Kopalnia
Rozmaitości
Środa, 5 października 2016 22:15

Spotkania z Kulturą Pienińską - podsumowanie sezonu 2016

Zakończył się tegoroczny sezon cyklu „Spotkań z Kulturą Pienińską”, realizowanych w ramach projektu pn.„Pienińskie Dziedzictwo” przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Od maja do września 2016 odbyło się w sumie 19 wydarzeń, przybliżających dziedzictwo kulturowe Pienin, adresowanych przede wszystkim do turystów i kuracjuszy. Wydarzenia odbywały się w Jazz Bar w Dworku Gościnnym w Szczawnicy, w Pijalni Wód Mineralnych oraz w Cafe Helenka przy Pl. Dietla. Wzięło w nich udział ponad 1500 osób.

W ramach cyklu miały miejsce m.in. spotkania z pienińskim gawędziarzem Andrzejem Dziedziną –Wiwrem, przewodnikiem, etnografem, wszechstronnym artystą ludowym i niestrudzonym propagatorem tradycji górali pienińskich. O niezwykle ciekawej i barwnej historii szczawnickiego kurortu można się było dowiedzieć podczas spotkań z Barbarą Alina Węglarz, kustosz Muzeum im. J.Szalaya w Szlachtowej, znawczynią tematu historii uzdrowiska, autorką książek i licznych wystaw.

Oblegane wręcz przez młodszych i starszych były warsztaty malowania na szkle, prowadzone przez uznaną artystkę ludową Annę Madeję. Niecodzienną okazją do poznania życia, zwyczajów i oryginalnych śpiewów regionu Pienin stały się spotkania z flisakami, podczas których odbywały się konkursy wiedzy o Pieninach i spływie Dunajcem, w których można było wygrać najnowszy album fotograficzny, dotyczący tej niezrównanej atrakcji naszego regionu. Humorystyczną odsłoną spotkań były, cieszące się dużym zainteresowaniem, spektakle komediowe pt.: ”Bajarze znad Grajcarka”, prezentowane przez aktywnych seniorów ze stowarzyszenia Młodzi Inaczej 60+. Zainteresowanie wydarzeniami cyklu świadczy dużym o zapotrzebowaniu na imprezy oparte o lokalne bogactwo kulturowe i potrzebie kontynuowania podobnych przedsięwzięć w przyszłym sezonie.

opr.s/

źródło: mat. prasowy

Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl