Rozmaitości
Poniedziałek, 27 marca 2023 08:14

Rocznica pierwszego transportu Mija 81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Słowackich Żydów do KL Auschwitz

Mija 81 rocznica pierwszego transportu deportacyjnego Słowackich Żydów do KL Auschwitz. 26 marca 1942 r. do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz przybył pierwszy transport kolejowy z deportowanymi ludźmi ze Słowackiego miasta Poprad.
Transport 999 Żydówek z Popradu na Słowacji był pierwszym zarejestrowanym w KL Auschwitz, który został skierowany przez Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy do obozu Auschwitz w ramach "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".

Pani Agnieszka Molenda-Kopijasz Prezes Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau oddała cześć przed symbolicznymi oryginalnymi wagonami bydlęcymi na Judenrampe Birkenau. Stojąc w miejscu gdzie Niemcy przywozili transporty deportacyjne z całej ówczesnej okupowanej Europy - uczciła minutą ciszy rocznicę pierwszego transportu oraz wszystkie Słowackie ofiary transportów deportacyjnych do Auschwitz. Jak podają źródła było ich ponad 16 tysięcy kobiet dzieci mężczyzn.

Zapaliła także znicz w imieniu wszystkich Polaków i Słowaków pamiętających tamte tragiczne wydarzenia.

Judenrampe jako miejsce wyładunku transportów deportacyjnych funkcjonowało od wczesnej wiosny 1942 roku do maja 1944 roku. To tu wysiadając z bydlęcych wagonów przed dwoma budynkami obozowych magazynów żywnościowych Fünfkartofellagerhalle und Krautsilo KL Auschwitz-Birkenau (tj. Ziemniaczarkami i Kwaszarnią), przybyli ludzie byli dzieleni w selekcjach na tych którzy są przydatni dla III Rzeszy i będą pracować w obozie i na tych którzy od razu zostają skierowani na śmierć do komór gazowych. Przez trzy lata to miejsce stało się stacją końcową dla około pół miliona przymusowo deportowanych przez Niemców na śmierć więźniów.

Dziś budynkami obozowych magazynów żywnościowych i tym Miejscem Pamięci, opiekuje się Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. Obydwa oryginalne budynki Fundacja ma w planach odbudować i przywrócić do ich pierwotnego stanu, powstanie tu jedyne na świecie Muzeum Judenrampe.


źródło: www.auschwitz-podobozy.org

Extra Trapez
Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Parada Smoków
Najczęściej czytane
Reklama
Bike
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl