Rozmaitości
Środa, 5 września 2012 20:38

Uczeń na czterech kopytkach

Lucek – takie imię nosi 50. uratowany koń Klubu Gaja. W pierwszy poniedziałek nowego roku szkolnego ogierek dostał nie tylko imię, ale także rożek obfitości – jak na pierwszoklasistę przystało – a w nim zdrowe końskie przysmaki – jabłka i marchewki.
To niezwykłe, że naszym 50. koniem jest właśnie źrebaczek. To kwintesencja tego, co robimy od 10 lat poprzez akcję „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” w ramach programu Święto Drzewa. Źrebak ma przed sobą całe życie, a konie, które ratujemy też dostają szansę na nowe życie – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Od 2000 roku Klub Gaja uratował 50 koni. Komentarze osób, które przyjęły uratowane zwierzęta i opiekują się nimi potwierdzają ideę akcji. Zwierzę, a w tym wypadku koń, to nie rzecz, którą po wieloletnim używaniu można wyrzucić, oddać na złom, zniszczyć. Dzięki możliwości adopcji, szczęśliwe konie mogą w spokoju przeżyć resztę swego życia w godnych warunkach, jednocześnie niosąc pomoc człowiekowi – zauważa Marian Sudoł ze Stowarzyszenia Rodziców Dzieci Sprawnych Inaczej w Koronowie, które otrzymało od Klubu Gaja dwa konie: Gaję i Finkę.

Szkoła w Sosnowcu ma już trzy konie ofiarowane przez Klub Gaja. Matkę Lucka – Drumlę oraz Atlantyka. Wałach i klacz służą w hipoterapii uczniów. Źrebak będzie miał wkrótce osobny boks. Powstanie on w ramach tzw. wolontariatu pracowniczego Banku Śląskiego, który jest także fundatorem stajni dla obu koni.

Pięćdziesiąty koń Klubu Gaja urodził się 13 lipca w piątek. Na apel Klubu Gaja i Urzędu Miasta w Sosnowcu propozycje imienia dla konia były zgłaszane z całej Polski. Ostatecznego wyboru dokonali internauci w sondzie na stronie sosnowieckiego magistratu. W uroczystości nadania imienia wzięli udział m.in. uczniowie, nauczyciele i terapeuci, a także przedstawiciele władz miasta - zastępcy prezydenta Sosnowca Agnieszka Czechowska-Kopeć i Zbigniew Szaleniec, którzy przynieśli specjalny dokument - certyfikat nadający źrebakowi imię Lucek. Na to właśnie imię zagłosowało blisko 3 tys.osób. W sumie w sondzie wzięło udział 6200 osób.

Na zdjęciach źrebak Lucek z mamą Drumlą i terapeutkami Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu

źródło: Klub Gaja

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl