ma, ale festiwal - Zimowa bajka w Tatrach – jest i to już piąty raz – mówiła witając uczestników Festiwalu Larysa, która tradycyjnie już poprowadziła imprezę - „młodych talentów” w kinie „Sokół”.
I rzeczywiście już kolejny raz w Tatry przyjechały dzieci i młodzież z Rosji – reprezentujących takie miasta jak: Sankt Petersburg, Alimetiewsk, Wyborg, Krasnogorsk, Lipietsk, Moskwa, Odintsowo, Sosnogorsk, Uljanowsk oraz z Bułgarii – Burgas i Izraela – Tel Aviv, by przedstawić swoje prace malarskie, by pokazać przedstawienia teatralne. Ponadto były „popisy” wokalne, instrumentalne i występy taneczne – taniec ludowy i taniec nowoczesny. Polskę reprezentowały dzieci i młodzież z Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” – grupy kolędnicze z zespołu „Zornica”, które przedstawiły na otwarcie festiwalu jasełka oraz grupa młodzieży z Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenera, która przygotowała prace malarskie i rysunkowe. W tym roku, co warto podkreślić, była też duża frekwencja na widowni.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli: Andrzej Gąsienica-Makowski – starosta tatrzański, ks. Jarosław Antosiuk – proboszcz parafii prawosławnej w Krakowie, ks. Bogusław Filipiak – proboszcz parafii p.w. Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Marek Trzaskoś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego. Organizatorem festiwalu jest Biuro Festiwalowe „Sobytie” z Sankt Petersburga, a partnerami: Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Międzynarodowy Festiwal Twórczości Artystycznej „Zimowa bajka w Tatrach” ma już swoją tradycję. Pomysłodawczynią tej imprezy była Ludmiła Pritulczik z Sankt Petersburga, która wspólnie z Adamem Kitkowskim zorganizowała pierwszą edycję tego przeglądu młodych talentów w styczniu 2010 roku. I tak co roku, 6 stycznia - w Święto Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli, przyjeżdżają młodzi ludzie z całej Rosji, czasem z Ukrainy, Słowacji, a w tym roku po raz pierwszy z Bułgarii i Izraela. Jest to jednocześnie wigilia Bożego Narodzenia dla chrześcijan obrządku prawosławnego. Polskę zawsze reprezentują dzieci z Podhala, a czasem – gościnnie – z innych regionów naszego kraju, np. w 2011 roku był zespół z Sierakowa, a w ubiegłym roku z Krakowa.

Przed rozpoczęciem festiwalu, przez Zakopane – ulicą Krupówki, ulicą gen. Galicy, na plac Niepodległości do kina „Sokół” - przeszedł Tatrzański Orszak Trzech Króli (uczestnicy orszaku otrzymali symboliczne korony). W tym roku w orszaku uczestniczyło ok. 3 tysiące osób, w tym grupy kolędnicze z całego Podhala „pod wodzą” Szymona Bafii, muzykanci „pod wodzą” Krzysztofa Trebunii-Tutki, goście z Rosji, Białorusi i Ukrainy, turyści z Polski, mieszkańcy Zakopanego i okolic.

Uroczystego otwarcie festiwalu w kinie „Sokół” dokonał Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański wraz z władzami Zakopanego. Na otwarciu obecni byli: Marek Trzaskoś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopanego, Wiesław Lenard – radny Rady Powiatu Tatrzańskiego, Bożena Solańska – radna Rady Miasta Zakopanego, Krzysztof Król- Łęgowski – dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Krzysztof Jędrzejowski – dyrektor Tatrzańskiego Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka”.

Tym razem w jury zasiadali: Jan Wais – śpiewak operowy i pedagog, Tomasz Gronkowski – organista i pedagog, Maria Dudek – choreograf tańca i pedagog, Wojciech Sikorski – artysta malarz i pedagog, Marek Król-Józaga – artysta rzeźbiarz i pedagog, Adam Kitkowski – publicysta, aminator kultury oraz Anna Lenard – sekretarz jury i tłumacz.

Jury przyznało następujące, główne nagrody: Grand Prix Festiwalu – zespołowi tańca nowoczesnego „Viva” z miasta Alimetiewsk w Rosji, najlepszy choreograf – Irina Nikołajewa Kozłowa z miasta Wyborg w Rosji, najlepszy wyraz artystyczny – Horowaja studjia „Fantazja” z miasta Krasnogorsk w Rosji, najlepsze kostiumy – Studia dekora „Kolosok” z Moskwy, najlepsza praca malarska i rysunkowa – Julia Kuźniar i Gabriela Błaszyńska z Zakopanego (ex eqo), najmłodszy uczestnik – Luka Sofrygin z Sankt Petersburga. Nagrody, dyplomy i upominki wręczano zwycięzcom i uczestnikom na uroczystej gali, która odbyła się w kinie „Sokół” tego dnia wieczorem. Uczestnicy, którzy przyjechali na festiwal mieli również możliwość popróbowania narciarstwa, a także zwiedzili Zakopane, Chochołów i Kościelisko, a w drodze powrotnej zwiedzili Kraków i kopalnię soli w Wieliczce.

Organizatorem festiwalu było Biuro Festiwalowe „Sobytie” z Sankt Petersburga, które w tym roku reprezentowała Pani Swietłana Laptewa, a partnerami festiwalu: Starostwo Powiatowe w Zakopanem i Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury.

Adam Kitkowski

źródło: mat. prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
balony
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl