WSB
Rozmaitości
Poniedziałek, 23 marca 2015 14:04

Rozstrzygnięto konkurs „Wielkanoc jest w Małopolsce”

W konkursie wzięło udział 95 uczestników z całego kraju, składając łącznie aż 130 prac w dwóch kategoriach: tradycyjnej oraz nowoczesnej.
W kategorii tradycyjnej nagrodą główną otrzymała praca „Paradne jajo” autorstwa Magdaleny Kostrzewy-Smreczak z Lipnicy Małej.

Komisja konkursowa doceniła atrakcyjną formę projektu, jego walory estetyczne, bezpośrednie nawiązanie do tradycji wielkanocnej oraz tradycji Małopolski poprzez wykorzystanie motywów ze strojów ludowych i widoczną formę haftu.

W kategorii nowoczesnej czyli pomysł na . „Wielkanocny dizajn” najlepszą pamiątką została „Maselniczka” Alicji Bąk z Ustronia. Komisji spodobał się oryginalny pomysł, atrakcyjna forma plastyczna i perfekcyjne wykonanie z użyciem szlachetnego materiału jakim jest drewno, a także za nawiązanie do tradycyjnego w Małopolsce zwyczaju formowania masła oraz wykorzystanie w foremkach motywu z Podhala. Wyróżniona została także a praca „Sikawka dyngusowa” Magdaleny Armaty z Bystrej. Laureaci głównych nagród odebrali z rąk Jacka Krupy z Zarządu Województwa nagrody w formie czeków na 2 tys. zł a także pamiątkowe dyplomy. Celem zabawy jest promocja małopolskiej tradycji i kultury ludowej. Komisja konkursowa, wybierając najlepsze projekty, brała pod uwagę m.in. ich praktyczność i funkcjonalność oraz kreatywność w przełożenie tradycji na współczesna formę. To już trzeci z cyklu konkurs na świąteczną pamiątkę regionalną. W ubiegłym roku finał zabawy miał miejsce we wsi Wielkanoc – jedynej wsi o takiej nazwie w Polsce – położonej w gminie Gołcza i nadał tytuł cyklowi konkursów na pamiątkę wielkanocną.

Tradycyjnie już jesienią rozpoczyna się bożonarodzeniowa edycja konkursu pn. „Boże Narodzenie po małopolsku”. Wszystkie prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w dniach 1-12 kwietnia br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 1.

am, zdj. Urząd Wojewódzki
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
WSB
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl