Rozmaitości
Piątek, 13 września 2013 22:38

Prezentacja książki zatytułowanej "Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej w latach 1945-1956"

Rekonstruktorzy Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" – Podhale zapraszają do Myślenic wszystkich zainteresowanych historią Żołnierzy Niezłomnych mjr Józefa Kurasia "Ognia" działających na obszarach Małopolski i Podhala.
W Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" w Myślenicach odbędzie się prezentacja książki zatytułowanej "Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej w latach 1945-1956", wydanej pod patronatem oraz przy wsparciu finansowym Burmistrza Myślenic - Macieja Ostrowskiego oraz Starosty Powiatowego - Józefa Tomala.

Będzie to pierwsza praca badawcza na temat oporu antykomunistycznego na terenie ziemi myślenickiej w latach 1945-56. Ma przedstawiać sylwetki ludzi, którzy w tamtych trudnych czasach podjęli decyzję o przeciwstawieniu się sowietyzacji naszego kraju. Autorem publikacji jest Ziemowit Kalinowski, a także Robert Murzyn - rozdziału poświęconego problematyce zasobu, analizie źródeł historycznych i zakresu badawczego, oraz Jarosław Ptak - rozdziału pt. „Struktura i charakter aparatu represji na terenie ziemi myślenickiej” oraz indeksu nazw i nazwisk. Muzeum Regionalne w Myślenicach podjęło się roli wydawcy książki.

W programie uroczystości - 17 września b.r. o godz. 17.00 przewidzieliśmy m.in. prezentację książki, pokaz Rekonstruktorów Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" Podhale w rekonstrukcji "Po Ogniu był Mściciel", występ grupy "Anafora" z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach oraz polowy poczęstunek.

W tym dniu będzie można również nabyć publikację z podpisami autorów.

Organizatorzy
Reklama
komentarze
Reklama
Pod naszym patronatem
Partnerzy malopolskaonline.pl