Rozmaitości
Poniedziałek, 30 maja 2016 10:49

Rozpoczął się 56. Krakowski Festiwal Filmowy (zdjęcia)

Uroczystą galą w kinie Kijów.Centrum i projekcją filmu dokumentalnego “21 x Nowy Jork” rozpoczął się przy pełnej sali 56. Krakowski Festiwal Filmowy.
W oficjalnym otwarciu, któremu przewodził Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu wzięli udział Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wiceprezydent Miasta Krakowa, Andrzej Kulig oraz przedstawiciele świata filmu z całego świata.

“Będąc z Krakowa, w sposób naturalny uważam, że Krakowski Festiwal Filmowy jest najważniejszy na świecie” - powiedziała Dyrektor Magdalena Sroka na rozpoczęcie ceremonii. Prezydent Andrzej Kulig podkreślał natomiast “że cechą Festiwalu, którą warto podkreślić jest ciągła kreatywność”.

Spośród ponad 3500 produkcji zgłoszonych z najdalszych zakątków globu, w ramach Festiwalu zostanie zaprezentowanych ponad 250 tytułów w czterech konkursach, 12 sekcjach towarzyszących i wielu wydarzeniach specjalnych. Konkursowe filmy oceniać będzie międzynarodowe Jury, które w pełnym składzie stawiło się na ceremonię.

Projekcję dokumentu “21 x Nowy Jork”, który podczas gali otwarcia Festiwalu miał swoją premierę światową, poprzedziło spotkanie z jego twórcami. Piotr Stasik, reżyser w towarzystwie niemalże całej filmowej ekipy, opowiedział o niezwykłych motywach stworzenia filmu i o procesie jego powstawania. Film będący intymnym esejem o samotności towarzyszącej człowiekowi żyjącemu w zachodnim społeczeństwie w XXI wieku, oceni Jury dwóch festiwalowych konkursów: polskiego i międzynarodowego konkursu dokumentalnego.

Krakowska publiczność będzie miała okazję ponownie obejrzeć film 2 czerwca o godz. 15.00 w Kinie Mikro.

Przed nami tydzień wypełniony projekcjami filmów konkursowych i sekcji dodatkowych. Codziennie czekają na widzów spotkania z twórcami i wyjątkowe wydarzenia specjalne. Pełny program festiwalu znajduje się na stronie: www.krakowfilmfestival.pl

Krakowski Festiwal Filmowy odwiedzi w tym roku ponad 850 polskich i międzynarodowych gości: reżyserów, producentów, przedstawicieli
festiwali oraz ponad 25.000 widzów. Filmowy potrwa do 5 czerwca br.

Tomasz Cichocki i materiały prasowe KFF
WSB
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Najczęściej czytane
Reklama
Paczka
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl