Rozmaitości
Poniedziałek, 22 maja 2023 20:12

Różne oblicza muzyki romantycznej (zdjęcia)

W piątek w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach odbył się recital Stefana Łabanowskiego.
Stefan Łabanowski - urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (2002), w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, pod którego kierunkiem odbył także studia podyplomowe. Ukończył również studia doktoranckie i w roku 2012 zrealizował w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli, doktorat w dziedzinie gry na fortepianie, uzyskując stopień doktora sztuki muzycznej.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Zajął I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Olsztynie, II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Gdańska Wiosna” w Gdańsku, III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie, a w roku 1994, otrzymał I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym EPTA w Krakowie. Zajął II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Igora Strawińskiego w Champaign-Urbana (USA), a w 2004 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie „Citta di Guardiagrele” (Włochy). Jest również finalistą XXVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Citta di Sulmona” (Włochy, 2003).


Koncertował w Polsce (m.in.: w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, a także w Łazienkach Królewskich i na Zamku Królewskim w Warszawie) oraz zagranicą (w USA, Francji, Niemczech i na Ukrainie). Występował również na festiwalach muzycznych.

Nagrał trzy albumy płytowe dla wytwórni Acte Préalable. Pierwszy album, wydany w roku 2010, jest światową premierą utworów fortepianowych Antoniego Stolpego (1851-1872), wybitnego, lecz niestety przedwcześnie zmarłego i zapomnianego polskiego kompozytora. Dzieła fortepianowe Antoniego Stolpego były także przedmiotem doktoratu Stefana Łabanowskiego. Drugi album, wydany w roku 2015, zawiera wybrane utwory Fryderyka Chopina. Trzeci album, wydany w roku 2015, to nagranie DVD na żywo z koncertu, na którym znalazły się dzieła W. A. Mozarta, R. Schumanna, F. Chopina, C. Debussy'ego, M. Ravela i S. Prokofiewa.


Jest również autorem kilku publikacji, wydanych przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie.
Wśród wielu nagród i stypendiów, które zostały mu przyznane, takich jak: Stypendium Fundacji Sztuki Dziecka I stopnia, Stypendium Fundacji Kultury Polskiej, Stypendium Kształcenia Artystycznego prezydenta Gdańska, Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, na szczególną uwagę zasługuje Stypendium Twórcze Miasta Krakowa w dziedzinie muzyki, otrzymane w roku 1994. W 1995 roku została mu przyznana Nagroda Fundacji Kościuszkowskiej (Chicago, USA). Przez cztery lata (1992-1995) był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, a w roku 1997 otrzymał Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa. W roku 2009 zostało mu przyznane Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: mat. prasowe

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Intermed
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl