Rozmaitości
Wtorek, 6 sierpnia 2013 22:11

Trwa cykl imprez folklorystycznych w ramach Tatrzańskich Wici (zdjęcia)

PODHALE. Przed nami jeszcze kilka dużych imprez organizowanych przez poszczególne gminy podhalańskie. Czekają nas m. in. Strażackie Śpasy, Święto Lasu, Konkurs Drwali, Tatrzańska Ścigacka, Dzień Misia, Miodu i Bartników oraz Polaniarski Osod. Szczegóły poniżej.
11 sierpnia, w Zębie będzie można przyjrzeć się sprawności i kunsztowi lokalnych strażaków. Drużyny strażackie zmierzą się w licznych konkurencjach i zabawach podczas swojego święta nazwanego „Strażacki Śpas”.

15 sierpnia, na Siwej Polanie w Kościelisku odbędzie się "Święto Lasu", a w jego trakcie grzybiarski Konkurs na Największego Prawdziwka i Konkurs Drwali.

Na kolejne wydarzenie 17 sierpnia zaprasza Białka Tatrzańska na „Tatrzańską Ścigacke”.

„Dzień Misia, Miodu i Bartników” - impreza odbędzie się 18 sierpnia w Poroninie. Głównymi atrakcjami będzie kiermasz wyborów pszczelarskich, wybór Królowej Miodu, przegląd zespołów regionalnych, konkurencje sprawnościowe.

24 sierpnia na gości czeka zakopiańska Harenda, gdzie odbędą się Harendziańkie Zwyki, które są plenerową imprezą gromadząca tłumy mieszkańców i licznie przebywających w tym czasie na Harendzie gości. W tym roku będzie sporo regionalnej muzyki, dobrego jadła i napitku.

"Osod w Nowem Bystrem" to impreza organizowana 25 sierpnia. Warto przyjechać na Osod, aby zobaczyć tradycyjny redyk idący przez wieś, usłyszeć zbyrk dzwonków i śpiew juhasów a także pokosztować oryginalnych wyrobów pasterskich: zyntycy, buncu i oscypków oraz zobaczyć występy zespołów regionalnych wraz z pokazem obrzędów związanych z pasterstwem w górach.

„Powiatowe Zawody Sportowo – Pożarnicze” odbędą się 1 września w Kościelisku Kirach. Tego samego dnia w Dzianiszu - „IX Wykopki".

8 września - „Polaniarski Osod”. Osod, czyli powrót bacy z owcami z hal to jedno z ważniejszych wydarzeń na podhalańskiej wsi, które towarzyszy góralom od najdawniejszych czasów. Impreza plenerowa, która pod nazwą Polaniarski Osod, ukazuje bogactwo tradycji pasterskich. W czasie trwania imprezy odbywają się: degustacja wyrobów z mleka, konkurs na potrawy z baraniny i jagnięciny oraz występy muzyk góralskich, zespołów regionalnych oraz rodzinne zawody strzeleckie.

Cykl tegorocznych, XII Tatrzańskich Wici 29 września zamyka „VIII Festyn Bacowski” w Leśnicy – Groniu.

W galerii poniżej - zdjęcia z dwudniowej zabawy w Białce Tatrzańskiej, podczas której wybierano Harnasia Roku oraz Cepra i Ceperkę Roku.

opr. s/ zdj. Regina Korczak-Watycha
Extra Trapez
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Cracov Fashion Week
Najczęściej czytane
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl