Allmedica
Rozmaitości
Poniedziałek, 18 sierpnia 2014 19:54

Tegoroczną Podhalańską Królową Miodu została Dorota Zatłoka z Nowego Bystrego (zdjęcia)

W Poroninie podczas XIII Dnia Misia, Miodu i Bartników 17 sierpnia 2014 r. odbyły się Wybory Podhalańskiej Królowej Miodu. Do konkursu zgłosiło się sześć dziewcząt: Wioletta Król z Poronina, Natalia Łojas z Poronina, Dorota Zatłoka z Nowego Bystrego, Bernadetta Sobczak z Zębu, Natalia Wirmańska z Bustryku i Sara Spórna z Zubrzycy Dolnej.
Kandydatki do tytułu Podhalańskiej Królowej Miodu zaprezentowały się zgromadzonej publiczności, a następnie wykazywały umiejętnościami pszczelarskimi. Jedną z konkurenci było "rozpalenie podkurzacza", inną - "składanie ramek". Ramki wykonuje się najczęściej z beleczek o grubości 10 mm i szerokości 25 mm. Pszczoły odbudują na takiej ramce nierówny plaster z powiększonymi komórkami.

W konkursie wiedzy o pszczelarstwie i gminie Poronin kandydatki odpowiadały na trzy pytania losowo przez siebie wybrane. Następną konkurencją było rozpoznanie po smaku gatunków miodów. Przygotowano do degustacji miód: wrzosowy, gryczany, spadziowy, rzepakowy i akacjowy.

Na koniec publiczność głosowała na kandydatki w plebiscycie. W tej konkurencji największą liczbę głosów otrzymała Natalia Wirmańska.

Jan Świdroń Prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu ogłosił wyniki i oświadczył, że tegoroczną Podhalańską Królową Miodu została Dorota Zatłoka, której koronę przekazała ubiegło roczna Królowa Stanisława Bernadetta Pawlikowska.

Tytuł I Wice Królowej przypadł Sarze Spórna, zaś tytuł II Wice Królowej Natalii Wirmańskiej.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Andrzej Buńda – Zastępca Wójta Gminy Poronin, Jan Świdroń Prezes Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu, Mieczysław Grzybek – członek Podhalańskiego Zrzeszenia Pszczelarzy w Nowym Targu.

źródło: UG Poronin, s/ zdj Piotr Korczak
Wici
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl