Rozmaitości
Poniedziałek, 15 października 2012 20:44

Prezydent Krakowa otrzymał doktorat honoris causa

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał w poniedziałek doktorat honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego. Krakowska uczelnia uhonorowała go jako wybitnego znawcę doktryn politycznych i prawnych "oddanego służbie obywatelskiej i publicznej".
Jak podkreślał podczas uroczystości dziekan Wydziału Humanistycznego UP prof. Zdzisław Noga - "prof. Majchrowski jest wybitnym badaczem doktryn politycznych okresu międzywojennego".

Jacek Majchrowski w 1996 r. objął urząd wojewody krakowskiego, ale wcześniej osiągał awanse naukowe.

- Na początku drogi naukowej podjął nowatorskie studia nad myślą polityczną szeroko rozumianego obozu nacjonalistycznego, piłsudczykowskiego, konserwatywnego, chrześcijańsko-demokratycznego i pozostał im wierny do dziś. Jednocześnie badał relacje pomiędzy państwem a kościołami, w tym politykę wyznaniową. Jako pierwszy w Polsce zaczął badać ruchy neopogańskie. Interesował się dziejami Żydów w Polsce międzywojennej i szeroko rozumianą biografistyką - mówił o doktorze honoris causa prof. Noga.

Prof. Jacek Majchrowski powiedział, że czuje się zaszczycony, iż znalazł się w gronie osób uhonorowanych doktoratem honoris causa UP, w szczególności obok swojego nauczyciela prof. Marka Waldenberga i obok wybitnego historyka prof. Jana Baszkiewicza z UW (zmarłego w 2011 r. - PAP).

- Nie mogę się wstydzić ani jednego zdania, ani jednego słowa. Zawsze starałem się pisać w sposób rzetelny, po prostu obiektywny, co czasami niektórym się nie podobało - mówił prof. Majchrowski, podkreślając, że w pracy najważniejsza jest rzetelność.

W 2005 r. Jacek Majchrowski otrzymał doktorat honoris causa Universite Montesquieu - Bordeaux IV.

65-letni Majchrowski ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1988 r. posiada tytuł profesora. W latach 1987-1993 był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji UJ. W 2001 r. został wybrany na zastępcę przewodniczącego Trybunału Stanu, przez dwie kadencje był sędzią tego Trybunału. W 2002 r. został pierwszym prezydentem Krakowa wybranym w wyborach bezpośrednich i od tego czasu pełni ten urząd.

Jest autorem książek o II RP i ugrupowaniach prawicowych m.in. "Silni, zwarci gotowi. Myśl polityczna Obozu Zjednoczenia Narodowego", "Pierwsza Kompania Kadrowa", "Ugrupowania monarchistyczne w latach II RP". Napisał także biografię generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

opr. s/

źródło: PAP

Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl