Golemo
Rozmaitości
Wtorek, 26 czerwca 2018 15:27

Przeczytaj, zanim odłożysz ten list – to ważne dla Twojej przyszłości!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął coroczną akcję rozsyłania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego. W tym roku list otrzyma około 20 milionów ubezpieczonych.
Wystarczy 1 grosz
Wystarczy, że chociaż raz na Twoje konto została odprowadzona składka emerytalna, to znajdujesz się w gronie odbiorców Informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej. Nawet jeśli masz na koncie odłożony jeden grosz, również dostaniesz taką informację. Jeśli masz założony profil na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS informacji w formie papierowej nie dostaniesz, ponieważ na bieżąco masz do niej dostęp.

Co zawiera IOSKU – Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego
IOSKU to przede wszystkim szczegółowa informacja o koncie emerytalnym. Jak co roku ZUS przesyła taką informację o stanie Twojego konta. Przeczytaj ją uważnie. Informacja zawiera m.in. składki na ubezpieczenie emerytalne, kapitał początkowy oraz środki zgromadzone na subkoncie, na podstawie których wyliczymy Twoją emeryturę. Dzięki tej informacji sprawdzisz, czy na koncie są składki od wszystkich umów o pracę, zlecenia itp. – jest to stan na 31 grudnia 2017 roku.

Zwróć uwagę na prognozowaną wysokość emerytury - po osiągnięciu wieku emerytalnego. Taką symulację otrzymasz jeśli jesteś po 35 roku życia. Warto zaznaczyć, że prognozowane wyliczenia mają charakter orientacyjny i nie uwzględniają takich zmiennych jak wzrost zarobków, które następują wraz z rozwojem kariery zawodowej. Ostatecznie to od Ciebie zależy, jaki będzie efekt Twojej aktywności zawodowej.

Dzięki tej informacji na bieżąco możesz monitorować prawidłowość opłacania składek przez swojego pracodawcę - miesiąc po miesiącu. List trafi do Ciebie najpóźniej do końca sierpnia.

Jeżeli masz wątpliwości lub pytania na temat informacji o stanie Twojego konta, służymy pomocą. Wystarczy przyjść do naszej placówki, zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numer 22 560 16 00 albo odwiedzić naszą stronę internetową www.zus.pl.

Bożena Bielawska p.o. regionalnego rzecznika ZUS w Małopolsce

źródło: mat. prasowy

Reklama
komentarze
Reklama
Reklama
Kopalnia
Najczęściej czytane
Reklama
cross
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl