Festiwal Kiepury
Rozmaitości
Niedziela, 4 września 2016 20:41

Przyznano nagrody w Międzynarodowym Konkursie Filmu Górskiego 12. Spotkań z Filmem Górskim

ZAKOPANE. Grand Prix międzynarodowego konkursu filmowego 12. Spotkań z Filmem Górskim jury przyznało dla filmu “Pod ciężarem wolności” w reż. Pawła Barabasza.
Do Międzynarodowego Konkursu Filmu Górskiego 12. Spotkań z Filmem Górskim wyłoniono 22 filmy nadesłane z 15 krajów, takich jak m.in.: Brazylia, Czarnogóra, Francja, Hiszpania, Kanada, Nepal, Norwegia, Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, USA, Wielka Brytania, Włochy. Wśród filmów było 15 pokazów premierowych w Polsce, i dwie premiery światowe (3000 filiżanek herbaty, W). Wszystkie filmy to produkcje z ostatnich 2 lat. Oceniało je międzynarodowe jury. Werdykt ogłoszony został podczas Gali 12. Spotkań z Filmem Górskim, która odbyła się w zakopiańskim kinie „Sokół” - 4 września, ostatniego dnia festiwalu.

Wielka Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 4000 zł Pod ciężarem wolności, reż. Pavol Barabasz, Słowacja, 60 min.

Ten subtelny film opowiada o wolności, pasji i sile charakteru. Poprzez wyjątkowych bohaterów reżyser przedstawia nam intymny portret ich świata. „Pod ciężarem wolności” zachwycił nas spokojnym stylem pozostającym w kontraście do naszego, agresywnego świata. Reżyser posługuje się muzyką jako mocnym i skutecznym narzędziem narracyjnym, które przenosi jego film na wyższy poziom. Wielkość tego skromnego filmu może być wyrażona w zdaniu jednego z bohaterów „Tatry są najpiękniejszymi górami świata”. Z tych pięknych gór tragarze tatrzańscy czerpią energię dla ich nieprawdopodobnie ciężkiej pracy, którą wykonują z radością i spokojem.

Nagroda Schroniska PTTK nad Morskim Okiem za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł A Line Across The Sky, reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, USA, 40 min.

Światowej klasy osiągnięcie, pokonanie trawersu Fitz Roy'a, było możliwe dzięki nowemu pokoleniu wspinaczy. Reżyserzy stanęli przed wyzwaniem stworzenia filmu o niesamowitym wyczynie, mając bardzo mało materiału filmowego: wspinaczka była zbyt trudna by skupić się na kręceniu filmu. Mimo wszystko autorom udało się pokazać nam splendor i piękno dzikiej Patagonii. Film opowiada o świetnie dobranym zespole dwóch wspinaczy, których style wzajemnie się dopełniają. Historia opowiedziana jest ze świetnym poczuciem humoru, i co najważniejsze, jest opowieścią o przyjaźni i solidarności górskiego środowiska.

Nagroda Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł Operacja Moffat, reż. Jen Randall, Claire Carter, UK, 20 min.
Gwen Moffat - wspinacz, przewodnik i pisarka, jest rzadkim przykładem osoby, która posiada naturalną i spontaniczną relację z górskim środowiskiem. Gwen zrezygnowała z tradycyjnego życia i bezpieczeństwa jakie ono oferuje dla przygody jaką oferują góry. Nie przewidziała jaką inspiracją będzie dla dla Claire Carter i Jen Randall, reżyserek tego filmu. Te młode kobiety uchwyciły uchwyciły ducha Gwen Moffat z delikatnością i wrażliwością. Zbudowały most między tą niezwykła kobietą a młodym pokoleniem. Nagroda dla filmu, który pokazuje głębokie i nierozerwalne relacje pomiędzy człowiekiem i naturą wędruje dla filmu „Operacja Moffat”.

Nagroda Burmistrza Miasta Zakopane za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich: Drewniana Góra i nagroda pieniężna w wysokości 2000 zł Czarodziejska Góra, reż. Anca Damian, Rumunia/Polska/Francja, 95 min.

Potrzeba wielkiego filmu, głęboko poruszającego, aby uchwycić złożoność i głębię osobowości Adama Winklera. Poprzez jego córkę Anię, poznajemy niezwykłego człowieka, który ma w sobie nieskończone źródło energii i ideałów oraz niezachwianą pewność, które prowadzą go do odnajdywania dobra na tym świecie. Jego polityczne zainteresowania zaprowadziły go do rozmaitych krajów świata, ale jego najważniejszym dorobkiem są fotografie z czasów wojny Afgańczyków z Sowietami w dzikich górach Afganistanu. Ten długometrażowy film korzysta z szerokiego spektrum technik animacji, posługując się rysunkami, fotografiami, archiwalnymi nagraniami i pamiętnikami głównego bohatera.
Czarodziejska Góra zdobywa nagrodę dla najlepszego filmu ukazującego ludzkie i artystyczne działania w górach.

Nagroda Specjalna W imię moralności i porządku, reż. Bruno Joucla, Francja, 64 min.
Za przejmujący i perfekcyjnie zrealizowany dokument odkrywający ciemne strony szwajcarskiej machiny urzędniczej, niczym ziarenko piasku w trybach zegara.

Nagroda Publiczności: A Line Across The Sky, reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, USA, 40 min.

Nagroda Młodzieżowego Jury: nagroda specjalna przygotowana przez młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem „W”, reż. Steven Schwabl, Kanada, 29 min.

Drewniane Góry to statuetki autorstwa Marcina Rząsy.

12. Spotkania z Filmem Górskim to jeden z największych tego typu festiwali w Polsce. Pokazy filmów, spotkania z himalaistami i wspinaczami, promocje książek o tematyce górskiej, sztuki teatralne, Akademia Górska – warsztaty w Tatrach z ekspertami, Zako Boulder Power Puchar Polski we wspinaczce, pokazy highline i slackline, wycieczka bez programu w stylu retro – to główne atrakcje festiwalu. Odbywał się on w Zakopanem w dniach 31.08 – 04.09.

Projekt zrealizowany ze środków Miasta Zakopane za pośrednictwem Zakopiańskiego Centrum Kultury, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

mat. prasowy, opr.s/ zdj. Julita Chudko oraz kadry z filmów
TdP
Reklama
galeria zdjęć
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
Krynica
Reklama
TdP
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl